• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Utakamand

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Koleje górskie w Indiach – linie kolejowe na górskich terenach Indii zbudowane na przełomie XIX i XX wieku w ramach rozbudowy sieci kolejowej przez Brytyjczyków.
  Nilgiri (tamil: நீலகிரி, malajalam: നീലഗിരി, kannada: ನೀಲಗಿರಿ, dosłownie: "Niebieskie Góry") - pasmo górskie na styku stanów Karnataka, Kerala i Tamilnadu w południowych Indiach. Kilkanaście szczytów przekracza 2000 m wysokości. Pasmo Nilgiri stanowi część większego masywu Ghatów Zachodnich, rozciągającego się wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu indyjskiego. Część gór znajduje się pod opieką UNESCO w ramach Rezerwatu Biosfery Nilgiri.

  Utakamand (tamilski: உதகமண்டலம், ang. Ootacamund, w skrócie Ooty) – miasto na południu Indii w stanie Tamilnadu w górach Ghaty Zachodnie w masywie górskim Nilgiri, na wysokości ponad 2100 metrów. Stolica dystryktu Nilgiris. Miasto ma około 97 tysięcy mieszkańców (według spisu z 2003).

  Tamilnadu (tamilski தமிழ்நாடு; ang. Tamil Nadu; hindi तमिल नाडु, trb.: Tamilnad, trl.: Tamiḻ Nāṭu; ) – jeden ze stanów Indii, położony w ich południowej części, zamieszkany głównie przez Tamilów, lud pochodzenia drawidyjskiego.Just Married to bollywoodzka komedia miłosna wyreżyserowana w 2007 roku przez Meghna Gulzara, autora Filhaal . W rolach głównych Fardeen Khan i Esha Deol. Film śledzi życie dwojga indywidualistów połączonych ze sobą aranżowanym małżeństwem. Zdjęcia kręcono w Mumbaju i w Utakamand [1].

  Jest znanym na cały świat uzdrowiskiem klimatycznym i ośrodkiem turystycznym. Znajdują się w nim m.in. wytwórnie chininy. Miasto jest również znane jako stacja końcowa linii kolejowej Nilgiri Mountain Railway, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Nilgiris – jeden z dystryktów stanu Tamilnadu (Indie). Od północy graniczy ze stanem Karnataka, od wschodu z dystryktem Erode, od południowego wschodu z dystryktem Coimbatore, a od południa i zachodu ze stanem Kerala. Stolicą dystryktu Nilgiris jest Utakamand (Ooty).Chinina (łac. Chininum), C20H24N2O2 – organiczny związek chemiczny, alkaloid o gorzkim smaku, znajdujący się w korze drzewa chinowego rosnącego w Ameryce Południowej w Andach. Chinina była pierwszym skutecznym lekiem przeciw malarii. Obecnie została zastąpiona środkami o mniejszych działaniach ubocznych i stosuje się ją zazwyczaj, gdy występuje oporność na chlorochinę. Ponadto chinina posiada własności przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest też wykorzystywana do nadawania specyficznego smaku napojowi gazowanemu – tonikowi.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Miasto to jest tłem takich indyjskich filmów jak np. tamilski Lesa Lesa, czy bollywoodzki Just Married.
 • Bollywood – umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Nie ma jednoznacznego twórcy tej nazwy, bowiem są 4 osoby, które pretendują do miana twórcy terminu „Bollywood": Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De oraz H.R.F. Keating.Tamilnadu (tamilski தமிழ்நாடு; ang. Tamil Nadu; hindi तमिल नाडु, trb.: Tamilnad, trl.: Tamiḻ Nāṭu; ) – jeden ze stanów Indii, położony w ich południowej części, zamieszkany głównie przez Tamilów, lud pochodzenia drawidyjskiego.




  Warto wiedzieć że... beta

  Język tamilski (tamil), tamilski: தமிழ் (tamizh) – język z rodziny drawidyjskiej, jej grupy południowej. Drugi, obok języka telugu, pod względem liczby użytkowników język tej rodziny – posługuje się nim około 65 mln Tamilów. Zamieszkują oni głównie południowoindyjski stan Tamil Nadu (60 mln) oraz wyspę Cejlon (4 mln). Językiem tym posługuje się także ponad milion emigrantów tamilskich w Malezji i Singapurze. Język urzędowy Singapuru, Sri Lanki i stanu Tamil Nadu.
  Ghaty Zachodnie (hindi Paścim Ghāṭ, ang. Western Ghats) – krawędziowe, pokryte zielenią pasmo górskie w Azji Południowej, w południowo-zachodnich Indiach o powierzchni całkowitej 160 000 km. W 2012 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Laysa Laysa (Lesa Lesa) to kollywoodzki film miłosny z 2002 roku w reżyserii Priyadarshana, autora Bhool Bhulaiyaa, Chup Chup Ke. W rolach głównych Shaam, Trisha i Madhavan. Dużą popularnością cieszyły się piosenki z tego filmu skomponowane przez Harris Jeyaraja. Film jest remakiem filmu malajalam Summer In Bethlahem z Suresh Gopi, Manju Warrier i Jayaram w rolach głównych. Jego akcja rozgrywa się w uzdrowiskowej miejscwości górskiej w w Utakamand. Film opowiada historię dziewczyny kochanej przez dwóch mężczyzn miłością pełną poświęcenia. Tłem tej historii miłosnej jest dramat studenckiego buntu, walki z powiązanymi z gangsterami politykami i terror jako odpowiedź na przemoc w rozgrywkach przedwyborczych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.708 sek.