Urszula (wokalistka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Urszula Beata Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Allegro.pl – największa polska platforma transakcyjna on-line. Portal należący do Grupy Allegro, która jest częścią południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.

W 1977 zdobyła Złoty Samowar na XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1982 nawiązała współpracę z Budką Suflera, śpiewając przeboje, takie jak „Luz blues, w niebie same dziury”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Powiedz, ile masz lat”. W zespole poznała Stanisława Zybowskiego, który stał się głównym kompozytorem jej piosenek (np. hitu „Rysa na szkle”). W 1990 wyleciała na cztery lata do USA, po powrocie do Polski nagrała hardrockową płytę pt. Biała droga, którą sprzedano w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i którą promowała przebojami „Na sen” i „Konik na biegunach”.

Dziś już wiem – dziesiąty album studyjny polskiej wokalistki Urszuli, wydany w kwietniu 2010 roku. Płyta dotarła do 7. miejsca listy OLiS w Polsce. W lipcu 2010 roku album został nominowany do nagrody Superjedynki w kategorii "Płyta pop". W listopadzie tego samego roku firma Magic Records opublikowała informację iż album uzyskał status złotej płyty.Stanisław Zybowski (ur. 9 października 1953 w Radomiu, zm. 22 listopada 2001 w Warszawie) – polski gitarzysta rockowy, mąż i kompozytor wielu przebojów Urszuli.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się i wychowywała w Lublinie. Jej rodzice pracowali w państwowej firmie odzieżowej, gdzie jej ojciec w zakładzie był członkiem zespołu pieśni i tańca ludowego. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie w ognisku muzycznym. Marzyła o zawodzie nauczycielki muzyki lub bibliotekarki. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. Podjęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego na UMCS w Lublinie. Podczas studiów muzycznych śpiewała w kościelnych zespołach.

Jan Prochyra (ur. 2 grudnia 1948 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy oraz reżyser sztuk. Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku. Dzieciom znany szczególnie jako Kłapouchy z Kubusia Puchatka lub Baloo. Obecnie gra w Teatrze Ateneum i Teatrze Kwadrat. Laureat wyróżnienia II Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie za rolę tytułową widowisku „Obłomow” w roku 1974. Obecnie dyrektor artystyczny Teatru Rampa w Warszawie.Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Kariera[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Jako 15-latka brała udział w eliminacjach do XI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, ale bez sukcesów. Przy trzeciej próbie, w 1977, gdy miała 17 lat, za wykonanie piosenki „Kopciuszek” wygrała finał zielonogórskiego XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej, zdobywając główną nagrodę – Złoty Samowar. Aleksander Bardini wręczając nagrodę powiedział, że „byłaby dobrą aktorką śpiewającą”. Trafiła na okładki tygodników: „Nowa Wieś” i „Na Przełaj”. W 1978 z piosenką „Umieć żyć” wystąpiła w koncercie debiutantów na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Greatest Hits of Urszula – album Urszuli, wydany w 1992 roku nakładem wydawnictwa Rock Studio New York z okazji 10 lecia pracy artystycznej wokalistki.Jarmark – rozrywkowy program telewizyjny tworzony w latach osiemdziesiątych w Telewizji Polskiej przez Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego.

Niedługo po udziale w festiwalu zaprzestała śpiewania, by skupić się na studiach. Na pierwszym roku, w 1980 przyjęła propozycję wystąpienia w zespole wokalnym Ryszarda Kniata (późniejszego lidera zespołu Klincz), towarzyszącym wykonawcom zagranicznym podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W tym samym czasie w Radio Łódź nagrała sześć piosenek Kniata do tekstu Andrzeja Kosmali, w tym w stylu country „Z każdym kilometrem kocham bardziej” w duecie z Ryszardem Kniatem (utwór trafił na kasetę wydaną przez Tesco Znowu w drodze – piosenki dla kierowców), a także „Miłość utraconych szans” i „Królowa Kier”, oraz „Noc nie przyszła pod mój dach” ze słowami Andrzeja Sobczaka. Towarzyszyła też Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty Jadę w świat (1981).

Jest taki samotny dom – pierwszy singel zespołu rockowego Budka Suflera z albumu Cień wielkiej góry, wydany w 1975. Utwór powstał w pośpiechu jako ostatni z albumu.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Współpraca z Budką Suflera[ | edytuj kod]

Na przełomie lat 1981 i 1982 Romuald Lipko, lider zespołu Budka Suflera, za namową Ryszarda Kniata i dziennikarza Jerzego Janiszewskiego, zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 w poznańskim studio Polskiego Radia. Na gitarze grał Jan Borysewicz. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: „Fatamorgana ’82”, „Bogowie i demony” i „Luz blues w niebie same dziury”. Powstały do nich profesjonalne wideoklipy, dzięki czemu zaistniała w świadomości słuchaczy. Jej stylizację wymyśliła Aleksandra Laska-Wołek; wyregulowane i podkreślone brwi, smokey eyes i widoczny róż na policzkach.

Jerzy Andrzej Janiszewski (ur. 17 września 1944 roku w Przemyślu) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy. Świadek brytyjskiej i amerykańskiej bohemy artystycznej lat 60. XX wieku. Uczestnik na historycznym Woodstock 1969.{{Aktor infobox}} Brakujące pola: imię i nazwisko org oraz alt grafiki. Przestarzałe pola: "nagrody". Ewa Kania (ur. 22 stycznia 1948 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa, głosowa, reżyser dubbingu.

