• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vágur  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szerokość geograficzna (ang. latitude, symbol φ) – jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt pomiędzy półprostą poprowadzoną ze środka kuli ziemskiej i przechodzącą przez dany punkt na jej powierzchni a płaszczyzną równika.

  Vágur (duń. Våg, IPA: vɔavʊɹ) – jest szóstym pod względem populacji miastem na Wyspach Owczych i największym na wyspie Suðuroy. Mieszka tam 1405 osób. Administracyjnie jest stolicą gminy Vágs kommuna, leżącej w regionie Suðuroy.

  Spis treści

 • 1 Geografia
 • 1.1 Położenie
 • 1.2 Klimat
 • 2 Informacje ogólne
 • 2.1 Populacja
 • 2.2 Transport
 • 2.3 Sport
 • 3 Galeria
 • 4 Miasta partnerskie
 • 5 Przypisy
 • Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej mężczyzn (obecnie: Løgmanssteypið) - cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane przez FSF Føroya skupiające męskie kluby piłkarskie na Wyspach Owczych, duńskim terytorium zależnym, stanowiącym odrębny podmiot w ramach FIFA i UEFA.FC Suðuroy – farerski klub piłkarski z siedzibą w mieście Vágur. Drużyna w pod obecną nazwą występuje w rozgrywkach ligi farerskiej od 2010 roku. Barwy klubu to niebieski i biały.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fiord – rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.
  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  Suðuroy (duń. Suderø) – jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Owczych. Zajmuje ona 163,7 km² i mieszka na niej ok. 5 tysięcy ludzi, co daje jej również czwartą pozycję. Na Wyspie jest kilkanaście gór, z których najwyższą jest Gluggarnir (610 m n.p.m.), jednak najpopularniejszym wzniesieniem jest nadmorski Beinisvørð.
  Strefa Klimatów umiarkowanych – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje rozległą strefę klimatycznaą, dzieląca się na półkuli północnej na chłodniejszą północną i cieplejszą południową i na półkuli południowej na cieplejszą północną i chłodniejszą południową. Średnia roczna temperatura waha się od 0 °C do 10 °C, a opady atmosferyczne występują w różnych porach roku. Roczne amplitudy temperatur od około 20 °C w klimatach morskich do 45 °C w skrajnie kontynentalnych. Charakterystyczną formacją roślinną dla klimatu umiarkowanego w części chłodniejszej jest tajga, natomiast części cieplejszej lasy liściaste i mieszane (kraje Europy Środkowej i południowa, czasem też środkowa część Skandynawii). Pory roku są w tej strefie łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury (ciepła, wilgotna wiosna, ciepłe, zazwyczaj suche lato, chłodna, wilgotna jesień i zima, często z opadami śniegu).
  Sandgerði – miasto i gmina na Islandii, w Gullbringusýsla, w gminie Reykjanesbær, na półwyspie Reykjanes, na zachód od Keflavíku.
  Akureyri – miasto w północnej Islandii, położone nad fiordem Eyjafjörður, w otoczeniu granitowych gór dochodzących do 1500 m wysokości. Drugi co do wielkości po Rejkiawiku obszar urbanizacyjny Islandii. Znaczący port i port lotniczy. Z miasta pochodzi około 30 % islandzkiego przetwórstwa rybnego. Ośrodek handlowy, usługowy i komunikacyjny w północnej Islandii. Znajduje się tu drugi, obok Uniwersytetu Islandzkiego, uniwersytet w kraju. Pierwszym osadnikiem miasta był norwesko-irlandzki Helgi Magri (Helgi Chudy). Akureyri jako stacja handlowa było wzmiankowane już w 1602 roku. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1862 r. Ludność: 17 253 mieszk. (2007). Nazwa miasta powstała w wyniku połączenia dwóch islandzkich słów: akur (pole) + eyri (mierzeja).
  Pas dla pojazdów z wieloma pasażerami (ang. High-occupancy vehicle lane) – pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla pojazdów przewożących kierowcę oraz jednego lub więcej pasażerów. High-occupancy vehicle lanes są tworzone w celu redukcji ruchu pojazdów poprzez wykorzystanie formy podróżowania wielu osób w jednym pojeździe, tzw. grupowe dojazdy. Występują w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie i oznaczone są specjalnym oznakowaniem z emblematem w kształcie kryształu. Stosowane są również nazwy carpool lane czy diamond lane (ze względu na oznakowanie).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.142 sek.