Ursyn z Bourges

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ursyn z Bourges – pierwszy biskup diecezji Bourges, erygowanej w III wieku, jej apostoł, święty Kościoła katolickiego.

Erygowanie (łac. erigo – wznoszę) – pojęcie z prawa kanonicznego Kościoła katolickiego odnoszące się do założenia lub ufundowania kaplicy, kościoła, klasztoru, parafii lub diecezji przez uroczysty dekret biskupa lub Stolicy Apostolskiej.Portal – architektoniczne, ozdobne obramienie drzwi wejściowych w kościołach, pałacach, ratuszach, bogatszych kamienicach, czasami także drzwi wewnętrznych.

Urząd biskupi sprawował przez 27 lat. Zmarł w III lub w 1. połowie IV wieku. W Bourges miał wybudować kościół (dzis. Katedra św. Szczepana w Bourges) i sprowadzić doń relikwie św. Szczepana. Jeden z portali zachodniej fasady katedry przedstawia historię życia św. Ursyna.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 listopada za Martyrologium Adonis (martyrologium św. Ado z Vienne). W Bourges wierni wspominają świętego 29 grudnia i jest to dzienna pamiątka śmierci według dokumentów kościelnych znajdujących się w katedrze.

Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.Apostoł (gr. apostolos = wysłannik) – nazwa używana w Nowym Testamencie najczęściej na określenie najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa powołanych przez niego osobiście i „wysłanych” do głoszenia jego nauk. Samo pojęcie występuje też w Nowym Testamencie na określenie innych osób.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Archdiocese of Bourges (ang.). Catholic-Hierarchy. [dostęp 2014-10-21].
  2. Gaspard Thomas de la Thaumassière: Saint Ursin (fr.). Diecezja Bourges, www.catholique-bourges.cef.fr. [dostęp 2014-10-21].
  3. Joachim Schäfer: Ursinus von Bourges (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2014-10-21].
  4. Portal Saint Ursin (fr.). L'ENCYCLOPEDIE DE BOURGES. [dostęp 2014-10-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ursyn, biskup Bourges.. Deon.pl. [dostęp 2014-10-21].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Święty Szczepan, właśc. Stefan, gr. Στέφανος, Stephanos (korona, wieniec), cs. Apostoł pierwomuczenik i archidiakon Stiefan – święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego, zwany: pierwomuczenikiem, Pierwszym Męczennikiem (Protomartyr). Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Katedra św. Szczepana w Bourges (fr. Cathédrale Saint-Étienne de Bourges) – najszersza gotycka katedra we Francji (XIII–XVII wiek), wzorowana na katedrze Notre-Dame w Paryżu.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.

  Reklama