• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Urszula - piosenkarka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Dziś już wiem – dziesiąty album studyjny polskiej wokalistki Urszuli, wydany w kwietniu 2010 roku. Płyta dotarła do 7. miejsca listy OLiS w Polsce. W lipcu 2010 roku album został nominowany do nagrody Superjedynki w kategorii "Płyta pop". W listopadzie tego samego roku firma Magic Records opublikowała informację iż album uzyskał status złotej płyty.Stanisław Zybowski (ur. 9 października 1953 w Radomiu, zm. 22 listopada 2001 w Warszawie) – polski gitarzysta rockowy, mąż i kompozytor wielu przebojów Urszuli.

  Urszula Beata Kasprzak, znana także jako po prostu Urszula (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Początki
 • 1.2 Przełomowa współpraca z Budką Suflera
 • 1.3 Przemiana stylistyczna
 • 1.4 Wielki powrót
 • 1.5 Dekada oczekiwania
 • 1.6 Kolejny powrót
 • 1.7 XX-lecie albumu Biała Droga
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Zespół
 • 3.1 Obecnie
 • 3.2 Dawniej
 • 4 Dyskografia
 • 5 Filmografia
 • 6 Ciekawostki
 • 7 Uwagi
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Greatest Hits of Urszula – album Urszuli, wydany w 1992 roku nakładem wydawnictwa Rock Studio New York z okazji 10 lecia pracy artystycznej wokalistki.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.

  Życiorys[edytuj kod]

  Początki[edytuj kod]

  W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką "Kopciuszek" wyśpiewała główną nagrodę – Złoty Samowar.

  Jerzy Andrzej Janiszewski (ur. 17 września 1944 roku w Przemyślu) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy. Świadek brytyjskiej i amerykańskiej bohemy artystycznej lat 60. XX wieku. Uczestnik na historycznym Woodstock 1969.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  W 1978 wystąpiła w koncercie debiutantów na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką "Umieć żyć", która jednak przeszła bez echa.

  Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. W roku 1980 została jednak zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz) oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

  Przełomowa współpraca z Budką Suflera[edytuj kod]

  Na przełomie lat 1981 i 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką "Fatamorgana '82" Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków programu Zapraszamy do Trójki programu III Polskiego Radia. W tydzień potem już była notowana na liście przebojów tej radiostacji. Pozostałe utwory ukazały się pod koniec 1982 na pierwszym singlu Urszuli i także szybko podbiły krajowe listy przebojów. Lipko postanowił komponować dla Urszuli kolejne piosenki. Tak zaczęły się owocne lata współpracy Urszuli z Budką Suflera, jako zespołem towarzyszącym, bo nigdy nie była jego wokalistką. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.

  Biała droga live. Przystanek Woodstock 2015 – koncertowy album DVD + CD Urszuli, wydany 20 listopada 2015 roku nakładem firmy "Złoty Melon".Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.

  Na początku 1983 na listy trafił utwór "Ciotka P.". Największy sukces odniosła jednak ballada "Dmuchawce, latawce, wiatr", która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy Przebój Roku. Utwór doczekał się także anglojęzycznej wersji "Slowly Waking", która weszła na listę przebojów Radia Luksemburg. Kolejnymi przebojami stały się ballada "Michelle ma belle", "Rodezja – finezja" oraz hardrockowa "Totalna hipnoza". Wszystkie te nagrania wypełniły debiutancki album wokalistki Urszula, wydany w tym samym roku. Urszula zdobyła wówczas wiele nagród na zagranicznych festiwalach piosenki: drugie miejsce na szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, nagrodę pisma Mlada fronta na czeskim festiwalu Intertalent'83 w Pradze, a także wygrane na festiwalach w Berlinie, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze.

