• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Usama ibn Ladin

  Przeczytaj także...
  Rewolucja w Tunezji w 2010/2011 (zwana też jaśminową rewolucją) – protesty mieszkańców Tunezji o charakterze społeczno-politycznym przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, brakowi swobód obywatelskich i długoletniej władzy prezydenta Zina Al-Abidina Ben Alego. W ich rezultacie 14 stycznia 2011 prezydent zrzekł się władzy i opuścił kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej.Zimna wojna – trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i państwami satelitarnymi ZSRR skupionymi od 1955 w Układzie Warszawskim a także państwami pozaeuropejskimi pod hegemonią ZSRR (określanych jako blok komunistyczny, lub wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 w NATO i paralelnych blokach obronnych (SEATO, CENTO) - pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych (określanych jako blok zachodni). Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR dążącego do rozszerzania zasięgu jego światowej ekspansji terytorialnej i narzucania siłą ustroju komunistycznego i kontrakcją USA i jego sojuszników w tej sprawie.
  Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.

  Usama ibn Ladin, arab. أسامة بن لادن, (w mediach także w formach: Osama bin Laden, Osama ben Laden) ur. 10 marca 1957 w Rijadzie, zm. 2 maja 2011 w Abbottabadziesaudyjski terrorysta i milioner, współzałożyciel i przywódca Al-Ka’idy.

  Był jednym z ponad pięćdziesięciu dzieci Muhammada ibn Ladina, Jemeńczyka, który przybył do Arabii Saudyjskiej jako zwykły robotnik, by ostatecznie zarządzać wielkimi projektami budowlanymi dla saudyjskiej rodziny królewskiej. W chwili śmierci w roku 1967 w katastrofie lotniczej Muhammad był multimilionerem, a jego kompania jedną z największych firm budowlanych na Bliskim Wschodzie. Rodzina Ibn Ladina była także blisko związana z saudyjską rodziną królewską. Usama studiował zarządzanie na Uniwersytecie Króla Abd al-Aziza w Dżuddzie, gdzie prawdopodobnie uczęszczał na wykłady Muhammada Kutba, brata słynnego ideologa Bractwa muzułmańskiego Sajjida Kutba, oraz Palestyńczyka Abd Allaha Azzama.

  Inwazja na Afganistan trwała od 7 października 2001 do końca kwietnia 2002 roku pod kryptonimem Operacja Enduring Freedom. Przeprowadzona została na podstawie uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych.Kolonializm – polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Zgodnie z zachodnią tradycją kolonializm datowany jest od epoki wielkich odkryć geograficznych, chociaż znany był już w czasach starożytności.

  Kiedy w roku 1979 wojska radzieckie najechały Afganistan, udał się do Pakistanu i zajął się organizowaniem pieniędzy i zaopatrzenia dla afgańskich mudżahedinów. Dzięki odziedziczonemu ogromnemu majątkowi oraz osobistej pobożności i odwadze w walce jego reputacja jako wojskowego przywódcy stopniowo rosła. W Afganistanie trafił pod kuratelę wspomnianego powyżej Abd Allaha Azzama i wraz z nim w roku 1984 założył "Maktab Chadamat al-Mudżahidun al-Arab", w skrócie MAK, co na angielski luźno przekładano jako "Afghan Services Bureau". Jak na to wskazuje sama nazwa, MAK była zorientowana na organizowanie arabskich ochotników chcących walczyć w Afganistanie. MAK otrzymywała finansowe wsparcie nie tylko od Ibn Ladina, ale także Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Pakistanu i innych państw muzułmańskich. W szczególności CIA pomagało organizacji zdobyć ukryte fundusze, wspierając jej walkę z ZSRR w kontekście zimnej wojny.

  Sajjid Kutb Ibrahim Husajn asz-Szazili (arab. سيد قطب إبراهيم حسين الشاذلي; ur. 9 października 1906 w Muszy w muhafazie Asjut, zm. 29 sierpnia 1966) – egipski filozof, dziennikarz i poeta muzułmański, jeden z głównych ideologów Stowarzyszenia Braci Muzułmanów. Odegrał kluczową rolę w rozwoju tejże organizacji, jak również w kształtowaniu się ideologii fundamentalizmu muzułmańskiego.Bitwa o Tora Bora – starcie, które miało miejsce w Afganistanie w grudniu 2001 roku, podczas pierwszych etapów wojny, rozpoczętej po zamachach przeprowadzonych 11 września na Stany Zjednoczone. Celem operacji wojsk USA oraz ich sojuszników było schwytanie lub zabicie lidera Al-Kaidy, Osama bin Ladena, ukrywającego się w kompleksie jaskiń Tora Bora. Mimo pokonania sił talibów i Al-Kaidy, cel ten nie został zrealizowany.