Piosenką „Fatamorgana ’82” zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków programu Zapraszamy do Trójki Programu III Polskiego Radia. Tydzień później była notowana na liście przebojów tej radiostacji. Pozostałe utwory ukazały się pod koniec 1982 na pierwszym singlu Urszuli i także szybko podbiły krajowe listy przebojów. Lipko postanowił komponować dla Urszuli kolejne piosenki, co dało początek wieloletniej współpracy piosenkarki z Budką Suflera jako zespołem towarzyszącym.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.

Na początku 1983 roku utwór „Ciotka P.” znalazł się na telewizyjnej liście przebojów. Największy sukces odniosła ballada „Dmuchawce, latawce, wiatr”, która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy przebój roku. Utwór doczekał się także anglojęzycznej wersji „Slowly Waking”, która weszła na listę przebojów Radia Luksemburg i była prezentowana w programie rozrywkowym Serce, czyli opowieść o panu, któremu uciekło serce (1983) w reż. Krzysztofa Bobrowskiego. Kolejnymi przebojami stały się - ballada „Michelle ma belle”, „Rodezja – finezja” oraz hardrockowa „Totalna hipnoza”, która była kolejną propozycją telewizyjnej listy przebojów. Nagrania ukazały się na debiutanckim albumie studyjnym piosenkarki, zatytułowanym po prostu Urszula, wydanym w tym samym roku. Urszula trafiła na okładki magazynów takich jak „Non Stop” (grudzień 1982), „Filipinka” (styczeń 1983), „Panorama” (nr 7/1983-02-13), „Ekran” (nr 25/1983-06-19), „Magazyn Muzyczny Jazz” (wrzesień-październik 1983), „Razem” (1983-12-25) czy „Stolica”, a także była na rozkładówce m.in. „Dziennika Ludowego” oraz tygodników - „Świat Młodych” i „Zarzewie”.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

Urszula jeździła z zespołem Budka Suflera jako „gość specjalny” by zaśpiewać podczas koncertu kilka piosenek, w tym także z Felicjanem Andrzejczakiem („Noc komety”) czy Krzysztofem Cugowskim („Jest taki samotny dom” i „Cień wielkiej góry”). W tym czasie artystka zdobyła nagrody na zagranicznych festiwalach piosenki: drugie miejsce na szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, nagrodę pisma „Mlada fronta” na czeskim festiwalu Intertalent'83 w Pradze, a także wygrane na festiwalach w Berlinie, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.

W 1984 przedstawiła odmienny, mniej rockowy, zdominowany przez instrumenty klawiszowe repertuar. „Malinowy król”, okazał się jednym z największych przebojów roku, choć niektórzy zarzucali, że melodia do piosenki to plagiat „Moonlight ShadowMike’a Oldfielda. Później popularność zyskały kolejne piosenki przygotowane na drugi album: „Podwórkowa kalkomania”, ballada „Wielki odlot”, „Szał sezonowej mody” i „Twoje zdrowie mała”.

Ryszard Kniat (ur. 1 kwietnia 1955 w Poznaniu) – polski wokalista rockowy i klawiszowiec, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Założyciel i lider popularnego w latach 80. zespołu Klincz. Wraz z Andrzejem Kosmalą – menadżerem Krzysztofa Krawczyka założył K&K Studio" (Kniat & Kosmala) zajmujące się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt (min. Krawczyka).Sopot Festival 1980 – 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i zarazem 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Interwizji. Wydarzenie miało miejsce w sopockiej Operze Leśnej w dniach 20-23 sierpnia 1980 roku, w Operze Leśnej. Konkurs prowadzili Irena Dziedzic i Jacek Bromski. Nagrodę „Grand Prix Festiwalu Interwizji” otrzymała Marion Rung z Finlandii, która zaśpiewała piosenkę „Where Is the Love”. Gwiazdą wieczoru była Gloria Gaynor.

W 1985, z opóźnieniem zostały wydane na albumie, zatytułowanym Malinowy król, z nieco odmienionym image z sesji zdjęciowej Antoniego Zdebiaka. Urszula zadebiutowała na kinowym ekranie, grając samą siebie w melodramacie Ryszarda Rydzewskiego Alabama (1984), w którym, wraz z Budką Suflera, wykonywała piosenki z nowej płyty. Na listy przebojów trafiła wówczas pochodząca z filmu wokaliza „Temat Bożeny”, która również pochodzi z drugiej płyty.

Panorama, (Panorama Śląska) – ilustrowany tygodnik wydawany od 16 maja 1954 w Katowicach. Ze względu na silną pozycję katowickiego aparatu partyjnego "Panorama" mogła pozwolić sobie na nowinki niechętnie widziane przez cenzurę w innych czasopismach w PRLu, np. na publikowanie fotografii aktów czy felietony popularyzujące heraldykę autorstwa Szymona Kobylińskiego{{Zespół muzyczny infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia, wydawnictwo oraz nazwa oryginalna. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa".

