• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ushuaia  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Navarino - wyspa należąca do Chile. Położona pomiędzy Ziemią Ognistą na północy, a Przylądkiem Horn na południu. Administracyjnie podlega pod region Magallanes, prowincję Antarktyka Chilijska, gminę Cabo de Hornos. Mieszkańcy wyspy skupiają się głównie w osadzie Puerto Williams (około 2000 mieszkańców). Najwyższym szczytem jest Pico Navarino (1195 m). W przeszłości wyspę zamieszkiwali Indianie ze szczepu Yagán. Później powstał tu angielski punkt misyjny.

  Ushuaia (wym. [uˈswaʝa]) – miasto w południowej Argentynie, leżące na Ziemi Ognistej, nad Kanałem Beagle, w pobliżu granicy z Chile. Miasto to jest stolicą terytorium federalnego Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku.

  Ushuaia jest uznawana za wyjątkowe miejsce ze względu na swoje położenie – jest ona bowiem uważana za najbardziej wysunięte na południe miasto nie tylko w Argentynie oraz Ameryce Południowej, ale także na świecie.

  Położenie geograficzne[ | edytuj kod]

  Ushuaia leży w południowej części wyspy Ziemia Ognista, nad Kanałem Beagle, który w tym miejscu tworzy niewielką zatokę Ushuaia. Na północ od miasta biegnie łańcuch górski należący do Andes fueguinos, części And, leżącej na archipelagu Ziemi Ognistej. Wysokość tych gór dochodzi do 1319 m n.p.m. (Cerro Martial).

  Szerokość geograficzna (ang. latitude, symbol φ) – jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt pomiędzy półprostą poprowadzoną ze środka kuli ziemskiej i przechodzącą przez dany punkt na jej powierzchni a płaszczyzną równika.Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).

  Do wód kanału, przpływając przez miasto, uchodzi kilka górskich rzek: Río Pipo, Río Olivia, Arroyo Grande i Arroyo Buena Esperanza.

  Ushuaia jest często nazywana najdalej na południe wysuniętym miastem kuli ziemskiej (54°48′S). Tytuł ten jest kwestionowany przez Chile, które na wyspie Navarino na południe od Ushuaia rozwija rybacką osadę Puerto Williams (54°56′S). Puerto Williams liczy na razie jednak tylko około 2000 mieszkańców i nie posiada pełnej miejskiej infrastruktury. Jeszcze dalej na południe na tej samej wyspie wysunięta jest osada Puerto Toro (55°04′S) zamieszkiwana przez około 100 osób.

  Punta Arenas (z hiszp. „przylądek piaszczysty”) – miasto w południowym Chile, stolica regionu Magallanes y Antártica Chilena. Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Puerto Williams - miasto w południowym Chile, w regionie Magallanes, stolica jednej z czterech prowincji tego regionu: Antarktyki Chilijskiej. Puerto Williams to port morski w Kanale Beagle, położony na wyspie Navarino. Miasto ma nieco ponad 2000 mieszkańców, licząc zarówno załogę wojskową jak i cywilów. Jest najdalej na południe położonym miastem świata.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  Nicolas Hulot (ur. 30 kwietnia 1955 w Lille) – francuski dziennikarz, prezenter telewizyjny, pisarz, działacz ekologiczny i polityk, od 2017 do 2018 minister ekologii.
  Alakalufowie, Alacaluf (dosłownie – „ludzie z zachodu używający noży z muszli morskich”) – bardzo nieliczne plemię Indian żyjących na należącej obecnie do Chile wyspie Wellington. Prowadząc półkoczowniczy tryb życia, zajmowali się głównie zbieractwem, rybołówstwem i myślistwem (polowali na niewielkie jelonki huemule oraz gwanako andyjskie).
  Park Narodowy Ziemi Ognistej (hiszp. Parque Nacional de Tierra del Fuego) - park narodowy w Argentynie. Został założony w 1960 r. na obszarze Ziemi Ognistej. Zajmuje powierzchnię 63 tysięcy hektarów i jest położony wzdłuż granicy z Chile.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.866 sek.