  Po wycofaniu się wojsk radzieckich z Afganistanu w roku 1989 MAK przekształciła się w Al-Ka'ida al-Askarijja ("baza wojskowa"), co wiąże się ze stworzeniem rok wcześniej przez Ibn Ladina komputerowej bazy zawierającej dane wojowników wojny w Afganistanie. Ibn Ladin zerwał także z Abd Allahem Azzamem. Al-Ka'ida miała walczyć z każdym przejawem ingerencji wojskowej i gospodarczej krajów niemuzułmańskich w świecie islamu, jednak przez kilka następnych lat nie posiadała jakichś bardziej konkretnie zdefiniowanych celów i operacyjnej agendy. W roku 1989 Ibn Ladin powrócił do Arabii Saudyjskiej, gdzie początkowo był witany jak bohater, jednak szybko rząd zaczął postrzegać go jako radykała i potencjalne zagrożenie. W obliczu irackiej inwazji na Kuwejt w roku 1990 starał się bezskutecznie przekonać rząd Arabii Saudyjskiej by bezpieczeństwo kraju oprzeć na jego siatce bojowników, nie zaś armii Stanów Zjednoczonych. Jego oferta została jednak odrzucona i Saudyjczycy zgodzili się na rozlokowanie wojsk amerykańskich na terenie swojego kraju. "Ta decyzja, poparta przez saudyjskie władze religijne, zradykalizowała al-Ka'idę i zmieniła jej nastawienie: saudyjski rząd został ogłoszony odstępcą od islamu i stał się najważniejszym wrogiem". "W oczach Ibn Ladina obecność niewiernych żołnierzy w Arabii, kraju dwóch najświętszych świątyń islamu w Mekce i Medynie, była ostatecznym upokorzeniem islamu".

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Az-Zahran (arab. الظهران) – miasto we wschodniej Arabii Saudyjskiej, w Prowincji Wschodniej, w krainie Al-Ahsa w pobliżu Zatoki Perskiej. Razem z Al-Chubarem i Dammamem tworzy metropolię. Liczy 11,3 tys. mieszkańców (2004).

  W roku 1991 Ibn Ladin opuścił Arabię Saudyjską i przeniósł się do Sudanu. Stamtąd wspierał finansowo londyński "Committee for Advice and Reform" ("Komitet na rzecz Rady i Reformy"), poprzez który dążył do podważenia religijnej legitymacji saudyjskiej dynastii ze względu na jej udział w, jak to postrzegał, amerykańskiej "okupacji" muzułmańskiej ziemi świętej. Jednocześnie rozbudowywał swoją infrastrukturę w Sudanie i zaczął szkolić islamskich bojowników mających walczyć w różnych konfliktach na świecie, zaś sieć Al-Ka'idy rozpoczęła formułowanie agendy zbrojnej walki z zagrożeniem amerykańskiej dominacji w świecie islamu. W roku 1994 Arabia Saudyjska pozbawiła go obywatelstwa i zamroziła jego fundusze, zmuszając go do polegania na zewnętrznych źródłach finansowania. W roku 1996, pod silną międzynarodową presją, Sudan wydalił Ibn Ladina, który przeniósł się do Afganistanu, gdzie schronienia udzielili mu Talibowie. Jeszcze w tym samym roku Ibn Ladin publicznie ogłosił rozpoczęcie dżihadu przeciwko Amerykanom i wezwał do zabijania ich i ich sojuszników w celu uwolnienia muzułmańskich ziem. W swojej deklaracji wojny oskarżał Amerykanów m.in. o kradzież zasobów naturalnych świata islamu, okupację Półwyspu Arabskiego, włącznie ze świętymi miejscami islamu, oraz wspieranie rządów realizujących interesy Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Celem Ibn Ladina wydawało się wciągnięcie Amerykanów w wojnę na wielką skalę ze światem islamu, która doprowadzi do obalenia umiarkowanych muzułmańskich rządów i ustanowi na nowo łączący wszystkich muzułmanów kalifat.