W 1986 nagrała materiał na trzeci album, który pierwotnie miał mieć tytuł jak premierowy utwór „Próba sił”, który był obecny na listach przebojów. W efekcie jednak ten utwór nie znalazł się na albumie, zatytułowanym Urszula 3 z 1987 roku, gdzie przedstawiono bardziej gitarowe brzmienie. Wydawnictwo promowane było przez hit „Powiedz, ile masz lat”, porównywany do kompozycji „Foreign AffairMike’a Oldfielda, z którym Urszula wystąpiła w koncercie na XXIII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na listy przebojów trafiły jeszcze single: „Kto zamiast mnie”, „Jestem ogniem”, „Bez toastów” i „Czeska biżuteria”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.

Inna działalność w latach 80.[ | edytuj kod]

Poza nagraniami z Budką Suflera, w 1984 wzięła udział w programie muzycznym Katarzyny Gärtner Żeglując w dobry czas, gdzie zaprezentowała piosenkę „Polka idolka” (sł. Jerzy Kleyny), która trafiła na płytę obok takich wykonawców jak Grzegorz Markowski, Halina Frąckowiak, Universe, Stanisław Wenglorz, Dżem czy Wanda i Banda.

Tulipan – polski serial telewizyjny z roku 1987, przedstawiający perypetie uwodziciela-oszusta o przydomku Tulipan. Serial luźno nawiązuje do prawdziwych wyczynów Jerzego Kalibabki.Włodzimierz Zientarski (ur. 8 listopada 1942 w Warszawie) – polski dziennikarz i operator telewizyjny (TVP, Polsat), zajmujący się motoryzacją. Redaktor naczelny czasopisma Auto Moto Sport.

Wkrótce Roman Załuski zaangażował Urszulę do komedii erotycznej Och, Karol (1985), gdzie po raz pierwszy pojawiła się w roli aktorskiej jako Jola, koleżanka z pracy tytułowego bohatera (w tej roli Jan Piechociński). Film okazał się hitem frekwencyjnym, a promowała go piosenka „Baw mnie” (muz. Seweryn Krajewski, sł. Jacek Cygan), zaśpiewana przez Urszulę w duecie z Sewerynem Krajewskim, która trafiła na sam szczyt Telewizyjnej Listy Przebojów TVP2 prowadzonej przez Krzysztofa Szewczyka. Wcielała się również w różne role aktorskie w etiudach programu TVP2 Jarmark, gdzie gościnnie wzięła udział w teledysku pastiszu autorstwa prowadzących program Włodzimierza Zientarskiego, Krzysztofa Szewczyka i Wojciecha Pijanowskiego „Były sobie świnki trzy (sport, muzyka oraz gry)”. Z ekipą programu Jarmark koncertowała po całej Polsce i brała udział w scenkach kabaretowych. Wystąpiła też w Teatrze Telewizji TVP dla najmłodszych widzów w spektaklu Aleksandra Czekanowskiego i Macieja Kosińskiego Raz swawolny Tadeuszek (1985) na podstawie bajek Stanisława Jachowicza z muzyką Krzesimira Dębskiego, gdzie zaśpiewała dwie piosenki – „Mały Oleś” i „Pan kotek był chory” jako sanitariuszka w duecie z Janem Prochyrą. W 1987 ukazała się książka pt. Bliscy nieznajomi: Ludzie z okładek z wywiadem „Dmuchawce, latawce, fiat” z Urszulą, opublikowanym w tygodniku „Razem”.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Wanda i Banda (dawniej Banda i Wanda) – polski zespół rockowy założony w 1982 roku. Zadebiutował na przełomie 1982 i 1983 w sylwestrowej audycji Programu III Polskiego Radia.

Zagrała potem postać pokojówki żony dyplomaty (Grażyna Barszczewska) w pierwszym odcinku serialu kryminalnego Pawła Pitery Na kłopoty... Bednarski – pt. „Kurier z Ankary” (1986; jej głos był dubbingowany przez Ewę Kanię) oraz wystąpiła w roli koleżanki z pracy głównego bohatera (Jerzy Zelnik) w telewizyjnym melodramacie Załuskiego Głód serca (1986). Zaśpiewała też utwór „Sweet, Sweet Tulipan” (muz. Andrzej Korzyński, sł. Jacek Cygan), będący tematem przewodnim serialu telewizyjnego Janusza Dymka Tulipan (1986). Z kolei w komedii Romana Załuskiego Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989) wykonała piosenkę „Bądź zawsze blisko mnie” (muz. Seweryn Krajewski, sł. Marek Dagnan).

Poznański Chór Chłopięcy, znany też jako Polskie Słowiki – chór założony przez Jerzego Kurczewskiego, działający w Poznaniu od 1945 roku.Anioł pasterzom mówił – jedna ze znanych kolęd polskich. Słowa pochodzą z XVI wieku, są przekładem fragmentu łacińskiego utworu średniowiecznego na Boże Narodzenie Dies est laetitiae (Angelus pastoribus). W rękopisie kórnickim (1551-1555) znajduje się siedem zwrotek bez zapisu melodii.

W 1986 Urszula zadebiutowała jako autorka tekstu dwóch piosenek zespołu Klincz – „Pod latarnią” i „Koty”, które także wraz z grupą wykonywała. Ten pierwszy utwór w anglojęzycznej wersji „Light Up My Senses” znalazł się na składance Music from Poland at Midem '86 (1986). Natomiast album zespołu Klincz zatytułowany Jak lodu bryła, który był firmowany z Urszulą i zawierał ich dwa dotychczasowe wspólne przeboje, trafił na rynek w roku 1988.

