• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uschi Disl  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Ursula "Uschi" Disl (ur. 15 listopada 1970 w Bad Tölz) – była biathlonistka niemiecka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, zwyciężczyni trzydziestu zawodów Pucharu Świata, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii dyscypliny.

  Z zawodu policjantka, broniąca barw klubu SC Moosham, treningi biatlonowe podjęła w 1986. Od sezonu 1990/1991 należała do ścisłej czołówki światowej, kończąc rywalizację w Pucharze Świata na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej. Przebiła się w tymże sezonie do sztafety niemieckiej, w składzie której sięgnęła po pierwszy medal mistrzostw świata (brązowy). Łącznie zdobyła w Mistrzostwach Świata 19 medali, w tym sześciokrotnie złoto w sztafecie. Przez długi czas pozostawała bez indywidualnego tytułu mistrzowskiego, co udało się jej zmienić dopiero w Hochfilzen w 2005. Sięgnęła wówczas po złote medale najpierw w biegu sprinterskim (7,5 km), a następnie w biegu na dochodzenie (10 km). Dzięki tym sukcesom (dodatkowo w 2005 kolejne wicemistrzostwo świata w sztafecie) została wybrana w Niemczech sportowcem roku.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Bad Tölz - uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Bad Tölz-Wolfratshausen. Leży około 20 km od granicy z Austrią, nad Izarą, 670 m n.p.m., zajmuje 30 km², zamieszkane jest przez 18,1 tys. mieszkańców (31 grudnia 2011).

  O ile wymarzony złoty medal mistrzostw świata udało się Disl zdobyć pod koniec bogatej kariery, to niespełnionym pozostało marzenie Niemki o indywidualnym mistrzostwie olimpijskim. Swoje starty na igrzyskach rozpoczęła wraz z debiutem biathlonu kobiecego w rodzinie sportów olimpijskich w Albertville w 1992. W konkurencjach indywidualnych plasowała się poza czołową dziesiątką (11. miejsce w biegu sprinterskim na 7,5 km, 24. na 15 km), ale zdobyła srebro w sztafecie. Również srebrny medal ze sztafetą wywalczyła dwa lata później w Lillehammer, dodatkowo świętując brąz w biegu na 15 km. Na igrzyskach w Nagano w 1998 zdobywała medale we wszystkich trzech konkurencjach i we wszystkich kolorach – złoto w sztafecie, srebro w sprincie, brąz w biegu długim. W Salt Lake City w 2002 ponownie została mistrzynią olimpijską w sztafecie, a w biegu sprinterskim uległa jedynie rodaczce Kati Wilhelm. Na swoich ostatnich, piątych igrzyskach w Turynie w lutym 2006 do bogatej kolekcji dołożyła jeszcze jeden medal, brąz w biegu na 12,5 km ze startu wspólnego (w debiucie olimpijskim tej konkurencji). Nie znalazła się natomiast po raz pierwszy od lat w składzie sztafety, co przyspieszyło jej decyzję o zakończeniu kariery wraz z upływem sezonu olimpijskiego.

  Maria Magdalena Forsberg, z domu Wallin (ur. 25 lipca 1967 r. w Örnsköldsvik) – szwedzka biegaczka narciarska i biathlonistka, dwukrotna medalistka olimpijska, dwunastokrotna medalistka mistrzostw świata w biathlonie, brązowa medalistka mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym oraz sześciokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biathlonie.Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2005 rozgrywane były w dniach 5-13 marca 2005 w austriackiej miejscowości Hochfilzen. W zawodach uczestniczyło 260 zawodników z 39 państw.

  Odniosła łącznie trzydzieści zwycięstw w zawodach Pucharu Świata (uwzględniając zaliczane do tej klasyfikacji tytuły z mistrzostw świata). Ponadto dziewiętnaście razy zajmowała w zawodach pucharowych 2. miejsce, a dwadzieścia pięć razy – 3. miejsce. Nigdy nie udało się jej jednak zdobyć Pucharu Świata – trzykrotnie zajmowała 2. i trzykrotnie 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kilkakrotnie przegrywała rywalizację o Puchar Świata z inną wybitną biathlonistką, Szwedką Magdaleną Forsberg, jedyną zawodniczką, która odniosła więcej zwycięstw w zawodach pucharowych niż Disl (42 zwycięstwa).

  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.Puchar Świata w narciarstwie klasycznym – cykl imprez narciarskich, rozgrywany – w odróżnieniu od mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich – w każdym sezonie.

  Uschi Disl pożegnała się z trasami biatlonowymi biegiem ze startu wspólnego w Oslo w ramach Pucharu Świata pod koniec marca 2006. Znana z szerokiego uśmiechu, zaliczała się do najlepszych biegaczek wśród biatlonistek (stąd powstał jej żartobliwy przydomek Turbo-Disl), nieco gorzej radziła sobie na strzelnicy. Sporadycznie startowała w zawodach Pucharu Świata biegaczek narciarskich (w 2003 zajęła 4. miejsce w sprincie w Düsseldorfie).

  XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej miejscowości Lillehammer w 1994 roku. Startowało 1737 zawodników (520 kobiet) z 67 krajów. Po raz pierwszy igrzyska zimowe odbyły się w nowym terminie, aby uzyskać przemienność igrzysk letnich i zimowych (co dwa lata). Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V.

  15 stycznia 2007 roku Uschi urodziła córkę, Hannę.

  Spis treści

 • 1 Sukcesy
 • 1.1 Igrzyska olimpijskie
 • 1.1.1 starty olimpijskie
 • 1.2 Mistrzostwa świata
 • 1.3 Puchar Świata
 • 1.3.1 Miejsca w klasyfikacji końcowej
 • 1.4 Puchar Świata
 • 2 Bibliografia
 • 3 Linki zewnętrzne
 • XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Turynie we Włoszech w 2006. We Włoszech odbyły się już zimowe igrzyska w 1956 w Cortina d’Ampezzo. Turyn został wybrany spośród 6 miast kandydujących 19 czerwca 1999 roku w Seulu (Korea) na 109 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kati Wilhelm (ur. 2 sierpnia 1976 w Schmalkalden) – niemiecka biathlonistka, siedmiokrotna medalistka olimpijska, trzynastokrotna medalistka mistrzostw świata, zdobywczyni Pucharu Świata.
  XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Albertville w 1992 roku. Startowało 1801 zawodników (488 kobiet) z 64 krajów.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.