  Abbottabad (urdu: ایبٹ آباد, trl. Abbaṭṭ’ābād, trb. Abbattabad) – miasto w Pakistanie, kurort turystyczny położony około 60 km (w linii prostej) na północny wschód od Islamabadu. Znajduje się na wysokości 1260 m n.p.m. w zielonej dolinie Orāsh w północnej części kraju (w prowincji Chajber Pasztunchwa), reklamuje się hasłem The city of Pines („Miasto sosen”). Siedziba administracyjna dystryktu Abbottabad (dawniej określanego mianem tehsil Hazara, będącego częścią większego dystryktu Hazara). W 2010 roku miasto liczyło 148 587 mieszkańców.Radziecka interwencja w Afganistanie (wojna domowa w Afganistanie, wojna afgańska) – dziewięcioletnia wojna Związku Radzieckiego wspierającego afgański reżim komunistyczny przeciw partyzantce mudżahedinów wspieranej przez USA na terytorium Afganistanu. ZSRR chciał umocnić i utrzymać u władzy rządy komunistyczne w Afganistanie. Trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku. Jest zaliczana do pośredniej formy „wojen zastępczych”.

  Będąc gościem afgańskich Talibów Ibn Ladin utrzymywał bliskie relacje z ich przywódcą Mułłą Omarem i uznał jego tytuł "Amir al-Mu'minin" ("Przywódca Wiernych"), tradycyjnie przysługujący kalifowi, pod którym ten występował wobec samych Talibów. Ibn Ladin nie był zainteresowany zdobyciem władzy w Afganistanie, co było celem Talibów, lecz jedynie wykorzystaniem go jako bazy do ataków na swoich wrogów rozsianych po świecie. Ibn Ladin zawarł też sojusz z Ajmanem az-Zawahirim, przywódcą Islamskiego Dżihadu, co w roku 1998 doprowadziło do ogłoszenia powstania "Globalnego Islamskiego Frontu dla Dżihadu przeciwko Żydom i Krzyżowcom". Według Paula Hecka: "Ibn Ladin uważał iż umma jest w stanie zagrożenia. Żydzi i chrześcijanie przejęli kontrolę nad siedzibą islamu, albo bezpośrednio albo za pośrednictwem muzułmańskich odstępców, którzy dobrowolnie przedłożyli światowe dobra nad nadrzędność boskich celów. Rezultatem jest upokorzenie ummy rękoma tych, których nazywał Syjonistami i Krzyżowcami, posiadającymi muzułmańskie ziemie, plądrującymi muzułmańskie zasoby i lekceważącymi życie muzułmanów; dlatego współczesne działania Zachodu wobec siedziby islamu nie różnią się niczym od krucjat i kolonializmu, a raczej są ich prostym przedłużeniem. Ibn Ladin za najbardziej haniebne z działań podjętych przez te siły niewiernych uważał zbezczeszczenie najświętszych miejsc islamu: meczetu Al-Aksa w Jerozolimie (będącego pod kontrolą Izraela) i dwóch świątyń Arabii, Mekki i Medyny (będących pod kontrolą saudyjskiego reżimu odstępców w sojuszu z Zachodem Krzyżowców)".

  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (ang. Federally Administered Tribal Areas, FATA; urdu Wafak ke Zar-e Intizam Kabaili Ilakadźat) - jednostka podziału administracyjnego Pakistanu formalnie bezpośrednio administrowana przez pakistańskie władze centralne, faktycznie jednak posiadają bardzo dużą autonomię. Terytoria mają powierzchnię 27 220 km². Formalną stolicą jest, znajdujący się poza obszarem Terytoriów Peszawar. Faktyczną stolicą jest jednak Miran Shah.