  Ryszard Kniat (ur. 1 kwietnia 1955 w Poznaniu) – polski wokalista rockowy i klawiszowiec, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Założyciel i lider popularnego w latach 80. zespołu Klincz. Wraz z Andrzejem Kosmalą – menadżerem Krzysztofa Krawczyka założył K&K Studio" (Kniat & Kosmala) zajmujące się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt (min. Krawczyka).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1984 roku Urszula przedstawiła odmienny, mniej rockowy, zdominowany przez instrumenty klawiszowe repertuar. Już jego pierwsza odsłona, "Malinowy król", okazała się jednym z największych przebojów roku. W tym samym czasie Urszula wystąpiła w musicalu Katarzyny Gaertner Żeglując w dobry czas, gdzie wyśpiewała przebój "Polka idolka". Później popularność zyskały kolejne piosenki przygotowane na drugi album: "Podwórkowa kalkomania", ballada "Wielki odlot", "Szał sezonowej mody" i "Twoje zdrowie mała". W 1985 roku, z dużym opóźnieniem zostały wydane na płycie Malinowy król. W tym samym roku Urszula zadebiutowała na srebrnym ekranie. Zagrała samą siebie w filmie Ryszarda Rydzewskiego Alabama, gdzie wraz z Budką Suflera wykonywała piosenki z nowej płyty. Na listy przebojów trafiła wówczas pochodząca z niego wokaliza "Temat Bożeny", która również trafiła na album.

  Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.Tulipan – polski serial telewizyjny z roku 1987, przedstawiający perypetie uwodziciela-oszusta o przydomku Tulipan. Serial luźno nawiązuje do prawdziwych wyczynów Jerzego Kalibabki.

  Wkrótce po wydaniu tej płyty na listy przebojów trafił premierowy utwór nagrany z Budką Suflera, "Próba sił". Urszula zagrała ponadto pierwszą rolę aktorską, w filmie Romana Załuskiego Och, Karol. Film promowała piosenka "Baw mnie", zaśpiewana przez Urszulę wraz z Sewerynem Krajewskim. W tym samym roku artystka nagrała już materiał na trzeci album oraz przebój "Pod latarnią" na płytę zespołu Klincz, promowane dopiero od 1986 roku. Rok 1985 dla Urszuli był ważny także w życiu osobistym. Poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera. W 1986 wokalistka wystąpiła w kolejnym filmie Załuskiego, Głód serca oraz w jednym odcinku serialu kryminalnego Pawła Pitery Na kłopoty Bednarski.

  Poznański Chór Chłopięcy, znany też jako Polskie Słowiki – chór założony przez Jerzego Kurczewskiego, działający w Poznaniu od 1945 roku.Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.

  Na płycie zatytułowanej Urszula 3, wokalistka przedstawiła tym razem bardziej gitarowe brzmienie. Promował ją hit "Powiedz, ile masz lat", a na listy przebojów trafiły jeszcze ballada "Kto zamiast mnie", "Jestem ogniem", "Bez toastów", a w 1987 "Czeska biżuteria". Podobnie jak poprzedni album, ten również wyszedł z ogromnym opóźnieniem, już po wypromowaniu wszystkich przebojów, a więc dopiero w 1987 roku. W tym czasie Urszula zaśpiewała utwór "Sweet, Sweet Tulipan" – temat przewodni serialu telewizyjnego Tulipan oraz kolejny przebój z zespołem Klincz, "Koty".

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Jarosław "Jasiu" Kidawa (ur. 1969 we Wrocławiu) – gitarzysta, kompozytor, realizator i producent muzyczny współpracujący z wieloma znanymi artystami z kręgu polskiej muzyki popularnej i rockowej. W 1991 założył zespół Mancu we Wrocławiu, który zawiesił działalność w 1994 r. Prowadzi własne studio nagrań "Kidawa-Studio" w Warszawie. Również w 1991 roku na krótko związał się z formacją Closterkeller. Od lipca 2004 roku jest gitarzystą zespołu KSU. Od 2007 do 2009 był gitarzystą w zespole Małgorzaty Ostrowskiej. Od 2009 roku występuje na koncertach grupy Feel jako gitarzysta.

