• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Utrata

  Przeczytaj także...
  Żelazowa Wola – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Sochaczew, nad rzeką Utratą, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina.Korytnica (dopływ Utraty) - rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Utraty. Źródła w na południe od miejscowości Stare Faszczyce, ujście znajduje się w Nowym Łuszczewku, rzeka uchodzi do Utraty. W wodę zasilana jest również przez strugi płynące z pól w okolicach położonych na południe od Błonia. Na całej długości bardziej przypomina rów melioracyjny niż naturalny ciek wodny.
  Rokicianka – rzeka w województwie mazowieckim na przedmieściach i w centrum Grodziska Mazowieckiego, lewy dopływ Rokitnicy, długości ok. 7 km. Jej źródło znajduje się we wsi Siestrzeń. We wsi Szczęsne tworzy stawy, natomiast w dzielnicy Grodziska Mazowieckiego Jordanowice tzw. Błękitne Stawy. Przepływa przez park hr. Skarbków i na granicy Grodziska Mazowieckiego i Chrzanowa Dużego łączy się z Rokitnicą.
  Utrata w Pęcicach

  Utratarzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Bzury. Ma około 76,5 km długości oraz powierzchnię dorzecza 792 km². Źródłami Utraty są dwie nikłe strugi na wysokości 160 m nad poziomem morza w okolicach Ojrzanowa (Las Skulski). Ujście znajduje się na wysokości 69 m nad poziomem morza. 

  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Teresinka – rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, lewy dopływ Utraty. Źródła na południe od miejscowości Teresin-Gaj, ujście znajduje się w Pawłowicach k. Teresina, rzeka uchodzi do Utraty. Wody zanieczyszczane przez zakłady przemysłowe i nawozy sztuczne w gminie Teresin. W wodę zasilana jest również przez strugi płynące z południa, z lasów leżących w okolicach Teresin.

  Nad rzeką rozgrywała się ważna bitwa roku 1794

  Etymologia[]

  Pierwotną i prawidłową formą nazwy jest Nrowa. W takiej formie występuje już w najstarszych zapisach w XV wieku oraz we wszystkich późniejszych dokumentach i mapach aż do końca XIX wieku. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich nazwa Utrata pojawia się dopiero w suplemencie (tom XV) z roku 1902 i odsyła do hasła Mrowa z roku 1885 w tomie VI.

  Równina Łowicko-Błońska (318.72) – równina będąca południowo-zachodnią częścią Niziny Środkowomazowieckiej. Leży ona na południe od dolin Wisły i Bzury.Góra Żbikowska – sztuczne wzniesienie znajdujące się na terenie Pruszkowa, w dzielnicy Gąsin. Stanowi dominujący akcent w krajobrazie północno-zachodniej części miasta.

  Nie jest znana rodzima (słowiańska) etymologia tej nazwy, jest to więc nazwa przedsłowiańska. Zapewne oparta na praindoeuropejskim rdzeniu *neur- oznaczającym wodę.

  Forma Mrowa jest późniejsza i jest uproszczeniem i ułatwieniem wymowy tej nazwy (obca w języku polskim nagłosowa grupa Nr-).

  Forma Nrowa ( Rnowa, Wrnowa, Mrowa i inne podobne) występują jeszcze w końcu XIX wieku.

  Regułka - rzeka w województwie mazowieckim, prawy dopływ Utraty. Źródła istniało na granicy dzielnicy Ursus i wsi Opacz Kolonia, ujście znajduje się w Pruszkowie, rzeka uchodzi do Utraty. Ciek zatracił charakter rzeki i od lat 60. XX wieku nazywany jest Kanałem U1. Wody zanieczyszczane przez prywatne zakłady przemysłowe i kanalizację burzową w Ursusie, Gminie Michałowice i południowych dzielnicach Pruszkowa. Ciek wodny, który prowadzi tylko wody opadowe w dni deszczowe, w dużym stopniu z Alej Jerozolimskich będących drogą wojewódzką nr 719 o dużym natężeniu ruchu. Komorów – wieś w woj. mazowieckim, w pow. pruszkowskim, w gminie Michałowice, nad rzeką Utratą, 20 km od centrum Warszawy.

