• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unkle

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Autolux – grupa muzyczna utworzona w 2000 roku w Los Angeles, tworząca w estetyce shoegaze. Od początku w skład zespołu wchodzą Eugene Goreshter (śpiew, gitara basowa), Greg Edwards (gitara, śpiew) i Carla Azar (perkusja, śpiew). W 2004 roku ukazały się debiutancka EPka Demonstration i album Future Perfect. W sierpniu 2010 ukazał się drugi album grupy, Transit Transit. Styl grupy porównywany był do Can, Blonde Redhead, Sonic Youth i My Bloody Valentine.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Unkle (pisane również jako UNKLE) – brytyjska grupa muzyczna założona w 1994 roku przez dwóch szkolnych kolegów – Jamesa Lavelle'a i Tima Goldsworthy'ego. Zespół Unkle najczęściej określa się mianem grupy trip-hopowej.

  Z grupą współpracowali m.in. Ian Astbury (The Cult), DJ Shadow, Thom Yorke (Radiohead), Michael Diamond (Beastie Boys), Richard Ashcroft (The Verve), Ian Brown, Josh Homme (Queens of the Stone Age), Robert Del Naja (Massive Attack), The Duke Spirit, Joel Cadbury (South), Gavin Clark i wielu innych artystów.

  Robert Del Naja, 3D (ur. 21 stycznia 1966 w Bristolu), angielski muzyk - kompozytor i wokalista, a także artysta-grafik, tworzący zwłaszcza graffiti.War Stories – czwarty studyjny album brytyjskiej grupy muzycznej Unkle, wydany po trzech latach przerwy. Zawiera 14 premierowych utworów, powstałych we współpracy z Richardem Filem.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy o Unkle świat usłyszał w roku 1994, kiedy to wydany został minialbum The Time Has Come. W skład grupy wchodzili wówczas: Tim Goldsworthy, James Levelle i Masayuki Kudo. Zespołowi często towarzyszyli ludzie świata muzyki, jak na przykład Money Mark (Beastie Boys) czy członkowie Scratch Perverts.

  Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

  W roku 1995 ruszyły prace nad debiutanckim albumem. Wtedy też doszło do sprzeczki między członkami zespołu; okazało się bowiem, że Goldsworthy i Lavelle mają inne wizje tego, w jakim kierunku podążałaby grupa. Tim nie chciał wprowadzać żadnych zmian w muzyce, jaką Unkle tworzyli dotychczas dla wytwórni Mo' Wax, natomiast marzeniem Jamesa była współpraca z ludźmi świata hip-hopu i artystami rockowymi. Ten konflikt doprowadził w konsekwencji do odejścia Tima Goldsworthy’ego z zespołu. Jego miejsce zajął wówczas DJ Shadow, a cały nagrany wcześniej materiał odszedł w zapomnienie.

  Kool G Rap, właściwie Nathaniel Wilson (ur. 20 lipca 1968 r. w Queens, Nowy Jork) – amerykański raper reprezentujący styl hardcore. Na początku kariery współpracował z grupą Juice Crew. Nagrał trzy albumy z DJ-em Polo.DJ Shadow, właśc. Josh Davis (ur. 29 czerwca 1972 w Hayward) – amerykański muzyk-turntablista, twórca muzyki trip-hopowo elektronicznej. Łączy w swoich utworach elementy m.in. muzyki funk, rocka, hip-hopu, jazzu, soulu, ambientu. W marcu 2009 zapowiedział, że pracuje nad nowym albumem.

  Rok 1998 był bardzo istotny w historii grupy. Poza trzema japońskimi minialbumami, wydany został debiutancki album Psyence Fiction. Podczas nagrywania tego albumu, członkom Unkle towarzyszyło wielu artystów muzycznych, m.in. Thom Yorke (Radiohead), Mike D (Beastie Boys), Jason Newsted (Metallica) czy Richard Ashcroft (The Verve). Po trasie koncertowej promującej Psyence Fiction DJ Shadow zdecydował się opuścić zespół. Wówczas nawiązana została współpraca z Scratch Perverts i Richardem File’em.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Ian George Brown (ur. 20 lutego 1963 w Ancoats, Manchester) – angielski wokalista i autor piosenek; były główny wokalista zespołu rockowego The Stone Roses. Od czasu zawieszenia działalności zespołu w 1996 r., Brown wydał 6 albumów solowych. Występował w klubach i 3-krotnie od 1998 r. pojawił się na festiwalu Glastonbury. Jego ostatnia płyta My Way ukazała się 28 września 2009 roku.