  Deklaracja programowa "Frontu", ogłoszona w lutym 1998 roku w arabskojęzycznym piśmie w Londynie, szybko przyciągnęła uwagę jako próba ujęcia ideologii współczesnego ugrupowania muzułmańskich bojowników w ramach tradycyjnego szari'atu. Po zamachu z 11 września 2001 roku tekst Deklaracji stał się znany jako fatwa, chociaż wielu muzułmanów zwracało uwagę, że ani Ibn Ladin, ani inni sygnatariusze tego dokumentu, nie posiadają religijnego wykształcenia, które dawałoby prawo do wydania takiego aktu. W Deklaracji stwierdzano przede wszystkim że muzułmańska społeczność, chociaż liczna, jest zdominowana przez przywódców, których wiara jest powierzchowna. W związku z zagrożeniem w jakim pozostaje islam wzięcie udziału w dżihadzie jest obowiązkiem każdego zdolnego do walki muzułmanina w każdym kraju w którym jest to możliwe. Zgodnie z Deklaracją, a wbrew tradycji, obowiązek prowadzenia dżihadu miał zatem dotyczyć nie ummy jako całości, ale każdego muzułmanina indywidualnie, ponadto w sytuacji zepsucia dzierżących władzę dżihad nie wymagał autoryzacji przez władcę. Deklaracja wskazywała także konkretnego wroga, to jest Stany Zjednoczone. Walka jako indywidualny obowiązek miała dotyczyć Amerykanów i ich sojuszników, zarówno żołnierzy jak i cywili. Ten ostatni punkt był szczególnie kontrowersyjny dla muzułmanów, ponieważ tradycyjnie w ramach dżihadu należało unikać bezpośredniego krzywdzenia nie walczących. Ibn Ladin nie zaprzeczał temu że jest to mocno osadzony w tradycji precedens, argumentował jednak, iż reguła ta nie ma charakteru absolutnego. Chcąc zwrócić uwagę na istnienie wyjątków przywoływał przypadki, w których muzułmanom zezwalano na prowadzenie walki z wrogiem, który powiesił dzieci na murach oblężonego miasta. Jego zdaniem w tego rodzaju sytuacji krew dzieci była na rękach obrońców, a nie atakujących muzułmanów. Ponadto Ibn Ladin i inni naciskali że zabijanie amerykańskich cywili, a także cywili ich sprzymierzeńców, jest aktem sprawiedliwej odpłaty za śmierć niewinnych muzułmanów.

  Szahid (arab. شَهيد, šahīd "świadek" i "męczennik") − w islamie ten, który oddaje swoje życie w sprawie wiary, za co ma obiecaną nagrodę wieczną, czyli życie w raju (Dżannah).Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Ibn Ladina wiązano z atakami na hotel w Jemenie (grudzień 1992), zamachem na World Trade Center (luty 1993), nieudaną próbą zabicia Mubaraka (czerwiec 1995) oraz atakami w Rijadzie (listopad 1995) i Az-Zahranie (czerwiec 1996). Zarówno sam fakt, jak i ewentualny stopień udziału Al-Ka'idy w tych aktach pozostaje nie do końca pewny, niemniej Ibn Ladin publicznie je pochwalał i nazywał biorących w nich udział męczennikami (szahidami). W roku 1998 Ibn Ladin nakazał przeprowadzenie największej z dotychczasowych operacji Al-Ka'idy - jednoczesnych zamachów na amerykańskie ambasady w Nairobi i Dar es Salaam, w których zginęły łącznie 224 osoby. Stany Zjednoczone w odwecie wystrzeliły pociski manewrujące na miejsca, które uważano za bazy Ibn Ladina w Afganistanie. W roku 2000 Al-Ka'ida przedsięwzięła kolejny atak, zabijając 17 marynarzy amerykańskiego niszczyciela USS Cole, znajdującego się w Jemenie. 11 września 2001 roku 19 bojowników powiązanych z Al-Ka'idą dokonało serii ataków na wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie, w których zginęły 2973 osoby. Ibn Ladin początkowo odmówił przyjęcia odpowiedzialności za ten ostatni zamach, chociaż tradycyjnie publicznie pochwalił jego autorów. Stany Zjednoczone zażądały by Talibowie wydali Ibn Ladina, ci zaś odmówili. W rezultacie Amerykanie zbudowali koalicję, która obaliła rządy Talibów w Afganistanie. W grudniu 2001 roku Ibn Ladin zszedł do ukrycia po tym jak uniknął ujęcia przez siły amerykańskie w kompleksie jaskiń Tora Bora. W następnych latach Amerykanie szukali jego kryjówki na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

