• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ursula von der Leyen

  Przeczytaj także...
  Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka, lewy dopływ Renu, położona we Francji, Niemczech i Luksemburgu.Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze (niem. Westfälische Wilhelms-Universität Münster, WWU) – publiczny uniwersytet zlokalizowany w Münsterze, w Niemczech.
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Ursula Gertrud von der Leyen (ur. 8 października 1958 w Brukseli) – niemiecka polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Od 17 grudnia 2013 minister do spraw obrony narodowej. Między 22 listopada 2005 a 30 listopada 2009 minister do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży Niemiec, następnie między 30 listopada 2009 a 17 grudnia 2013 minister pracy i spraw socjalnych.

  The London School of Economics and Political Science lub London School of Economics, LSE – część University of London, jedna z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych, która miała prawdopodobnie większy wpływ na kształt współczesnego świata politycznego niż jakakolwiek inna instytucja uniwersytecka.Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.

  Studiowała ekonomię na Uniwersytecie w Getyndze, na Uniwersytecie w Münster (WWU) oraz w London School of Economics, jednak bez uzyskania dyplomu. Następnie podjęła studia medyczne na MHH (Medizinische Hochschule Hannover), które ukończyła w 1987 r.

  W latach 1987–1992 pracowała jako asystentka w Wyższej Szkole Medycznej w Hanowerze.

  Od 2003 do 2005 była ministrem do spraw socjalnych w rządzie landu Dolna Saksonia.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  W 2005 została mianowana ministrem do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży w pierwszym, a w 2009 ministrem pracy i spraw socjalnych w drugim rządzie Angeli Merkel.

  Ursula von der Leyen jest córką Ernsta Albrechta, byłego premiera Dolnej Saksonii. Jej mężem jest Heiko von der Leyen, profesor nauk medycznych, wywodzący się z niemieckiej rodziny arystokratycznej. Ród von der Leyen wywodzi się z ziem leżących nad Mozelą, gdzie ma siedzibę rodową od połowy XII wieku. Ursula i Heiko mają siedmioro dzieci: Davida (ur. 1987), Sophie (ur. 1989), Marię Donatę (ur. 1992), bliźnięta: Victorię i Johannę (ur. 1994), Egmonta (ur. 1998) i Gracie (ur. 1999).

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Uniwersytet w Getyndze Georg-August-Universität Göttingen zwany Georgiana od imienia Georga Augusta jest znaną uczelnią w Niemczech. Założona w 1734 roku w Getyndze przez Jerzego II. Uniwersytet w Getyndze jest w czołówce uczelni niemieckich. Uczelnia powiązana jest z 45 laureatami Nagrody Nobla.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Ursula von der Leyen • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
  Lista ministrów do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend) Republiki Federalnej Niemiec:
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Pierwszy rząd Angeli Merkel – rząd koalicyjny partii CDU/CSU-SPD zaproponowany 17 października 2005 r. i zaprzysiężony 22 listopada 2005.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Drugi rząd Angeli Merkel (niem. Kabinett Merkel II) – rząd niemiecki utworzony w wyniku wyborów parlamentarnych 2009, w których po raz pierwszy od 1994 bezwzględną większość uzyskały ugrupowania chadeckie (CDU, CSU) i liberałowie (FDP). W odróżnieniu od pierwszego rządu Angeli Merkel, w którym zasiadali przedstawiciele dwóch największych ugrupowań na scenie politycznej (CDU–CSU i SPD), jest to centroprawicowy rząd tzw. małej koalicji czarno-żółtej (schwarz–gelb). Skład gabinetu został ogłoszony 23/24 października 2009, zaprzysiężenie rządu nastąpiło 28 października 2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.