• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unst

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick.
  Fetlar – wyspa w północno-wschodniej Szkocji, na Morzu Północnym, czwarta pod względem wielkości wyspa Szetlandów. W 2011 roku liczyła 61 mieszkańców.

  Unst – wyspa na Morzu Północnym, w archipelagu Szetlandów, najbardziej na północ wysunięta zamieszkana wyspa Wielkiej Brytanii.

  Wyspa ma powierzchnię około 120 km². Najwyższy szczyt na wyspie, Saxa Vord, wznosi się na wysokość 285 m n.p.m.

  W 2011 roku wyspa liczyła 632 mieszkańców. W szczytowym okresie, w 1871 roku, liczba ludności wyniosła 2269. Od tego czasu stale się zmniejsza, podobnie jak w przypadku wielu innych szkockich wysp (1991 r. – 1055 mieszkańców, 2001 r. – 720).

  Połączenie z sąsiednimi wyspami Yell i Fetlar zapewniają przeprawy promowe.

  Na wyspie znajdują się ruiny XVI-wiecznego zamku Muness Castle oraz wojskowa stacja radarowa RAF Saxa Vord (zamknięta w 2006, reaktywowana w 2018).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Unst (ang.). Undiscovered Scotland. [dostęp 2018-04-28].
  2. New Saxa Vord radar nears completion (ang.). Shetland News, 2018-01-27. [dostęp 2018-04-28].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.