Główne wejście do
kampusu uniwersyteckiego
Biblioteka Uniwersytecka, Roskilde
Uniwersytet w Roskilde (Roskilde Universitet; RUC) – uniwersytet w duńskim mieście Roskilde.
Uniwersytet został utworzony w 1972 roku, początkowo pod nazwą Roskilde Universitetscenter (Centrum Uniwersyteckie w Roskilde). W momencie powstania był czwartą uczelnią wyższą w Danii. Został wybudowany na przedmieściu Roskilde zwanym Trekroner. W latach 90. XX w. i na początku XXI w. nastąpiła znaczna rozbudowa uczelni, która otrzymała miasteczko uniwersyteckie, nowoczesną bibliotekę i szereg innych budynków. Zbudowano tutaj także przystanek kolejowy z uwagi na sporą liczbę studentów dojeżdżających z Kopenhagi i innych miast.
Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
Liczba studiujących wzrosła z ok. 1600 osób w 1985 r. do ok. 9000 w 2007 r., w tym wielu studentów z zagranicy, studiujących w sześciu instytutach:
Instytut Komunikacji, Przedsiębiorczości i Technologii Informacji (CBIT)
Instytut Kultury i Tożsamości (CUID)
Instytut Środowiska, Społeczeństwa i Przemian (ENSPAC)
Instytut Nauk Przyrodniczych, Systemów i Modeli (NSM)
Instytut Psychologii i Badań Oświatowych (PAES)
Instytut Społeczno-Globalizacyjny (ISG).
Logo uczelni przedstawia krzew koralowca i napis łaciński: Universitas Roskildensis. In tranquillo mors, in fluctu vita (Uniwersytet Roskildzki. W bezruchu śmierć, w ruchu życie). Motto uczelni odnosi się do warunków życia koralowca, który rozwija się w wodach poruszanych ciągłymi prądami morskimi, zamiera w wodach spokojnych.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Koralowce (Anthozoa, z gr. anthos – kwiat + zoon – zwierzę, kwiatozwierz) – gromada wyłącznie morskich, skałotwórczych parzydełkowców (Cnidaria) występujących jedynie pod postacią polipa, zwykle kolonijnie, na niewielkich głębokościach, przytwierdzonych do dna morskiego, głównie w strefie ciepłej i gorącej, w dobrze naświetlonych i natlenionych wodach. W zapisie kopalnym znane są od kambru. Do najbardziej znanych przedstawicieli koralowców należą m.in.: koral czerwony (Corallium rubrum), zwany również szlachetnym, rafotwórcze korale madreporowe (Madreporaria) oraz koral korkowiec (Alcyonium palmatum). W polskiej strefie Bałtyku odnotowano 2 rzadko spotykane gatunki ukwiałów: ukwiał tęgoczułki i ukwiałek arkoński. Ponadto w Bałtyku żyje również kolonijna piórówka świecąca. Trwałe struktury wapienne wytwarzane przez koralowce są podstawą do powstawania nowego ekosystemu znanego jako rafa koralowa.
Lademann, t. 24, Kopenhaga 1987, ISBN 87-15-06076-4
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna strona uniwersytetu

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.