Upadek (oryg. niem. Der Untergang) – niemiecki dramat wojenny z 2004 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegela. W roli głównej zagrał szwajcarski aktor i reżyser Bruno Ganz.
Film nakręcono na podstawie książki Der Untergang: Hitler und das Ende des Dritten Reiches; eine historische Skizze Joachima Festa oraz Z Hitlerem do końca sekretarki Hitlera Traudl Junge (napisanej wspólnie z Melissą Müller). Upadek był niemieckim kandydatem do nagrody Oscara w 2005 roku, przegrał jednak z hiszpańskim obrazem W stronę morza.
III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Zbrodnie wojenne – według traktatu wersalskiego, wszelkie działania, które naruszają prawa i zwyczaje wojenne (artykuł 228), a także bulwersujące międzynarodową moralność i powagę traktatów (artykuł 227).
Popularność filmu sprawiła, że jest on bardzo często parodiowany w internecie.
Upadek to film omawiający ostatnie dni życia wodza III Rzeszy, Adolfa Hitlera, w zdobywanym przez wojska radzieckie Berlinie. Początek akcji ma miejsce w kwietniu 1945 roku. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy. Wokół wodza znajdują się między innymi minister propagandy Joseph Goebbels z rodziną oraz Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich dwunastu dni życia zbrodniarza wojennego.
W stronę morza (hiszp. Mar adentro) − film z 2004 w reżyserii Alejandro Amenábara. Film oparty jest na prawdziwej historii Ramóna Sampedro (Javier Bardem), hiszpańskiego mechanika, który po skoku do wody został sparaliżowany (tetraplegia) i przez 28 lat walczył o prawo do eutanazji.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Źródło
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Upadek w bazie IMDb (ang.)
Upadek w bazie Filmweb
Ludzki Adolf Hitler w filmie „Upadek”
Pomiędzy analizą a zafałszowaniem

Bruno Ganz (ur. 22 marca 1941 w Zurychu, zm. 16 lutego 2019 tamże) – szwajcarski aktor, reżyser, operator i montażysta.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta
Parodia – odmiana parafrazy, która spełnia funkcję humorystyczną (rodzaj zabawy literackiej), bądź satyryczną (używana jako element polemiki).
Bitwa o Berlin (znana w Związku Radzieckim jako Berlińska Strategiczna Operacja Ofensywna) – bitwa będąca ostatnią główną ofensywą na europejskim teatrze wojennym II wojny światowej.
Traudl Junge, właściwie Gertrude Junge, z domu Humps, (ur. 16 marca 1920 roku w Monachium, zm. 10 lutego 2002 roku w Monachium, Niemcy) - sekretarka w Osobistej Adiutanturze Führera od 1942 do 1945.
Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.