• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ustka - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.Owczary (kaszb. Széperëjô lub Òwczarniô) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Osada wchodzi w skład sołectwa Machowinko.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Ustkagmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Charnowo, Dębina, Duninowo, Gąbino, Grabno, Lędowo, Machowino, Machowinko, Niestkowo, Możdżanowo, Objazda, Pęplino, Przewłoka, Rowy, Starkowo, Wodnica, Wytowno, Zaleskie, Zimowiska.

  Siedziba gminy to Ustka.

  Mącznik (kaszb. Dólny Młin, niem. Nieder Mühle) – mała osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka nad Słupią. Wchodzi w skład sołectwa Machowino.Osieki Słupskie (kaszb. Òseczi lub Òsëchòwò) – wieś-ulicówka w Polsce położona na Wysoczyźnie Damnickiej w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Wieś jest częścią składową sołectwa Gąbino.

  Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwały 7789 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Ustka ma obszar 218,1 km², w tym:

 • użytki rolne: 54%
 • użytki leśne: 31%
 • Gmina stanowi 9,47% powierzchni powiatu.

  Duninowo (kaszb. Dënowò, niem. Dünnow) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka przy drodze wojewódzkiej nr 203. Wieś stanowi sołectwo w którego skład wchodzi również miejscowość Duninówkooraz Duninowo-Kolonia.Bałamątek (kaszb. Stôri Młin, niem. Alte Mühle) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Wieś jest częścią składową sołectwa Objazda.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Ustka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ustka.png

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

  Bałamątek, Dalimierz Przewłocki, Dominek, Kolonia Duninowo, Duninówko, Kolonia Gąbino, Golęcino, Krężołki, Lędowo-Osiedle, Machowino-Kolonia, Mącznik, Modlinek, Modła, Kolonia Objazda, Orzechowo, Osieki Słupskie, Owczary, Pęplin, Pęplinko, Kolonia Pęplino Pierwsze, Poddąbie, Michnowo, Redwanki, Rówek, Smużki, Kolonia Starkowo, Kolonia Wodnica, Wytowno (osada), Zabłocie, Zalesin, Zapadłe, Żabiniec.

  Pęplino (kaszb.Pãplënò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Wieś jest siedzibą sołectwa Pęplino w którego skład wchodzi również miejscowość Pęplino-Kolonia.Machowinko (kaszb. Môłé Machòwino lub Machòwinkò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Wieś stanowi sołectwo w którego skład wchodzą również miejscowości Owczary (powiat słupski), Poddąbie i Redwanki.

  Ochrona przyrody[]

 • Rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią
 • Rezerwat przyrody Jezioro Modła
 • Rezerwat przyrody Zaleskie Bagna
 • Sąsiednie gminy[]

  Postomino, Słupsk, Smołdzino, Ustka. Gmina sąsiaduje z morzem Bałtyckim.

  Przypisy

  Dalimierz Przewłocki (kaszb. Karólewò) – mała osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Osada wchodzi w skład sołectwa Wytowno.Dębina (kaszb. Dãbënô lub Szënodo, niem. Schönwalde) – wieś w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka, położona na Wybrzeżu Słowińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wodnica (kaszb. Wësoczi Kam, niem. Hohenstein) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka na południe od Ustki. Wieś jest siedzibą sołectwa Wodnica w którego skład wchodzi również miejscowość Wodnica-Kolonia. W sąsiedztwie Wodnicy znajduje się rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią.
  Gmina Smołdzino (do 1954 gmina Gardna Wielka) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Kolonia Pęplino Pierwsze – nieoficjalna kolonia wsi Pęplino w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka.
  Krężołki (kaszb. Szôrpsztén, niem. Scharfenstein) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Osada wchodzi w skład sołectwa Starkowo.
  Redwanki (kaszb. Redwank) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Osada wchodzi w skład sołectwa Machowinko.
  Dominek (kaszb. Domink lub Domënk) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Wieś jest częścią składową sołectwa Gąbino.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.