• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uri Caine

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Uniwersytet Pensylwanii (ang. University of Pennsylvania, potocznie Penn lub UPenn) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Filadelfii, w stanie Pensylwania, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Uri Caine (ur. 8 czerwca 1953 w Filadelfii) – amerykański pianista klasyczny i jazzowy.

  Urodził się w Filadelfii. Jego ojciec był profesorem prawa na Temple University, matka poetką i nauczycielką. Jest żydowskiego pochodzenia. Studiował muzykę na University of Pennsylvania. Jego pierwszymi nauczycielami byli Bernard Pfeiffer i George Crump. Jeszcze w czasie studiów Caine grywał w klubach jazzowych. W 1992 roku zadebiutował albumem zatytułowanym Sphere Music.

  Radical Jewish Culture (pol. Radykalna Kultura Żydowska) - ruch muzyczny wywodzący się z nowojorskiej sceny awangardowej lat 90. (tzw. New York Downtown). Za jego twórcę i najważniejszego przedstawiciela uważa się powszechnie Johna Zorna, który ogłosił manifest Radical Jewish Culture w 1992 roku podczas monachijskiego festiwalu Art Projekt.Tzadik Records – nowojorska wytwórnia muzyczna założona w 1995 roku m.in. przez Johna Zorna, skupiająca przede wszystkim muzyków wykonujących muzykę awangardową i eksperymentalną – opartą na korzeniach muzyki żydowskiej, zarówno aszkenazyjskiej jak i sefardyjskiej, religijnej jak i świeckiej – we wszelakich odmianach, np. jazz, dub, elektronika, muzyka klezmerska, aranżacje oparte na nigunim.

  W swojej twórczości Caine łączy elementy jazzu, muzyki poważnej (interpretował dla wytwórni Winter & Winter m.in. utwory Mahlera, Beethovena, Bacha, Wagnera i Schumanna), muzyki elektronicznej oraz muzyki żydowskiej. Związany jest z ruchem Radical Jewish Culture i sceną New York Downtown. Współpracował m.in. z Hankiem Mobleyem, Freddiem Hubbardem, Johnem Zornem, Donem Byronem.

  The Roots – wielokrotnie nagradzany amerykański zespół hip-hopowy. Styl grupy, oprócz hip-hopu, silnie związany jest z muzyką jazzową i rockową.Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  W 2001 roku nagrał album pt. The Philadelphia Experiment z perkusistą The Roots Ahmirem "Questlove'em" Thompsonem i Christianem McBride'em. Wszyscy trzej artyści pochodzą z Filadelfii, choć reprezentują różne style muzyczne.

  W 2009 roku był nominowany do nagrody Grammy za The Othello Syndrome.

  Występując w ramach festiwalu Jazztopad we Wrocławiu w 2011 roku, zagrał specjalnie na tę okazję skomponowane utwory.

  Blue Note Records − amerykańska, jazzowa wytwórnia płytowa, której założycielami w 1939 byli Alfred Lion i Max Margulis, niedługo później do właścicieli dołączył Francis Wolff. Obecnie właścicielem wytwórni jest EMI Group.New York Downtown – amerykańskie środowisko muzyczne zlokalizowane na dolnym Manhattanie, związane z awangardowymi prądami w muzyce jazzowej i rockowej.

  Ma żonę Jan, z którą żyje w Nowym Jorku.

  Dyskografia[]

 • Sphere Music (JMT Records, 1992)
 • Toys (JMT, 1995)
 • Blue Wail (Winter & Winter, 1997)
 • Wagner e Venezia (Winter & Winter, 1997)
 • Nigunim (Winter & Winter, 1998)
 • Urlicht/Primal Light (Winter & Winter, 1998)
 • Keter (Winter & Winter, 1999)
 • Blue Wail (Winter & Winter, 1999)
 • Sidewalks of New York: Tin Pan Alley (Winter & Winter, 1999)
 • Gustav Mahler in Toblach: I Went Out This Morning Over the Countryside (Winter & Winter, 1999)
 • Zohar Keter (Knitting Factory Works, 1999)
 • Love Fugue Robert Schumann (Winter & Winter, 2000)
 • Goldberg Variations (Winter & Winter, 2000)
 • The Philadelphia Experiment (Ropeadope Records, 2001)
 • Bedrock (Witner & Winter, 2002)
 • Solitaire (Winter & Winter, 2002)
 • Rio (Winter & Winter, 2002)
 • Diabelli Variations (Ludwig Van Beethoven) (Winter & Winter, 2003)
 • Gustav Mahler: Dark Flame (Winter & Winter, 2004)
 • Live at the Village Vanguard (Winter & Winter, 2004)
 • Shelf-Life (jako Bedrock, Winter & Winter, 2005)
 • Moloch: Book of Angels Volume 6 (Tzadik, 2006)
 • Think (z Paolo Fresu, Blue Note, 2006)
 • Plays Mozart (Winter & Winter, 2006)
 • Classical Variations (Winter & Winter, 2007)
 • The Othello Syndrome (Winter & Winter, 2008)
 • Plastic Temptation (jako Bedrock, Winter & Winter, 2010)
 • Mahler-Caine: The Drummer Boy (Winter & Witner, 2011)
 • Azoy Tsu Tsviet (z Joelem Rubinem, Tzadik, 2011)
 • Siren (Winter & Winter, 2011)
 • Przypisy

  1. Heather Phares: Uri Caine Biography (ang.). AllMusic.com. [dostęp 2013-08-11].
  2. Jazztopad: Na finał Uri Caine / Ben Perowski / Lutosławski Quartet. jazzarium.pl. [dostęp 2013-08-12].
  3. Biography (ang.). Uri Caine Homepage. [dostęp 2013-08-11].
  4. Milena Fabicka: Muzyka jako rzeźba! – wywiad z Uri Cainem. jazzarium.pl. [dostęp 2013-08-12].
  5. Opis płyty na stronie Ropeadope Records (dostęp 2013-08-12).
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Wilhelm Richard Wagner (ur. 22 maja 1813 w Lipsku, zm. 13 lutego 1883 w Wenecji) – niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki okresu romantyzmu.
  Temple University – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w Filadelfii w stanie Pensylwania, założona w 1884 roku przez pastora baptystycznego, filantropa, prawnika i pisarza Russella Conwella (1843–1925). Temple University, 26. co do wielkości uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, kształci ok. 37 tys. studentów i zatrudnia ponad 3 tys. pracowników naukowych.
  Johann Sebastian Bach (ur. 21 marca/31 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) – kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Czołowa postać rodu Bachów.
  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie predysponuje do gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.