  Fatwa (tur. fetva, arab. فتوى) − opinia wysokiego uczonego-teologa muzułmańskiego (muftiego w sunnizmie lub mudżtahida w szyizmie), wyjaśniająca kontrowersję teologiczną, teologiczno-prawną lub czysto prawną, jest wydawana wyłącznie na piśmie.World Trade Center (WTC, pol. Centrum Handlu Światowego) – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku. Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego i Antoniego Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966 r., oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 r. Centrum Handlu Światowego zatrudniało około 25 000 osób. 11 września 2001 r. zostało zniszczone w wyniku zamachu terrorystycznego, o którego przygotowanie podejrzewa się Al-Kaidę. Wobec braku niepodważalnych dowodów obciążających tę organizację i szeregu wskazywanych nieścisłości sprawstwo Al-Kaidy bywa podawane w wątpliwość. W skład zniszczonego kompleksu wchodziło siedem biurowców, m.in.: Bliźniacze Wieże (ang. Twin Towers).
  Barack Obama, Joe Biden i Hillary Clinton obserwujący postępy operacji Neptune Spear, zakończonej śmiercią Ibn Ladina (2011)

  Inwazja Stanów Zjednoczonych na Afganistan doprowadziła do rozproszenia przywództwa Al-Ka'idy i zmianę jej taktyki. Od tej pory funkcjonowała ona jako zdecentralizowany zbiór różnych grup działających niezależnie od siebie w różnych rejonach geograficznych. Korzystne warunki do rekrutacji do Al-Ka'idy stworzyła amerykańska inwazja Iraku w 2003 roku. Pomimo tego, pisząc o Al-Ka'idzie w 2012 roku, a więc już po śmierci Ibn Ladina, jeden z jej badaczy nie wahał się stwierdzić, iż "sieć wykazuje znaczące słabości. Pozostaje ona względnie małym ruchem bez masowego odzewu. Jej taktyka, a w szczególności zabijanie niewinnych, została potępiona przez muzułmanów na całym świecie". Po swoim zejściu do ukrycia Ibn Ladin komunikował się ze światem przede wszystkim poprzez publikowane okazjonalnie taśmy audio i wideo. W październiku 2004 roku, wkrótce przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, Ibn Ladin opublikował wideo skierowane do Amerykanów, w którym przyznał się do zamachów z 11 września i stwierdził że pokój jest w zasięgu ręki jeśli amerykański elektorat wybierze właściwego kandydata. Jeszcze wcześniej, w dokumencie opublikowanym w listopadzie 2002 roku, Ibn Ladin bronił poglądu, że obywatele demokratycznych państw nie mogą uważać się za niewinnych, ponieważ posiadają możliwość zmiany rządu i stąd odwrócenia złej polityki. W ten sposób Ibn Ladin kontynuował swoją obronę zabijania bezbronnych cywili, co pozostawało przedmiotem największego oburzenia w świecie islamu, zwłaszcza po tym jak bojownicy kojarzeni z przywódcą Al-Ka'idy w Iraku, Abu Musabem az-Zarkawim, zaczęli dopuszczać się zabijania w zamachach cywili muzułmańskich. Wywołało to sprzeciw nawet sojuszników Ibn Ladina, takich jak Ajman az-Zawahiri i Mułła Omar, przy czym ten ostatni w 2009 roku rozkazał by związani z nim bojownicy unikali bezpośredniego zabijania niewalczących. W taśmie z roku 2008 Ibn Ladin groził zemstą za śmierć Palestyńczyków w Strefie Gazy, zaś w opublikowanym już po śmierci w maju 2011 r. nagraniu pochwalał rewolucje w Tunezji i Egipcie i wzywał zwolenników Al-Ka'idy do wspierania ludzi walczących z niesprawiedliwymi rządami.

  Umma (lub ummah, arab. أمة) – arabskie słowo oznaczające naród, społeczność; w znaczeniu religijnym (islamskim) całą wspólnotę islamską.Dar es Salaam (z arab. "Domostwo Pokoju") – stolica administracyjna Tanzanii (siedziba rządu); położona we wschodniej części tego kraju nad Oceanem Indyjskim, największe miasto portowe, ośrodek administracyjny regionu Pwani. W 2010 r. zamieszkiwało je około 3,2 mln mieszkańców.