Gazeta Olsztyńska” – gazeta regionalna ukazująca się w województwie warmińsko-mazurskim, powstała 6 kwietnia 1970 roku z przemianowania "Głosu Olsztyńskiego".Smokey eyes (z ang. przydymione oczy) – styl w makijażu, którego głównym celem jest mocne zaakcentowanie oczu. Do jego wykonania używa się cieni w ciemnych kolorach, najczęściej są to odcienie czerni oraz szarości. Dzięki silnemu kontrastowi smokey eyes podkreśla zarówno kształt oczu, jak i kolor tęczówki.

Użyczyła także swojego głosu na ścieżce dźwiękowej Stan strachu (1989) nagranej przez Obywatela G.C. do filmu Stan strachu (1989) w reżyserii Janusza Kijowskiego.

Przemiana stylistyczna[ | edytuj kod]

W lutym 1987 wyruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. Ważniejsze miejsca występów to: Beacon Theatre na Broadwayu, dyskoteka Red Parrot na Manhattanie, polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w miastach, takich jak m.in.: Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Jarosław "Jasiu" Kidawa (ur. 1969 we Wrocławiu) – gitarzysta, kompozytor, realizator i producent muzyczny współpracujący z wieloma znanymi artystami z kręgu polskiej muzyki popularnej i rockowej. W 1991 założył zespół Mancu we Wrocławiu, który zawiesił działalność w 1994 r. Prowadzi własne studio nagrań "Kidawa-Studio" w Warszawie. Również w 1991 roku na krótko związał się z formacją Closterkeller. Od lipca 2004 roku jest gitarzystą zespołu KSU. Od 2007 do 2009 był gitarzystą w zespole Małgorzaty Ostrowskiej. Od 2009 roku występuje na koncertach grupy Feel jako gitarzysta.

W 1988 roku powróciła z USA i wydała ostatni album nagrany z Budką Suflera, a pierwszy wyprodukowany przez Stanisława Zybowskiego, zatytułowany Czwarty raz. Na tej płycie po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa, promowana umiarkowanymi przebojami „Raz”, „Czy to miłość to co czuję” i „Niebanalne życie”. Teledyski do tych piosenek zrealizowano w „Hard rock cafe” w Chicago, nad jeziorem Michigan i na ulicach Nowego Jorku, a ich montażem w Polsce zajęła się Małgorzata Potocka. Z USA Urszula przywiozła ponadto pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rozrywkową, zatytułowany The Best of Urszula & Budka Suflera, wydany przez Rock Studio z Nowego Jorku. Zawierał on największe przeboje wokalistki oraz trzy utwory z płyty Czwarty raz nagrane w języku angielskim: „Life”, „Is It Love” i „Getaway Car”.

Biała droga Live – Woodstock Festival Poland 2015 – koncertowy album CD + DVD Urszuli, wydany 20 listopada 2015 roku nakładem firmy Złoty Melon. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.

W 1989 roku Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek oraz kolejny przebój, balladę „Rysa na szkle”. Na niektóre listy przebojów trafił później utwór „Smutno jest w zoo”. Lata 1990–1994 spędziła w USA, gdzie koncertowała dla polskiej i amerykańskiej publiczności. W 1992 roku na rynek trafił album, nagrany z Jumbo, zatytułowany Urszula & Jumbo. Materiał z płyty był zmasterowany w „Starke Lake Studios” na Florydzie. Chórki na płycie zaśpiewał m.in. Stanisław Soyka. Oprócz „Rysy na szkle”, tutaj w wersji anglo-polskojęzycznej jako „I Am On My Own”, i „Smutno jest w zoo”, krążek nie przyniósł żadnych innych hitów, kompletnie pozbawiony promocji i zignorowany przez wszystkie czołowe stacje radiowe i telewizyjne. W tym samym roku ukazały się również kompilacje: Best of Budka Suflera & Urszula oraz wydana w USA w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej działalności artystycznej, Greatest Hits of Urszula z niemal identycznym zestawem nagrań.

Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Wielki powrót[ | edytuj kod]

W 1994 Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem „Bez ciebie nie ma mnie”, na płycie wydanym w nowej wersji dwa lata później jako „Euforia” oraz coverem szlagieru Michała Hochmana „Konik na biegunach” (muz. Jacek Dybek, sł. Franciszek Serwatka). Dopiero ten cover przywrócił Urszulę na szczyt. Rok później umiarkowaną popularność zdobyła ballada „Woodstock ’94”.

Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.Wojciech Pijanowski (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – polski prezenter telewizyjny, producent, szaradzista, autor wielu teleturniejów i łamigłówek. Gracz i działacz golfowy. Syn krytyka filmowego Lecha Pijanowskiego i aktorki Marii Broniewskiej (przybranej córki poety Władysława Broniewskiego).

Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996, kiedy na listy przebojów trafił jeden z największych hitów w karierze Urszuli, „Na sen”. 21 marca na rynek trafił album artystki, zatytułowany Biała droga. Poza „Konikiem na biegunach” i coverem utworu Led Zeppelin wszystkie utwory na płytę stworzyli Urszula i Stanisław Zybowski. Utrzymany w rockowej stylistyce album szybko zyskał miano multiplatynowej płyty, okazał się największym bestsellerem w karierze piosenkarki, osiągając nakład ponad 300 tys. egzemplarzy. Na szczyty list przebojów trafiły również: „Niebo dla Ciebie”, „Ja płaczę” i już w 1997 tytułowa „Biała droga”. Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal, a także na koncercie „Przystanek Woodstock” dla trzydziestotysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem. Jeszcze w 1996 roku zarejestrowała materiał na płytę koncertową, zatytułowaną Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i zdobyła status platynowej płyty, z nakładem ponad 120 tys. sprzedanych sztuk. W nagraniach udział gościnnie wzięli m.in. Jan Borysewicz i José Torres. Ta płyta przyniosła także przebój „Coraz mniej”, który jest polskojęzyczną wersją piosenki „Wishing Well” z płyty Urszula & Jumbo. Materiał promowała również nowa wersja hitu „Dmuchawce, latawce, wiatr”.

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Damian Ukeje, często występujący jedynie jako Ukeje (ur. 26 sierpnia 1986 w Szczecinie) – polski piosenkarz, autor tekstów i kompozytor.

W 1997 Urszula nagrała piosenkę „Co się z tobą dzieje” na składankę nagrań różnych wykonawców Być wolnym, która w nowej wersji trafiła również na jej kolejny album. W grudniu tego samego roku w duecie z Kayah nagrała premierowe nagranie „Uwierz, to nie ja”, umieszczone na kompilacji Playboy Play..., firmowanej przez miesięcznik „Playboy”. Wzięła udział w nagraniu piosenki przeciwko Fali Agresji i Przemocy – „Pokonać strach” (1998) obok takich wykonawców jak Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak czy grupa Vox. 23 listopada 1998 wydała album, zatytułowany Supernova, który uzyskał status platynowej płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku, „Anioł wie...” i nową wersję nagrania „Rysa na szkle”. Na listy przebojów trafiły także single „Dnie-ye!”, „Żegnaj więc” i „Depresja”.

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher. Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te – album Urszuli, wydany w 2014 roku nakładem wydawnictwa Universal Music Polska z okazji 30 lecia pracy artystycznej wokalistki. Po płycie rockowej „Eony snu” Urszula przygotowała przekrojowy album będący powrotem do początków jej kariery artystycznej. Album zawiera największe przeboje Urszuli z lat 80. oraz dwa premierowe single. Artystka zdecydowała się nagrać wszystkie utwory na nowo.

26 kwietnia 2001 roku wydała kolejny album, zatytułowany Udar, nagrany w całości w domowym studio Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Vega Studio. Płyta promowana była przez single: „Udar”, „Piesek twist”, „Klub samotnych serc” i „Progress”, które odniosły umiarkowany sukces. Album nie powtórzył sukcesu poprzednich płyt, został jednak nagrodzony złotą płytą za sprzedaż 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas 38. festiwalu sopockiego Urszula otrzymała statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych. Również w 2001 roku do zespołu Urszuli dołączył znany gitarzysta rockowy Maciej Gładysz, zastępujący na koncertach chorego Stanisława Zybowskiego (zm. 22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej).

José Torres (ur. 19 września 1958 w Hawanie) – kubański muzyk, perkusista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej pod nazwą José Torres y Salsa Tropical. Od samego początku pobytu w Polsce (poza kilkuletnim okresem) mieszka we Wrocławiu. Ma żonę Izę (z d. Morawska) i synów: Tomka (perkusistę zespołu Afromental) i Filipa. Autor autobiografii Salsa na wolności (Wydawnictwo Dolnośląskie 2006).Non Stop – miesięcznik muzyczny wydawany w latach 1972–1990 w Warszawie, przez długi okres jako dodatek do Tygodnika Demokratycznego. Uznawane za najbardziej wpływowe polskie pismo muzyczne lat 80.

17 czerwca 2002 roku ukazał się dwupłytowy album The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Na pierwszej płycie zebrano 12 największych przebojów Urszuli autorstwa Zybowskiego. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór „To, co było raz (nie wróci już)”, który ukazał się na singlu promującym tę kolekcję. Na drugiej, w wersjach koncertowych, umieszczono 11 utworów – pięć przebojów z lat 80. i 5 z lat 90. oraz cover utworu „Rock and Roll” z repertuaru Led Zeppelin. Album uzyskał status złotej płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. sztuk.

Jezus malusieńki − popularna polska pieśń religijna, pastorałka anonimowego autorstwa, śpiewana w kościelnym okresie Bożego Narodzenia.Jerzy Zelnik (ur. 14 września 1945 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Dekada oczekiwania[ | edytuj kod]

W 2002 roku, jako dodatek do tygodnika „Przyjaciółka”, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami. W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: „Kto by Cię chciał pokochać” z repertuaru Boba Marleya („Could You Be Loved”), do którego zrealizowano teledysk, oraz „Jeśli mnie nie znasz” z repertuaru grupy Simply Red („If You Don’t Know Me By Now”). W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę „Gdy mi ciebie zabraknie” na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki. W tym samym roku wydała minialbum z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika „Gala”.

Aleksander Bardini (ur. 17 listopada 1913 w Łodzi, zm. 30 lipca 1995 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog.Krzysztof "Jary" Jaryczewski (ur. 21 lutego 1960 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, kompozytor, założyciel, lider i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty.