  Przemiana stylistyczna[edytuj kod]

  W lutym 1987 Urszula ruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. Ważniejsze miejsca występów to: Beacon Theatre na Broadwayu, dyskoteka Red Parrot na Manhattanie, polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. W tym samym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Piotr.

  Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te – album Urszuli, wydany w 2014 roku nakładem wydawnictwa Universal Music Polska z okazji 30 lecia pracy artystycznej wokalistki. Po płycie rockowej „Eony snu” Urszula przygotowała przekrojowy album będący powrotem do początków jej kariery artystycznej. Album zawiera największe przeboje Urszuli z lat 80. oraz dwa premierowe single. Artystka zdecydowała się nagrać wszystkie utwory na nowo.José Torres (ur. 19 września 1958 w Hawanie) – kubański muzyk, perkusista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej pod nazwą José Torres y Salsa Tropical. Od samego początku pobytu w Polsce (poza kilkuletnim okresem) mieszka we Wrocławiu. Ma żonę Izę (z d. Morawska) i synów: Tomka (perkusistę zespołu Afromental) i Filipa. Autor autobiografii Salsa na wolności (Wydawnictwo Dolnośląskie 2006).

  W roku 1988 Urszula powróciła z USA i wydała ostatni album nagrany z Budką Suflera, a pierwszy wyprodukowany przez Stanisława Zybowskiego, zatytułowany Czwarty raz. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, tę bardziej rockową, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa, promowana umiarkowanymi przebojami "Raz", "Czy to miłość to co czuję" i "Niebanalne życie". Teledyski do tych piosenek zrealizowano w "Hard rock cafe" w Chicago, nad jeziorem Michigan i na ulicach Nowego Yorku, a ich montażem w Polsce zajęła się Małgorzata Potocka.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.Krzysztof "Jary" Jaryczewski (ur. 21 lutego 1960 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, kompozytor, założyciel, lider i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty.

  Z USA Urszula przywiozła ponadto pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rozrywkową, The Best of Urszula & Budka Suflera, wydany przez Rock Studio z Nowego Jorku. Zawierał on największe przeboje wokalistki oraz trzy utwory z płyty Czwarty raz nagrane w języku angielskim: "Life", "Is it love", "Getaway car". W tym samym roku z wielkim późnieniem trafiła na rynek płyta zespołu Klincz Jak lodu bryła, firmowana z Urszulą, zawierająca ich dwa dotychczasowe wspólne przeboje.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek oraz kolejny przebój, balladę "Rysa na szkle". Na niektóre listy przebojów trafił później utwór "Smutno jest w zoo".

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W 1992 roku na rynek trafiła w końcu płyta nagrana z Jumbo, już zdecydowanie rockowa Urszula & Jumbo. Album został zmasterowany w "Starke Lake Studios" na Florydzie. Chórki na płycie zaśpiewał m.in. Stanisław Soyka. Oprócz "Rysy na szkle", tutaj w wersji anglo-polskojęzycznej jako "I Am On My Own" i "Smutno jest w zoo", krążek nie przyniósł żadnych innych hitów, kompletnie pozbawiony promocji i zignorowany przez wszystkie czołowe stacje radiowe i telewizyjne. W tym samym roku ukazały się również kompilacje Best of Budka Suflera & Urszula oraz wydana w Stanach Zjednoczonych w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej działalności artystycznej, Greatest Hits of Urszula z niemal identycznym zestawem nagrań.

  Robert Maciej Janson (ur. 7 czerwca 1965 w Czeladzi) – polski kompozytor, aranżer, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  Wielki powrót[edytuj kod]

  W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem "Bez ciebie nie ma mnie", na płycie wydanym w nowej wersji dwa lata później jako "Euforia" oraz coverem szlagieru "Konik na biegunach". Dopiero ten cover okazał się "strzałem w dziesiątkę" i przywrócił Urszulę na szczyt. Rok później umiarkowaną popularność zdobyła ballada "Woodstock '94".

