Urania - czasopismo
Antoni Zygmund (ur. 25 grudnia 1900 w Warszawie, zm. 30 maja 1992 w Chicago) – polski matematyk, przedstawiciel warszawskiej szkoły matematycznej. Postępy Astronomii – kwartalnik powstały w 1953 roku z inicjatywy Stefana Piotrowskiego jako czasopismo dla profesjonalnych astronomów polskich. Wydawcą pisma było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pismo miało na celu zamieszczanie prac badawczych (w języku polskim) oraz prac o charakterze przeglądowym.
Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.
„Urania” – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem „Postępy Astronomii” wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”. Archiwalne numery czasopisma dostępne są bezpłatnie w formie skanów na stronie internetowej oraz w wersji na smartfony i tablety (płatne są tylko najnowsze numery).
Historia[ | edytuj kod]
Poprzedniczką „Uranii” był kwartalnik „Uranja” wydawany od listopada 1919 roku przez Koło Miłośników Astronomii w Warszawie, które utworzyli Stefan Kaliński, Jan Mergentaler, Stanisław Mrozowski, Felicjan Kępiński, Maksymilian Białęcki, Edward Stenz, Antoni Zygmund. W 1922 roku czasopismo o tej samej nazwie stało się oficjalnym wydawnictwem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Po reformie ortografii w 1936 r. tytuł czasopisma przyjął obecną formę „Urania“.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Archiwum „Uranii” dostępne w wersji na smartfony i tablety. PAP - Nauka w Polsce, 24.02.2016. [dostęp 2016-02-24].
- Andrzej Kajetan Wróblewski: 80 lat astronomii z „Uranią” (pol.). 2002-02-18. [dostęp 2014-07-15].