Uniwersytet w Toronto
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Chinatown – jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, zamieszkana głównie przez imigrantów z Chin. Jest jedną z wielu chińskich dzielnic w Ameryce Północnej.Adrienne Clarkson z domu Poy (ur. 10 lutego 1939 w Hongkongu) – kanadyjska dziennikarka i działaczka państwowa pochodzenia chińskiego. W latach 1999-2005 gubernator generalna Kanady.
University of Toronto – główny uniwersytet w Toronto, największy w Kanadzie. Ma ponad 80 tysięcy studentów, rozlokowanych na trzech kampusach: głównym, w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych, na przedmieściach Toronto (w Scarborough i Mississauga).
Historia i struktura[ | edytuj kod]
Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co jest odzwierciedlone w jego równie skomplikowanej organizacji. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia 1850 przekształcono go w instytucję świecką i nadano nową nazwę University of Toronto. W odpowiedzi anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College. W latach 1850. dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata szereg innych działających w pobliżu koledżów skonfederowało się z University of Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem metodystów), St Michael’s College (rzymskokatolicki, prowadzony przez bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka koledżów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College). Wiele tych instytucji, mimo że są częścią uniwersytetu, zachowały pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w pewnych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami i akademikami (także budynkami religijnymi, jeżeli dany koledż nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z siedmiu tych koledżów. System ten ma pewne podobieństwa do używanych w Oksfordzie i Cambridge, jednak koledże University of Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.
Równolegle z tym różnorodnym zbiorem koledżów uniwersytet ma również pełny szereg standardowych, ogólnouczelnianych fakultetów. Jest również skonfederowany z dużą liczbą odrębnych instytutów i bibliotek.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]