  Piotr Wróbel (ur. 1978) – autor tekstów, współzałożyciel, gitarzysta, a od 2008 także wokalista grupy Akurat. A także gitarzysta i wokalista grupy Nohucki. Z grupą Akurat nagrał sześć płyt: Pomarańcza (2001), Prowincja (2003), Fantasmagorie (2006), Optymistyka (2008), Człowiek (2010) oraz Akurat Gra Kleyffa i Jedną Kelusa (2012). Z grupą Nohucki nagrał płytę Nohucki, która ukazała się w 2011 nakładem SP Records. Od 2006 prowadzi także solową działalność artystyczną.Miłość – singiel Urszuli wydany w czerwcu 2013. Piosenka promowała jej album Eony Snu. Premiera utworu odbyła się na antenie Radia ZET w programie "ZET na Punkcie Muzyki" 7 czerwca 2013 roku.

  Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996 roku, kiedy na listy przebojów trafił jeden z największych hitów w karierze Urszuli, "Na Sen". Już wkrótce, 21 marca, na rynek trafił długo oczekiwany powrotny album artystki, Biała droga. Ponownie utrzymany w rockowych klimatach album szybko zyskał miano multiplatynowej płyty. Okazał się największym bestsellerem w jej karierze, osiągając nakład ponad 800 tys. egzemplarzy. Na szczyty list przebojów trafiły również: "Niebo dla Ciebie", "Ja płaczę" i już w 1997 tytułowa "Biała droga".

  Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.The Best – album Urszuli, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa BMG Poland z okazji 20 lecia pracy artystycznej wokalistki.

  Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal, a także na koncercie "Przystanek Woodstock" dla trzydziestotysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem.

  Jeszcze w tym samym 1996 roku Urszula zarejestrowała materiał na płytę koncertową Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i zdobyła status platynowej płyty, z nakładem ponad 120 tys. sztuk. W nagraniach udział gościnnie wzięli m.in. Jan Borysewicz i José Torres. Ta płyta przyniosła także przebój "Coraz mniej", który jest polskojęzyczną wersją piosenki "Wishing Well" z płyty Urszula & Jumbo. Płytę promowała również nowa wersja hitu "Dmuchawce, latawce, wiatr".

  Katarzyna Gärtner, Katarzyna Gaertner (ur. 22 lutego 1942 w Myślenicach) – polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu.Na mapach: 52°36′41″N 14°40′05″E/52,611389 14,668056 Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów.

  W 1997 Urszula z Zybowskim stworzyli piosenkę "Co się z tobą dzieje" na składankę nagrań różnych wykonawców pt. "Być wolnym". Utwór ten, nagrany ponownie, znalazł się również na kolejnej płycie wokalistki. Ponadto w tym samym roku Urszula nagrała w duecie z Kayah premierowe nagranie na kompilację "Playboy Play..." firmowaną przez miesięcznik "Playboy", pod tytułem "Uwierz, to nie ja".

  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.

  23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty Supernova, która również uzyskała status platynowej płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku, "Anioł wie..." i nową wersję nagrania "Rysa na szkle". Na listy przebojów trafiły także single "Dnie-ye!", "Żegnaj więc" i "Depresja".

  Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary.Romuald Lipko (ur. 3 kwietnia 1950 w Lublinie) – polski kompozytor i multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, trąbka, gitara basowa).

  26 kwietnia 2001 ukazał się album Udar. Jest to jedyna płyta nagrana w całości w domowym studio Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Vega Studio. Promujący ją pierwszy singiel, "Udar", przeszedł bez echa. Kolejne, "Piesek twist", "Klub samotnych serc" i "Progress", odniosły umiarkowany sukces. Album nie powtórzył sukcesu poprzednich płyt, został jednak nagrodzony Złotą płytą za sprzedaż 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała najwyższe trofeum festiwalu, czyli statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych.