  Późniejsze lata[ | edytuj kod]

  Po nagraniu debiutanckiej płyty, Psyence Fiction, członkowie Unkle obrali bardziej elektroniczny kierunek swojej twórczości. Przez dłuższy okres powstawały jedynie remiksy utworów z pierwszego albumu. Dopiero po pięciu latach od ukazania się Psyence Fiction, wydana została druga płyta, Never, Never, Land. Album, na którym wokalnie udzielił się Richard File, jest wynikiem współpracy z wieloma artystami, m.in. z Ianem Brownem, Joshem Homme (Queens of the Stone Age), czy Robertem Del Naja (Massive Attack).

  Thomas Edward Yorke (ur. 7 października 1968 w Wellingborough, Northamptonshire, Anglia) – wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radiohead. Autor tekstów, w zespole gra na gitarze, perkusji i pianinie.Where Did the Night Fall – szósty album brytyjskiej grupy muzycznej Unkle. Na płycie ponownie pojawią się goście, tacy jak Mark Lanegan, Gavin Clark, The Black Angels, Joel Cadbury.

  We wrześniu 2006 wytwórnia Global Underground wydała album Self Defence: Never, Never, Land Reconstructed and Bonus Beats, na którym usłyszeć można remiksy i utwory bonusowe.

  Latem 2007 roku przyszedł czas na następny, trzeci z kolei album Unkle, War Stories. Po raz kolejny do współpracy zaangażowali się inni artyści muzyczni: Josh Homme, Gavin Clarke, Robert Del Naja i Ian Astbury. Do powstania płyty przyczynili się także członkowie The Duke Spirit, Autolux a także Neil Davidge. Wtedy też Pablo Clements stał się członkiem zespołu Unkle.

  Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W styczniu 2008 ukazała się kompilacja More Stories, będąca zbiorem zremiksowanych utworów pochodzących z War Stories. Kilka miesięcy później, czerwcu 2008, wydany został czwarty album Unkle, End Titles... Stories for Film. W tworzeniu płyty członkom Unkle towarzyszyli Chris Goss, Black Mountain, Philip Sheppard, Dave Bateman, Joel Cadbury i James Petralli (White Denim).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Psyence Fiction (1998)
 • Never, Never, Land (2003)
 • Self Defence: Never, Never, Land Reconstructed and Bonus Beats (2006)
 • War Stories (2007)
 • End Titles... Stories for Film (2008)
 • Where Did the Night Fall (2010)
 • The Road, Part 1 (2017)
 • Single & EP[ | edytuj kod]

 • The Time Has Come EP: A Tribute to Sun Ra and All Things Fucked Up (1994)
 • Ape Shall Never Kill Ape (1997)
 • Berry Meditation (1997)
 • Rock On (1997)
 • Last Orgy 3 (1998)
 • Guns Blazing (wraz z Kool G Rap) (1998)
 • Rabbit in Your Headlights (wraz z Thomem Yorke'em) (1998)
 • Be There (wraz z Ianem Brownem) (1999)
 • Cocaine and Camcorders (2001)
 • Eye for an Eye (2003)
 • In a State (2003)
 • Reign (wraz z Ianem Brownem) (2004)
 • Nights Temper EP (2007)
 • Burn My Shadow (wraz z Ianem Astburym) (2007)
 • Only The Lonely EP (2011)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.The Cult – brytyjski zespół rockowy. Grupa powstała w 1983 roku jako Southern Death Cult. Nazwa wraz z kształtowaniem się składu i charakteru grupy stopniowo ulegała skróceniu – najpierw do Death Cult a następnie po prostu Cult. Muzyka tworzona przez The Cult to rock w wielu postaciach, od pięknych niemal gotyckich ballad przez prosty mocno gitarowy rock po heavy metal.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Joshua Homme (ur. 17 maja 1973 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański gitarzysta i producent muzyczny, członek stoner metalowej grupy Kyuss. Po rozpadzie zespołu w 1997 razem z Alfredo Hernandezem oraz Nickiem Olivierim założył zespół Queens of the Stone Age (QOTSA), w którym jest gitarzystą i wokalistą. Jest również założycielem i perkusistą zespołu Eagles of Death Metal oraz członkiem supergrupy Them Crooked Vultures.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").
  The Duke Spirit - brytyjski zespół rockowy założony w 2003 roku przez wokalistkę Liele Moss i gitarzystę Luke Forda.
  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.
  Michael Diamond, ps. Mike D (ur. 20 listopada 1965 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk, kompozytor, autor tekstów i raper. Członek i założyciel grupy hip-hopowej Beastie Boys. Mike D zajmuje się w zespole rapowaniem, śpiewaniem i grą na perkusji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.865 sek.