• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Northampton

  Przeczytaj także...
  Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.

  University of Northampton – uniwersytet w mieście Northampton w środkowej Anglii, w rejonie East Midlands.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy uniwersytet w Northampton został założony już pod koniec XII wieku pod patronatem króla Ryszarda Lwie Serce i był trzecią uczelnią w Anglii. Został jednak rozwiązany na mocy dekretu króla Henryka III z 1265 roku, gdyż był postrzegany jako zagrożenie dla Oksfordu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Od 1924 roku w mieście funkcjonował Northampton Technical College, który po połączeniu w 1975 roku z innymi koledżami zmienił nazwę na Nene College of Higher Education (od nazwy rzeki – Nene, która przepływa przez Northampton).

  W 1999 nastąpiła kolejna zmiana nazwy – na University College Northampton. Jednak pełen status uniwersytetu uczelnia uzyskała dopiero w 2005 roku, gdy udało się uchylić XIII-wieczny dekret króla Henryka III.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  W trakcie swojego krótkiego istnienia, uniwersytet zdążył otrzymać szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • 2011 – nr 1 w rankingu Guardian University Guide, w kategorii “value-added” („wartość dodana”, obrazująca postępy studentów w nauce)
 • 2012 – nr 1 w rankingu HESA (ang. Higher Education Statistics Agency – Urząd Statystyczny Wyższej Edukacji), w kategorii „zatrudnienie”
 • 2013 – miejsce w pierwszej 50 brytyjskich uniwersytetów oraz najszybciej wspinający się uniwersytet w rankingu Guardian University Guide
 • Lokalizacja[ | edytuj kod]

  Początkowo uniwersytet w Northampton rozlokowany był na 2 kampusach:

  Nene – rzeka we wschodniej Anglii, dziesiąta pod względem długości w Wielkiej Brytanii. Przepływa przez hrabstwa Northamptonshire, Cambridgeshire, Lincolnshire i Norfolk. Jej długość wynosi 146 km (91 mil).Northampton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Northamptonshire. Położone 108 km na północ od Londynu, nad rzeką Nene. Populacja dystryktu Northampton wynosi 200 100, zaś samej metropolii - 189 474. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu East Midlands.
 • Avenue Campus, położony przy St George’s Avenue, blisko centrum miasta
 • Park Campus, w dzielnicy Moulton Park na obrzeżach miasta
 • We wrześniu 2018 roku oddany do użytku został nowoczesny Waterside Campus, położony nad rzeką Nene w centrum miasta, przejmując funkcję głównego kampusu.

  Henryk III (ur. 1 października 1207 w Winchesterze, zm. 16 listopada 1272 w Londynie) – król Anglii od 1216 r. Najstarszy syn Jana bez Ziemi i Izabeli, córki Aymera Tillefera, hrabiego Angoulême.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Poziomy kształcenia i kierunki[ | edytuj kod]

  Uczelnia oferuje kształcenie na kilku poziomach – studia licencjackie/inżynieryjne, magisterskie oraz doktoranckie. Wśród dostępnych kursów znaleźć można m.in. następujące kierunki: biologia, biznes, kryminologia, informatyka, inżynieria, moda, ochrona środowiska, prawo, sztuka, technologia obróbki skóry, zarządzanie i logistyka oraz wiele innych.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alan B. Cobban, The Medieval Universities: Their Development and Organization, Methuen, 1975.
  2. Alan B. Cobban, The Medieval English Universities: Oxford and Cambridge to c. 1500, Scolar Press, 1988.
  3. History of the University of Northampton, University of Northampton [dostęp 2020-04-15] (ang.).
  4. Our achievements, University of Northampton [dostęp 2020-04-15] (ang.).
  5. Courses by subject, University of Northampton [dostęp 2020-04-15] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.