  Severina Vučković (ur. 21 kwietnia 1972 w Splicie) – chorwacka piosenkarka, reprezentantka Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006, lepiej znana jako Severina.GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje – dwuczęściowy kompilacyjny album Urszuli, wydany w 2004 roku nakładem wydawnictwa BMG Poland.

  Również w 2001 roku do zespołu Urszuli dołączył znany gitarzysta rockowy Maciej Gładysz, zastępujący często na koncertach chorego Stanisława Zybowskiego. 22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej mąż Urszuli zmarł.

  17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Na pierwszej płycie zebrano 12 największych przebojów Urszuli autorstwa Zybowskiego. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór "To, co było raz (nie wróci już)", który ukazał się na singlu promującym tę kolekcję. Na drugiej, w wersjach koncertowych, umieszczono 11 utworów - 5 przebojów z okresu współpracy z Budką Suflera, 5 rockowych z lat 90 i "Rock`n`roll" z repertuaru Led Zeppelin. Album uzyskał status złotej płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. sztuk.

  Jan Józef Borysewicz, znany również jako Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor rockowy, także autor tekstów piosenek; lider zespołu Lady Pank. Muzyczny samouk. Autor solowego projektu Jan Bo. Ojciec modelki Joanny Borysewicz.The Best – album Urszuli, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa BMG Poland z okazji 20 lecia pracy artystycznej wokalistki.

  Dekada oczekiwania[edytuj kod]

  W 2002 roku, jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami.

  W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: "Kto by Cię chciał pokochać" z repertuaru Boba Marleya ("Could You Be Loved") – singiel promowany teledyskiem – oraz "Jeśli mnie nie znasz" z repertuaru grupy Simply Red ("If You Don't Know Me By Now"). W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki.

  Jary Band – polski zespół rockowy, który powstał w 1991 roku. Został założony przez Krzysztofa Jaryczewskiego, założyciela i pierwszego wokalistę Oddziału Zamkniętego.Paweł Pitera (ur. 15 lutego 1952 w Warszawie) - polski reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych oraz scenarzysta, tłumacz komedii teatralnych. Wykładowca Międzynarodowej Akademii Dokumentu Dragon Forum.

  W tym samym roku ukazał się minialbum Urszuli z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika "Gala". Wtedy też na świat przyszedł jej drugi syn, Szymon, z nowego związku. Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, który dotąd dbał o nagłośnienie podczas jej koncertów.

  22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota Kolekcja: Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem, 5 lipca, ukazała się następna kompilacja, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Ponad dwa miesiące później, 20 września, została wydana druga część kompilacji, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2, zawierająca przeboje, które Urszula wylansowała po swoim powrocie na rynek muzyczny w połowie lat dziewięćdziesiątych.

  Mikis Cupas (ur. 7 września 1969) – muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, urodzony w Polsce, jego rodzice są Grekami. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.

  Na początku 2005 roku Urszula wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami nagrała utwór "Pokonamy fale" w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim.

  We wrześniu 2005 roku ukazał się nowy singiel Urszuli "Dziś już wiem". Muzykę do niego stworzył Łukasz Pilch, gitarzysta Budki Suflera. Wokalistka napisała tekst, który zadedykowała zmarłemu mężowi Urszuli, Staszkowi Zybowskiemu. Utwór, wyprodukowany przez Krzysztofa Pszonę i samą Urszulę, okazał się wielkim przebojem, jednak zapowiadany wówczas nowy album nie ukazał się przez blisko pięć kolejnych lat.

  Sebastian Piekarek – (ur. 5 września 1975 r. w Warszawie) - polski gitarzysta, wokalista oraz kompozytor, muzyk sesyjny, który współpracował m.in z Dodą, Kasią Kowalską, Wojtkiem Pilichowskim (Karate Musiq), zespołami IRA, Daab, Bracia i Spotlight, brał udział w wielu projektach studyjnych. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Ma żonę i dwie córki.Karlshamn – miasto w południowej Szwecji, w regionie Blekinge. Port nad Morzem Bałtyckim. Około 19 075 mieszkańców (2010). Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Blekinge. Odbywa się tu Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich. W pobliżu miasta znajduje się stacja przekształtnikowa, do której dochodzi podmorski kabel przesyłowy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), łączący to miasto z Ustką (w Polsce).