  W niespotykany i zagadkowy sposób pierwotną nazwę zastąpiła nazwa Utrata, która jest nazwą karczmy położonej nad niniejszą rzeką w miejscu jej przecięcia z trasą Warszawa – Poznań (między Starym Kopytowem a Radzikowem koło Błonia). Być może jest to powielany i przez to utrwalony błąd urzędniczy.

  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.Nadarzyn – wieś gminna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, 22 km od centrum Warszawy.

  W najbliższej okolicy istnieją jeszcze dwie inne rzeki o nazwach tego samego pochodzenia: Mrowna koło Grodziska Mazowieckiego oraz Mrówka (dopływ Nrowy) zaczynający się pod Nadarzynem, Drna – strumień przepływający w czasach historycznych przez Nowe Miasto w Warszawie. W innych okolicach kraju istnieją rzeki; Ner, Nur, Nurzec, Myrawa, Mroga, Mrowla i kilka Mrówek, których nazwy wywodzą się z tej samej podstawy językowej.

  Błonie (jid. בלוינא Bloyna, hebr. בלוניה Blonye) – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim (dawniej powiat błoński), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błonie, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, 18 km na zachód od granic Warszawy, nad rzeką Rokitnicą. Według danych GUS w 2012 miasto liczyło 12 559 mieszkańców, a cała gmina Błonie 20 944.Ujście rzeki – miejsce, w którym rzeka lub inny ciek kończy swój bieg, łącząc się z inną rzeką lub wpadając do jeziora, morza, oceanu.

  Utrata jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w województwie mazowieckim (m.in. odcieki z Góry Żbikowskiej).

  Miejscowości nad Utratą[]

  Utrata przy moście kolejowym w Pruszkowie

  Miejscowości nad Utratą:

 • Walendów, Nadarzyn, Mroków, Komorów, Pruszków, Błonie, Chodaków (dzielnica Sochaczewa), Żelazowa Wola.
 • Dopływy[]

  Dopływy:

 • (P) Korytnica
 • (L) Teresinka
 • (L) Rokitnica
 • (L) Mrowna
 • (L) Rokicianka
 • (L) Zimna Woda
 • (P) Żbikówka
 • (P) Regułka
 • (P) Raszynka
 • Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  1. Tomasz Terlecki: Wiejski Komorow. Warszawa: Studio Bak, 2009. ISBN 978-83-928907-2-0.

  Linki zewnętrzne[]

 • Utrata w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XV, cz. 2 (Januszpol – Wola Justowska) z 1902 r.
 • Mrowa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VI (Malczyce – Netreba) z 1885 r.
 • Bzura – rzeka na Nizinach Środkowopolskich, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m.Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żbikówka – rzeka w województwie mazowieckim, prawy dopływ Utraty. Źródła istniało na zachód od dzielnicy Ursus, ujście znajduje się w Pruszkowie, rzeka uchodzi do Utraty. Ciek zatracił charakter rzeki i od lat 60. XX wieku nazywany jest Kanałem Konotopy. Wody są zanieczyszczane przez zakłady przemysłowe i kanalizację burzową w Ursusie, Piastowie i dzielnicy Pruszkowa – Żbikowie. W wodę zasilana jest również przez strugi i rowy melioracyjne wsi położonych we wschodniej i południowej części gminy Ożarów Mazowiecki. Ciek wodny prowadzi tylko wody opadowe w dni deszczowe.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Walendów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, położona nad rzeką Utratą.
  Mroków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Lesznowola, przy DK7.
  Sochaczew – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, nad rzeką Bzurą i Utratą (Chodaków).
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.