Uppland
Roslagen – nieadministracyjny region położony u środkowych wybrzeży Szwecji, we wschodniej części historycznej krainy Uppland. Granice Roslagen są umowne ale najczęściej do regionu zalicza się obszar obejmujący gminy: Danderyd, Lidingö, Täby, Vallentuna, Växholm, Österåker, Norrtälje oraz Östhammar i obejmuje zarówno ich część lądową jak i archipelag stanowiący część Archipelagu Sztokholmskiego.Historyczna kraina Szwecji (szw. landskap) to część Szwecji, która pojawiła się w którymś z dawniejszych podziałów politycznych tego kraju. Ze względu na dużą stabilność władzy w tym rejonie świata zwykle krainy historyczne wyróżniają się odrębnym charakterem kulturowym i geograficznym przy czym jednocześnie wielu ludzi współcześnie identyfikuje się z nimi. Główna reforma podziału terytorialnego Szwecji miała miejsce w roku 1634. W roku tym Axel Oxenstierna zastąpił stary podział nowym podziałem na regiony. Podział Oxenstierny dotyczył także Finlandii i zachował się tam do roku 1997, mimo iż kraje te nie stanowią jednego organizmu państwowego od 1809.
Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
Uppland – kraina historyczna Szwecji będąca częścią kraju Svealand i leżąca we wschodniej Szwecji. Uppland graniczy od połudna z Södermanland, od zachodu z Västmanland, od północnego zachodu z Gästrikland oraz od wschodu z Morzem Bałtyckim. Na jego terenie znajduje się 150 000 widocznych zabytków z czasów przedhistorycznych.
Historia[ | edytuj kod]
Najwcześniejsza wzmianka o Upplandzie pochodzi z 1296 kiedy podano, że kraina ta obejmuje Folklandy (tj. Fjärdhundraland, Attundaland, Tiundaland i Roslagen). Stolica Szwecji, Sztokholm, znalazła się na terenie dwóch krain – południowa część miasta znalazła się w Södermanland, północna zaś właśnie w Uppland.
Uppland a regiony[ | edytuj kod]
Krainy historyczne nie grają obecnie żadnej roli administracyjnej w Szwecji. Rolę tę pełnią regiony (szw. län). Historyczny Uppland rozpościera się na terenie trzech regionów: Uppsala, który zajmuje centralną część krainy, Sztokholm, który zajmuje jedną trzecią terytorium na południu krainy oraz Västmanland, który zajmuje jedną czwartą terytorium na zachodzie.
Ludność[ | edytuj kod]
Uppland liczy 1 524 578 mieszkańców (dane na 31 grudnia 2013). Rozkład populacji w regionach wygląda następująco:
Geografia[ | edytuj kod]
Miasta[ | edytuj kod]
Jeziora[ | edytuj kod]
Rzeki[ | edytuj kod]
Fakty[ | edytuj kod]
Kultura[ | edytuj kod]
Uppsala jest siedzibą arcybiskupa Kościoła Szwecji. Stanowisko archeologiczne w Birka oraz zamek Drottningholm należą do światowego dziedzictwa UNESCO.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Statistiska centralbyrån: Folkmängd i landskapen den 31 december 2013 (szw.). [dostęp 2017-07-12].
- Upplandsberget (szw.). Heby kommun. [dostęp 2017-07-15].