  W grudniu 2005 roku, jako dodatek do "Gazety Wyborczej" ukazał się kolejny album wokalistki z kolędami, nagrany wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym.

  W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit "Dziś już wiem", który walczył o tytuł Przeboju Roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała utwór "Nie znam", na płycie wydany jako "Kayla".

  W 2007 roku wokalistka nagrała z zespołem Vino jego kompozycję z tekstem Bogdana Olewicza, "To ja", a w 2008 roku piosenkę "Pierwszy wiersz" z zespołem Czarno-Czarni na jego płytę Nudny Świat, której premiera odbyła się w listopadzie 2009 roku.

  Sopot TOPtrendy Festiwal – jeden z festiwali muzycznych w Polsce. Składa się z dwóch koncertów: TOP i trendy oraz Kabaretonu.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W czerwcu 2009 roku radiową premierę miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, "Wstaje nowy dzień", zwiastujący nową płytę. Utwór skomponował niegdyś Zybowski. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych.

  W drugiej połowie 2009 roku Urszula gościnnie wystąpiła z Budką Suflera na koncertach z okazji 35-lecia istnienia zespołu: w sierpniu podczas Sopot Hit Festiwal, w październiku w katowickim Spodku oraz w listopadzie na kilku koncertach w USA.

  Jumbo – polski zespół muzyczny. Został założony w 1988 roku przez kompozytora i gitarzystę Stanisława Zybowskiego i wokalistkę Urszulę. Po zakończeniu współpracy z Budką Suflera oboje postanowili działać razem, w bardziej rockowych klimatach. Owocem tych poszukiwań było kilka utworów na płycie Urszuli, nagranej jeszcze z Budką Suflera, Czwarty raz, na którą po połowie piosenki napisali Zybowski oraz kompozytor Budki, Romuald Lipko. Znaczną popularność zdobyła piosenka Czy to miłość, to co czuję ze słowami Bogdana Olewicza.Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu - podczas śpiewu potrafi osiągnąć rejestr gwizdkowy, autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Kolejny powrót[edytuj kod]

  Urszula na Przystanku Woodstock 2015

  9 kwietnia 2010 odbyła się premiera od lat oczekiwanego albumu Urszuli, Dziś już wiem. Nowe piosenki utrzymane były w stylistyce soft rockowej. Płytę promował utwór "Każdy z nas ma", skomponowany przez gitarzystę zespołu Wilki, Mikisa Cupasa. Obok Pilcha, Zybowskiego i Cupasa wśród kompozytorów nowych utworów znaleźli się także Sebastian Piekarek, Jarosław Kidawa i Marcin Trojanowicz. Kilka piosenek pochodziło także z publishingu. Teksty do utworów napisali, oprócz samej wokalistki, Krzysztof Jaryczewski, Beata Kozidrak, Luiza Staniec, Maciej Winogrodzki i Grzegorz Walczak. Album wyprodukował Maciej Gładysz, który po śmierci Stanisława Zybowskiego został kierownikiem muzycznym zespołu Urszuli. Na listy przebojów trafił jeszcze utwór "Skaczę na dach". Album uzyskał status złotej płyty i nakład 15 tys. sztuk.

  Maciej Gładysz (ur. 27 kwietnia 1969 w Garwolinie) – polski gitarzysta rockowy, najbardziej znany z występów w zespołach Human, Edyty Bartosiewicz oraz Wilki.Bogdan Olewicz, właściwie Bogusław Olewicz (ur. 28 czerwca 1946 w Bytomiu) – polski autor tekstów piosenek i dziennikarz.