  Ostatecznie amerykański wywiad odkrył, że Ibn Ladin zamieszkuje od kilku lat w strzeżonym kompleksie w Abbottabadzie, a nie, jak przypuszczano dotychczas, ukrywa się gdzieś na Terytoriach Plemiennych. Ibn Ladin został zabity w tajnej operacji amerykańskich komandosów z Navy SEALs 2 maja 2011 roku.

  Abd Allah Jusuf Azzam (Abdullah Yusuf Azzam) (ur. 1941 w Silat al-Harsijja w Palestynie, zm. 24 listopada 1989 w Peszawarze w Pakistanie) – wykładowca teologii, palestyński szejk, jeden z przywódców Stowarzyszenia Braci Muzułmanów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przypisy

  1. Osama bin Laden. Encyclopædia Britannica. [dostęp 2015-11-09].
  2. Nassima Neggaz: al-Qaeda. W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 442. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  3. Paul L. Heck: Bin Laden, Osama (1957 - 2011). W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 69. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  4. Paul L. Heck: Bin Laden, Osama (1957 - 2011). W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 70. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  5. John Kelsay: Jihad. W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 280 - 281. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  6. Cindy C. Combs, Martin Slann: Encyclopedia of Terrorism. New York: Facts on File, Inc., 2007, s. 41 - 42. ISBN 978-0-8160-6277-5.
  7. Nassima Neggaz: al-Qaeda. W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 443. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  8. John Kelsay: Jihad. W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 281. ISBN 978-1-4008-3855-4.
  9. Paul L. Heck: Bin Laden, Osama (1957 - 2011). W: Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012, s. 71. ISBN 978-1-4008-3855-4.

  Bibliografia[]

 • Osama bin Laden. Encyclopædia Britannica. [dostęp 2015-11-09].
 • Gerhard Bowering, Patricia Crone, Kadi Wadad, Devin J. Stewart, Muhammad Qasim Zaman, Mahan Mirza: The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press, 2012. ISBN 978-1-4008-3855-4.
 • Cindy C. Combs, Martin Slann: Encyclopedia of Terrorism. New York: Facts on File, Inc., 2007. ISBN 978-0-8160-6277-5.
 • United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd) – siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był "UDT" (Underwater Demolition Team), który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego.Dżihad (z języka arabskiego جهاد , ğihād – zmaganie, walka) – w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „święta wojna”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Pocisk manewrujący – bezpilotowy autonomiczny aparat latający jednorazowego użytku, wykorzystujący aerodynamiczną siłę nośną do utrzymania się w powietrzu oraz napędzany przez jeden bądź więcej silników przelotowych i wyposażony w układ kontroli lotu, przeznaczony do dostarczenia głowicy bojowej (ew. ćwiczebnej) do założonego celu. Podstawowymi cechami charakterystycznymi tego rodzaju pocisku jest lot z wykorzystaniem aerodynamicznej siły nośnej oraz napędu silnikowego na całej trasie lotu. W odróżnieniu bowiem od pocisków balistycznych które napędzane są przez silniki jedynie na początkowym etapie lotu, silniki pocisku manewrującego napędzają go od startu aż do momentu osiągnięcia przez pocisk celu.
  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.
  Wybory prezydenckie w USA w 2004 roku wygrał George W. Bush. Został wybrany na drugą kadencję. Jego największym rywalem w wyborach na prezydenta był John F. Kerry.
  Abu Musab az-Zarkawi (ابومصعب الزرقاوي), (ur. 20 października 1966, zm. 7 czerwca 2006 w okolicach Bakuby w Iraku), najprawdopodobniej prawdziwe nazwisko to Ahmad Fadil an-Nazal al-Chalajla (أحمد فاضل النزال الخلايلة) – jordański terrorysta, był odpowiedzialny za organizowanie zamachów i porwań w wielu krajach, m.in. w Iraku.
  Ajman az-Zawahiri, arab. أيمن الظواهري (ur. 19 czerwca 1951 w Maadi) – szef Al-Kaidy, następca Usamy ibn Ladina, którego był wcześniej prawą ręką, z wykształcenia lekarz chirurg.
  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.