22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota kolekcja. Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem, 5 lipca, ukazała się następna kompilacja, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Ponad dwa miesiące później, 20 września, została wydana druga część kompilacji, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2, zawierająca przeboje, które Urszula wylansowała po swoim powrocie na rynek muzyczny w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Patryk Kumór – polski wokalista oraz pianista, producent muzyczny, kompozytor. , urodzony 28 sierpnia 1982 r., wykonujący pop rock, pop, rock, electro. Karierę solową jako wokalista, rozpoczął w 2010 r. pochodzi z Będzina.„Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

W lutym 2005 Urszula, wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami, nagrała utwór „Pokonamy fale” w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim. We wrześniu wydała singiel „Dziś już wiem”, który dedykowała zmarłemu mężowi. Utwór, wyprodukowany przez Krzysztofa Pszonę i samą Urszulę, okazał się wielkim przebojem, jednak zapowiadany wówczas nowy album nie ukazał się przez blisko pięć kolejnych lat. W grudniu, jako dodatek do „Gazety Wyborczej”, ukazał się kolejny album wokalistki z kolędami, nagrany wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Tomasz Momot (ur. 2 marca 1978 w Hrubieszowie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny oraz producent muzyczny.

W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit „Dziś już wiem”, który walczył o tytuł Przeboju roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała utwór „Nie znam”, na płycie wydany jako „Kayla”. W 2007 roku nagrała z zespołem Vino piosenkę „To ja”, a w 2008 roku utwór „Pierwszy wiersz” z zespołem Czarno-Czarni na jego płytę Nudny świat z 2009 roku. W drugiej połowie 2009 roku gościnnie wystąpiła z Budką Suflera na koncertach z okazji 35-lecia istnienia zespołu: w sierpniu podczas Sopot Hit Festiwal, w październiku w katowickim Spodku oraz w listopadzie na kilku koncertach w USA.

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Mladá fronta DNES (pl. Młody front dzisiaj) - czeski dziennik, jedna z trzech głównych gazet codziennych w tym kraju (obok Lidovych novin i Hospodářskich novin).

Kolejny powrót[ | edytuj kod]

W czerwcu 2009 roku radiową premierę miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, „Wstaje nowy dzień”, zwiastujący nową płytę. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych. 9 kwietnia 2010 wydała album studyjny, zatytułowany Dziś już wiem. Nowe piosenki utrzymane były w stylistyce soft rockowej. Płytę promował utwór „Każdy z nas ma”, skomponowany przez gitarzystę zespołu Wilki, Mikisa Cupasa. Obok Pilcha, Zybowskiego i Cupasa wśród kompozytorów nowych utworów znaleźli się także Sebastian Piekarek, Jarosław Kidawa i Marcin Trojanowicz. Kilka piosenek pochodziło także z publishingu. Teksty do utworów napisali, oprócz samej wokalistki, Krzysztof Jaryczewski, Beata Kozidrak, Luiza Staniec, Maciej Winogrodzki i Grzegorz Walczak. Album wyprodukował Maciej Gładysz, który po śmierci Stanisława Zybowskiego został kierownikiem muzycznym zespołu Urszuli. Na listy przebojów trafił jeszcze utwór „Skaczę na dach”. Album uzyskał status złotej płyty i nakład 15 tys. sztuk.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Mieczysław Wojciech "Miecz" Szcześniak (ur. 9 lipca 1964 w Kaliszu) – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów.
Urszula podczas koncertu, styczeń 2010

6 sierpnia album ten został dodatkowo wydany na karcie pamięci, jako pierwsze polskie wydawnictwo wydane w formacie Flash Music. 29 października ukazała się reedycja albumu, zawierająca CD z utworami z podstawowej wersji płyty oraz DVD z 17 teledyskami Urszuli, wyselekcjonowanymi z całego okresu jej kariery. W znalezieniu pierwszych klipów pomagali fani. Reedycję płyty promował utwór „Ten drugi”.

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Konkurs Sopot Festival 2001 był trzydziestym ósmym konkursem Sopot Festiwalu, który odbył się 24- 25 sierpnia 2001 roku, w Operze Leśnej. Konkurs prowadzili Artur Orzech, Agata Konarska i Tomasz Kammel. Wygrała Natacha Atlas z utworem Ayeshteni

22 sierpnia 2011 ukazały się kompaktowe reedycje wszystkich czterech albumów Urszuli nagranych z Budką Suflera. W 2012, wspólnie z zespołem Jary Band, nagrała piosenkę „Jesteś tu”, promującą jego album Trudno powiedzieć.

27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, utrzymana w rockowej stylistyce płyta Eony snu. Zapowiadał ją singiel „Miłość”, będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu „I Really Have To Go” z płyty Urszula & Jumbo. Kolejnym singlem promującym płytę był utwór „Kamienie”. Głównym kompozytorem i producentem albumu był gitarzysta Piotr Mędrzak, który po odejściu Macieja Gładysza z zespołu w 2011, został jego nowym kierownikiem muzycznym. Znalazły się na niej również trzy kompozycje Sebastiana Piekarka. Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego. Masteringiem zajął się Greg Calbi, znany ze współpracy m.in. z Johnem Lennonem.