  6 sierpnia album ten został dodatkowo wydany na karcie pamięci, jako pierwsze polskie wydawnictwo wydane w formacie Flash Music. 29 października ukazała się reedycja albumu, zawierająca CD z utworami z podstawowej wersji płyty oraz DVD z 17 teledyskami Urszuli, wyselekcjonowanymi z całego okresu jej kariery. W znalezieniu pierwszych klipów pomagali fani. Reedycję płyty promował utwór "Ten drugi".

  Stanisław Sojka, Soyka (ur. 26 kwietnia 1959 w Żorach) – polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.RMF FM - Moja i Twoja muzyka - składanka muzyczna wydana w 2003 roku przez Pomaton EMI. Album jest zbiorem coverów zagranicznych przebojów zaśpiewanych przez polskich artystów w polskiej wersji językowej.

  22 sierpnia 2011 ukazały się kompaktowe reedycje wszystkich czterech albumów Urszuli nagranych z Budką Suflera.

  W lutym 2012 roku ukazała się płyta zespołu Jary Band "Trudno powiedzieć", promowana duetem z Urszulą "Jesteś tu".

  27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, utrzymana w rockowej stylistyce płyta Eony Snu. Zapowiadał ją singiel "Miłość", będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu "I Really Have To Go" z płyty Urszula & Jumbo. Kolejnym singlem promującym płytę był utwór "Kamienie". Głównym kompozytorem i producentem albumu był gitarzysta Piotr Mędrzak, który po odejściu Macieja Gładysza z zespołu w 2011, został jego nowym kierownikiem muzycznym. Znalazły się na niej również trzy kompozycje Sebastiana Piekarka. Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego. Masteringiem zajął się Greg Calbi, znany ze współpracy m.in. z Johnem Lennonem.

  Och, Karol – polski film fabularny (komedia) z 1985 roku w reżyserii Romana Załuskiego. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 16 lat (według KRRiT).Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  W kwietniu 2014 odbyła się płytowa premiera projektu Miłość mi wszystko wyjaśniła, w którym Urszula wzięła udział obok takich artystów jak Andrzej Piaseczny, Piotr Cugowski czy Ania Wyszkoni, stworzonego dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Tekstami utworów były wiersze Papieża, do których Robert Janson skomponował muzykę. Urszula wykonała utwory "Za te chwile" i "Dziewczyna zawiedziona".

  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.Festiwal Piosenki Radzieckiej – festiwal muzyczny, organizowany od 1965 do końca lat 80. w Zielonej Górze przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Głównymi nagrodami były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary. Odpowiednikiem festiwalu zielonogórskiego w ZSRR był Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Od 1992 zmienił on nazwę na festiwal "Słowiański Bazar" i został zorientowany głównie na wykonawców wykonujących utwory we wszystkich językach słowiańskich.

  27 maja 2014 ukazał się album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te z 10 największymi przebojami Urszuli z lat 80. nagranymi na nowo oraz 2 premierowymi singlami: "Wielki odlot 2" oraz "Mała". Okazją do wydania albumu było trzydziestolecie pracy artystycznej wokalistki. Masteringiem płyty zajęli się Drew Lavyne i Ted Jensen ze Sterling Sound w USA. 30 maja podczas festiwalu TOPtrendy Urszula, jako pierwsza polska artystka, po raz drugi w karierze odebrała nagrodę Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości. 2 grudnia album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te został wydany na płycie winylowej.

  Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.Zofia Nałkowska (ur. 10 listopada 1884 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1954 tamże) – polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji.

  8 stycznia 2015 Urszula została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

  W maju 2015 Urszula nagrała z zespołem Pectus utwór "Za kogo ty się masz" na ich płytę Kobiety, zawierającą duety z najważniejszymi wokalistkami w historii polskiej muzyki, która ukazała się w listopadzie tego samego roku.

