• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej

  Przeczytaj także...
  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Alicante (hiszp. Alicante; katal. Alacant) co oznaczało po arabsku "źródło światła" – historyczne miasto portowe w południowo-wschodniej Hiszpanii. Jest to jeden z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym, połączony koleją z Madrytem i Murcją, od której oddalony jest o 74 km. Alicante jest połączone także linią tramwajową z miastem Denia oddalonym o 60 km. Stolica prowincji o tej samej nazwie, należącej do Wspólnoty Walenckiej. Alicante jest sponsorem infrastruktury wszystkich pozostałych miast regionu.
  Europejski Urząd Patentowy organ wykonawczy Europejskiej Organizacji Patentowej powołanej na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Jego zadaniem jest przyznawanie patentów europejskich

  Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (ang. European Union Intellectual Property Office, EUIPO) – urząd należący do struktur Unii Europejskiej, rejestrujący znaki towarowe Unii Europejskiej (European Union trade marks) i wspólnotowe wzory przemysłowe (registered Community designs). Dyrektorem Wykonawczym EUIPO jest António Campinos. EUIPO kieruje także Zarząd, na czele którego stoi Mihály Ficsor.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Angers — miasto i gmina w zachodniej Francji leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire.

  Urząd został założony w 1994 w Angers. Rozpoczął działalność w 1996. Jego siedziba znajduje się w Alicante w Hiszpanii. 23 marca 2016 weszły w życie zmiany nazwy urzędu (dawniej: Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego, ang. Office for Harmonization in the Internal Market, OHIM), przedmiotu ochrony (dawniej: wspólnotowy znak towarowy, Community trade mark) i funkcji kierowniczych (dawniej: Prezes i Rada Administracyjna).

  Wzór przemysłowy - (ang. industrial design) pojęcie z pogranicza prawa własności intelektualnej i sztuki użytkowej. Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, jakie dany wzór przemysłowy czynią całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika.Urząd patentowy – narodowy lub międzynarodowy organ administracyjny (urząd) udzielający ochrony prawnej przedmiotom własności przemysłowej i handlowej oraz zajmujący się gromadzeniem i udostępnianiem dokumentacji jak i literatury patentowej.

  Początkowo OHIM rejestrował tylko wspólnotowe znaki towarowe, utworzone Rozporządzeniem Rady Nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993, które zostało wydane w konsekwencji utworzenia jednolitego rynku (1 stycznia 1993). Unijne znaki towarowe i wspólnotowe wzory przemysłowe koegzystują z prawami krajowymi oraz z prawami międzynarodowymi, tj. udzielonymi zgodnie z Porozumieniem madryckim i Protokołem do tego Porozumienia. EUIPO obejmuje ochroną rejestrowane i już zarejestrowane znaki towarowe oraz wzory przemysłowe.

  Zobacz też[]

 • Europejski Urząd Patentowy
 • Urząd patentowy
 • Przypisy

  1. Governance, euipo.europa.eu [dostęp 2016-03-30].
  2. Dz. Urz. UE L 341 z 16.12.2015
  3. Zmiany instytucjonalne, euipo.europa.eu [dostęp 2016-03-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona EUIPO (ang.) i in. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.