Robert Maciej Janson (ur. 7 czerwca 1965 w Czeladzi) – polski kompozytor, aranżer, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W kwietniu 2014 odbyła się płytowa premiera projektu Miłość mi wszystko wyjaśniła, w którym Urszula wzięła udział obok takich artystów jak Andrzej Piaseczny, Piotr Cugowski czy Ania Wyszkoni, stworzonego dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Tekstami utworów były wiersze papieża, do których Robert Janson skomponował muzykę. Urszula wykonała utwory „Za te chwile” i „Dziewczyna zawiedziona”. 27 maja ukazał się album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te z 10 największymi przebojami Urszuli z lat 80. nagranymi na nowo oraz dwoma premierowymi singlami: „Wielki odlot 2” oraz „Mała”. Okazją do wydania albumu było trzydziestolecie pracy artystycznej wokalistki. Masteringiem płyty zajęli się Drew Lavyne i Ted Jensen ze Sterling Sound w USA. 30 maja podczas festiwalu TOPtrendy Urszula, jako pierwsza polska artystka, po raz drugi w karierze odebrała nagrodę Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości. 2 grudnia album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te został wydany na płycie winylowej.

Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie; tytuł i stanowisko w hierarchii służby bibliotecznej. Według przepisów unijnych (Dyrektywa 89/48), osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

8 stycznia 2015 Urszula została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym samym roku nagrała z zespołem Pectus utwór „Za kogo ty się masz” na jego płytę Kobiety, zawierającą duety z najważniejszymi wokalistkami w historii polskiej muzyki. 13 listopada tego samego roku w serii wytwórni Sony Music „Lubię polskie” ukazała się składanka przebojów Urszuli z lat 1994–2001. 20 listopada 2015 odbyła się premiera dwupłytowego albumu z dyskami CD i DVD Biała droga Live – Woodstock Festival Poland 2015, stanowiącego zapis koncertu, który Urszula z zespołem zagrała z okazji dwudziestolecia wydania płyty Biała droga, stanowiącej jej największy sukces komercyjny. Koncert miał miejsce w nocy z 29 na 30 lipca 2015 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych podczas 21. Przystanku Woodstock. W jego trakcie zostały zaprezentowane głównie piosenki z albumu Biała droga. Partie nagrane w oryginale przez Kostka Joriadisa gościnnie wykonał Damian Ukeje.

Pastisz - w muzyce jest to często imitacja cudzego, a z reguły historycznego stylu, dokonywana z różnych pobudek, przy czym zjawisko to zasadniczo wystąpiło dopiero w XX wieku. Autorem najbardziej znanych pastiszów był Fritz Kreisler. Przez wiele lat z wielkim powodzeniem wykonywał utwory skrzypcowe, których autorami mieli być kompozytorzy z przeszłości, tacy jak Gaetano Pugnani (Preludium i Allegro), Giuseppe Tartini (Wariacje), Antonio Vivaldi (koncert skrzypcowy). W 1935 roku Kreisler przyznał, że były to naśladownictwa, co wywołało ogromny skandal – ale utwory pozostały w repertuarze. W polskiej muzyce jako autor pastiszy dał się poznać przede wszystkim Krzysztof Meyer. Skomponował Symfonię D-dur w stylu Mozarta, która miała być dowcipem na primaaprilisowy koncert w 1977 roku oraz dwie-trzecie opery Gracze rozpoczętej przez Szostakowicza (1981).Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
Urszula na Przystanku Woodstock, 2015

Wiosną 2016 Urszula odbyła swoją pierwszą w Polsce klubową trasę koncertową „XX-lecie Białej Drogi”, z okazji wydania jubileuszowej reedycji albumu Biała droga. Najlepsze wykonania poszczególnych piosenek z tej płyty zebrano na dwupłytowym albumie z dyskami CD i DVD „Biała droga Live”, który został wydany 16 września 2016. Jako bonus na płycie DVD umieszczono dwa nagrania z Festiwalu Piosenki w Opolu z 1996 roku. Kilka miesięcy wcześniej, tj. 25 marca 2016, z okazji jubileuszu wydania albumu Biała droga, ukazała się jego reedycja zawierająca materiał zremasterowany z oryginalnych taśm. Wydawnictwo zostało wzbogacone o nagranie „Król w malinach”, będące jednym z dwóch utworów, które nie weszły pierwotnie na album. Drugiej z piosenek, „Zły”, nie udało się odnaleźć na taśmach-matkach, dlatego z powodu złej jakości nagrania została pominięta na płycie i udostępniona jedynie na fanpage’u Urszuli. Po 20 latach od premiery album ten został również po raz pierwszy wydany na płycie winylowej. W kwietniu zaprezentowała singiel „Sztylet”, skomponowany przez nią wspólnie z Piotrem Mędrzakiem, z tekstem napisanym przez nią z Piotrem Wróblem z zespołu Akurat.

Radio WAWA – jedna z pierwszych polskich komercyjnych stacji radiowych, obecnie sieć rozgłośni lokalnych. Znana głównie z programów "DeDektyw Inwektyw", "Przebojowe małżeństwo", czy "6 po 6:00". Aktualnie radio gra pod hasłem "Zawsze polska muzyka" (na jego format muzyczny składają się wyłącznie utwory w języku polskim). Radio WAWA swój program adresuje do słuchaczy w wieku 25-45 lat. Właścicielem stacji jest Grupa Radiowa Time. Dyrektorem programowym jest Anna Paluszek.Piotr Wróbel (ur. 1978) – autor tekstów, współzałożyciel, gitarzysta, a od 2008 także wokalista grupy Akurat. A także gitarzysta i wokalista grupy Nohucki. Z grupą Akurat nagrał sześć płyt: Pomarańcza (2001), Prowincja (2003), Fantasmagorie (2006), Optymistyka (2008), Człowiek (2010) oraz Akurat Gra Kleyffa i Jedną Kelusa (2012). Z grupą Nohucki nagrał płytę Nohucki, która ukazała się w 2011 nakładem SP Records. Od 2006 prowadzi także solową działalność artystyczną.