  XX-lecie albumu Biała Droga[edytuj kod]

  20 listopada 2015 odbyła się premiera albumu DVD + CD Biała droga live. Przystanek Woodstock 2015, stanowiącego zapis koncertu, który Urszula z zespołem zagrała z okazji 20-lecia nagrania płyty Biała droga, stanowiącej jej największy sukces komercyjny. Koncert miał miejsce w nocy 29/30 lipca 2015 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych podczas 21. Przystanku Woodstock. W jego trakcie zostały zaprezentowane m.in. wszystkie piosenki z Białej drogi. Partie nagrane w oryginale przez Kostka Joriadisa wykonał gościnnie Damian Ukeje.

  Platynowa płyta – wyróżnienie na lokalnym rynku dla wydawnictwa fonograficznego za odpowiednio wysoką sprzedaż egzemplarzy (różne progi w różnych krajach, poza tym zależne od typu nośnika fonograficznego). Jest formą wyróżnienia za „kasowość” nagrań – większej rangi niż złota płyta, a mniejszej niż diamentowa. Może mieć wartość wielokrotną.Dmuchawce, latawce, wiatr – utwór Urszuli wydany w 1983 na albumie Urszula. Podkład instrumentalny do piosenki gościnnie zagrał zespół Budka Suflera (u jego boku ówcześnie wokalistka koncertowała), który następnie umieścił go m.in. na kompilacjach Leksykon Budki Suflera i Antologia 1974-99. Utwór nagrano w lutym 1983 w studiu Polskich Nagrań w Warszawie.

  25 marca 2016, z okazji 20-lecia wydania płyty Biała droga, ukazała się jej reedycja zawierająca materiał zremasterowany z oryginalnych taśm. Wydawnictwo zostało wzbogacone o nagranie "Król w malinach", które razem z piosenką "Zły" pierwotnie zostało odrzucone z tego albumu. "Biała droga" po 20 latach została również po raz pierwszy wydana na płycie winylowej. Z okazji jubileuszu Białej drogi stworzono stronę internetową zawierającą archiwalne materiały, a Urszula odbyła swoją pierwszą w Polsce klubową trasę koncertową, zatytułowaną "Największe przeboje".

  Sopot Hit Festiwal – międzynarodowy festiwal muzyczny organizowany co roku w sierpniu w Polsce, odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie. Od początku koncert składa się z dwóch konkursów - konkursu krajowego i zagranicznego. Zwycięzca konkursu na Polski i Zagraniczny Hit Lata wygrywa statuetkę i nagrodę pieniężną (w 2008 roku - 50 tys. złotych; w 2009 roku - 40 tys. złotych; w 2010 roku - 30 tys. złotych), a także występ podczas finałowego koncertu Hity Na Czasie, a zwycięzcę wybierają widzowie poprzez głosowanie SMS. Emisja festiwalu odbywa się na żywo w TVP2, TVP HD, Radiu Eska i TVP Polonia (a w 2008 również w Eska TV).Maria Jeżowska, znana jako Majka Jeżowska (ur. 25 maja 1960 w Nowym Sączu) – polska piosenkarka, kompozytorka, reżyser.

  W kwietniu 2016 Urszula zaprezentowała nowy singiel "Sztylet", skomponowany przez nią wspólnie z Piotrem Mędrzakiem, do tekstu napisanego przez nią z Piotrem Wróblem z zespołu Akurat.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kayah, właść. Katarzyna Rooyens z domu Szczot (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producentka muzyczna, a także osobowość telewizyjna.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.
  Budka Suflera – polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę, działający do dziś w wielokrotnie zmienianym składzie.
  Malinowy król – drugi album Urszuli, wydany w 1984 w muzyce roku nakładem wydawnictwa Polton. Nagrań dokonano: w Lublinie, (maj–czerwiec) 1984. Tytułowy utwór z albumu pojawił się kilkakrotnie w oryginalnej wersji w filmie polskim Alabama Ryszarda Rydzewskiego, zaś instrumentalny utwór Temat Bożeny jest fragmentem ścieżki dźwiękowej tego filmu, choć nagranym ponownie w zmienionej aranżacji.
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama