• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vüqar Həşimov  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Drużynowe mistrzostwa świata w szachach – rozgrywany co cztery lata turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszej narodowej drużyny szachowej na świecie.Dmitrij Jakowienko, ros. Дмитрий Яковенко (ur. 28 czerwca 1983 w Omsku) – rosyjski szachista, arcymistrz od 2001 roku.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Vüqar Həşimov (ur. 24 czerwca 1986 w Baku, zm. 10 stycznia 2014 w Berlinie) – azerski szachista, arcymistrz od 2002 roku.

  Półwysep Chalcydycki albo Chalkidiki (gr. Χαλκιδική, łac. Chalcidice) – półwysep w Grecji, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego, na południowy wschód od miasta Saloniki, historyczna kraina Chalkidyka. Powierzchnia półwyspu wynosi 2945 km².Rymawska Sobota (słow. Rimavská Sobota, węg. Rimaszombat, niem. Großsteffelsdorf) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Gemer.

  Spis treści

 • 1 Kariera szachowa
 • 2 Memoriał Vüqara Həşimova
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.
  Indywidualne mistrzostwa Europy w szachach kobiet i mężczyzn zostały po raz pierwszy rozegrane w roku 2000 i odbywają się one corocznie. Z wyjątkiem pierwszych mistrzostw kobiet, w których obowiązywał system pucharowy, wszystkie pozostałe turnieje rozegrano systemem szwajcarskim (na dystansie od 11 do 13 rund), w niektórych latach dodatkowo stosując mecze barażowe w celu ustalenia ostatecznej klasyfikacji. Polska była organizatorem trzech imprez, mistrzostw kobiet w roku 2001 w (Warszawie) i mężczyzn w latach 2005 (w Warszawie) oraz 2013 (w Legnicy). Na dotychczasowy dorobek medalowy polskich szachistów składają się trzy medale zdobyte przez mężczyzn: złoty (Bartłomiej Macieja, 2002), srebrny (Radosław Wojtaszek, 2011) oraz brązowy Tomasz Markowski, 2000). W konkurencji kobiet, jedyny w historii medal (brązowy) zdobyła w 2010 r. w Rijece Monika Soćko.
  Lewan Panculaja, gruz. ლევან ფანცულაია (ur. 26 lutego 1986 w Tbilisi) – gruziński szachista, arcymistrz od 2005 roku.
  FIDE Grand Prix 2008-2010 – cykl sześciu turniejów szachowych, które rozegrane zostały w latach 2008–2010, mający na celu wyłonienie dwóch uczestników meczów pretendentów, które zostały rozegrane w maju 2011 r. w Kazaniu (zwyciężył w nich Borys Gelfand). Organizacja turniejów Grand Prix była kolejną propozycją Międzynarodowej Federacji Szachowej reformującą system wyłaniania mistrza świata.
  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.
  Wasilios Kotronias, gr. Βασίλειος Κοτρωνιάς (ur. 25 sierpnia 1964 w Atenach) – grecki szachista, arcymistrz od 1990 r., w latach 1998–2004 reprezentant Cypru.
  Jurij Kryworuczko, ukr. Юрій Криворучко (ur. 19 grudnia 1986 we Lwowie) – ukraiński szachista, arcymistrz od 2006 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.