Jesienią 2016 Urszula odbyła swoją pierwszą w Polsce akustyczną trasę koncertową, „Urszula Akustycznie – Największe przeboje”, zorganizowaną w największych salach koncertowych, z gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego Aukso. Występ w Pałacu Młodzieży w Katowicach udokumentowano koncertowym albumem Urszula z kwartetem smyczkowym – Złote przeboje akustycznie, wydanym 17 lutego 2017 roku i zawierającym największe przeboje wokalistki z jej całej kariery. Wiosną 2017 Urszula wyruszyła z kwartetem Aukso na drugą część tego tournee.

Jerzy Kleyny (ur. 10 lutego 1927 roku w Bydgoszczy, zm. 4 listopada 1999 roku w Warszawie) - polski autor tekstów piosenek, dziennikarz, scenarzysta telewizyjny i satyryk.Stan strachu – polski film obyczajowy wyreżyserowany przez Janusza Kijowskiego z 1989 roku. Akcja dotyczy historycznych wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

W styczniu i sierpniu 2017 roku Urszula wystąpiła m.in. z Beatą Kozidrak i Krzysztofem Cugowskim w koncercie Zakochani w Lublinie z okazji 700. urodzin miasta Lublin z piosenkami Kolejka napowietrzna i Dzień Dobry Panie Lu skomponowanymi przez Tomasza Momota.

W 2018 roku świętowała 35-lecie swojej działalności. W lutym i marcu koncertowała w kilku miastach m.in. w Poznaniu, Gdańsku i w Krakowie w ramach trasy koncertowej Najlepsze 80-te.Trasę kontynuowała jesienią. W styczniu Urszula wydała singiel O mnie o Tobie. Producentem piosenki jest Marcin Bors, autorami tekstu piosenki jest Urszula, Patryk Kumór i Pele Loriano.

Miłość – singiel Urszuli wydany w czerwcu 2013. Piosenka promowała jej album Eony Snu. Premiera utworu odbyła się na antenie Radia ZET w programie "ZET na Punkcie Muzyki" 7 czerwca 2013 roku.Krzysztof Szewczyk (ur. 1947) – dziennikarz telewizyjny i radiowy, konferansjer, tłumacz języka szwedzkiego, przedsiębiorca (prezes firmy Baltic Company, dystrybuującej kosmetyki).

27 listopada 2020 na płytowy rynek został wydany album świąteczny Cud nadziei z pastorałkami, kolędami („Anioł pasterzom mówił”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży”), a także piosenkami folk i pop we współczesnym brzmieniu przenikającym się z polską tradycją. 6 czerwca 2021 wydała reedycję płyty Urszula & Jumbo, z kolei 23 lipca do sklepów i serwisów cyfrowych trafiła reedycja siódmego studyjnego albumu Urszuli pt. Supernova. 3 sierpnia ukazał się singiel „Kilka słów” będący zapowiedzią kolejnego albumu.

Marek Dagnan (ur. 28 stycznia 1937 r. w Nowym Bytomiu) – polski literat, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek dla dorosłych i dla dzieci, również harcerskich i szant; także scenarzysta widowisk estradowych i filmów rysunkowych. Jest członkiem Rady Artystycznej KFPP w Opolu.Telewizyjna lista przebojów – program telewizyjny nadawany w latach 1982–1987, prezentujący w formie listy przebojów polskie teledyski.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Była związana z Pawłem Markowskim. W 1985 poznała swojego muzycznego partnera i przyszłego męża, Stanisława Zybowskiego. Mają syna Piotra (ur. 1987). W 1992 sformalizowała związek z Zybowskim, z którym pozostała aż do jego śmierci 22 listopada 2001. Ze związku ze swoim menedżerem Tomaszem Kujawskim ma syna, Szymona (ur. 5 maja 2003). W 2019 urodziła się jej wnuczka Maria.

RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACBob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Radio Złote Przeboje – multiregionalna sieć rozgłośni radiowych powstała w 1997 roku nadaje program w formacie muzycznym AC. Właścicielem marki jest Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. wchodząca w spółkę Agora SA. Dyrektorem programowym rozgłośni jest Jarosław Barwiak.
The Best – album Urszuli, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa BMG Poland z okazji 20 lecia pracy artystycznej wokalistki.
Katarzyna Gärtner, Katarzyna Gaertner (ur. 22 lutego 1942 w Myślenicach) – polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Moonlight Shadow – piosenka napisana przez Mike’a Oldfielda, wydana jako singel w maju 1983. W tym samym roku ukazał się album Crises, na którym znalazło się między innymi nagranie Moonlight Shadow. Piosenkę śpiewała szkocka wokalistka Maggie Reilly.
Świat Młodych” – polskie czasopismo dla młodzieży wydawane w Warszawie w latach 1949–1993, utworzone z połączenia dwóch czasopism: „Nowy Świat Przygód” i „Na Tropie”.

Reklama