• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Kolonii

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).

  Uniwersytet Koloński, Uniwersytet w Kolonii (niem. Universität zu Köln) – uniwersytet w Kolonii, jeden z najstarszych w Europie i największych w Niemczech. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Zarządzania.

  Historia[ | edytuj kod]

  1388–1798[ | edytuj kod]

  Uniwersytet Koloński założony został w 1388 jako czwarty uniwersytet na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, po Uniwersytecie Karola w Pradze (1348), Uniwersytecie Wiedeńskim (1365) i Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu (1386). Statut podpisany został przez papieża Urbana VI. Pierwsze zajęcia odbyły się 6 stycznia 1389 roku.

  Gustav Walter Heinemann (ur. 23 lipca 1899 w Schwelm, zm. 7 lipca 1976 w Essen) – polityk niemiecki. Heinemann przyszedł na świat w zamożnej rodzinie westfalskiej. Był przeciwnikiem rządów nazistowskich i pacyfistą.Św. Albert Wielki, Albert z Kolonii, Albert z Lauingen, łac. Albertus Magnus (ur. 1193/1205? w Lauingen (Szwabia), zm. 15 listopada 1280 w Kolonii) – teolog, dominikanin, filozof scholastyczny. Znany także z obszernej wiedzy przyrodniczej, przypisuje mu się także zajmowanie się alchemią. Święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła (znany jako doctor universalis lub doctor expertus).

  W 1798 uczelnia została zamknięta przez Francuzów, którzy zdobyli Kolonię w 1794 roku, ponieważ profesorowie, chcąc zachować niezależność, odmówili złożenia przysięgi na wierność Republice Francuskiej. Ostatni rektor (Ferdinand Franz Wallraf) zdołał ukryć i przechować Wielką Pieczęć uniwersytetu.

  CEMS (ang. Community of European Management Schools and International Companies) - Stowarzyszenie Europejskich Szkół Zarządzania i Firm Międzynarodowych. Obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest jedyną polską uczelnią członkowską stowarzyszenia - działa tam CEMS Club Warszawa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od 1919[ | edytuj kod]

  W 1919 ówczesny rząd pruski udzielił poparcia dla decyzji rady miejskiej Kolonii o ponownym otwarciu uniwersytetu. 19 maja 1919 Konrad Adenauer jako burmistrz zatwierdził statut nowo powołanej uczelni. W tym czasie uniwersytet składał się z wydziału nauk ekonomicznych i społecznych (który zajął miejsce wcześniejszej Wyższej Szkoły Handlowej oraz Wyższej Szkoły Administracji Komunalnej i Społecznej) oraz wydziału medycyny (będącego następcą miejscowej Akademii Medycyny Praktycznej). W 1920 dodano Wydział Prawa i Wydział Nauk Humanistycznych, z których części w 1955 uformowano Wydział Matematyki i Nauk Przyrodniczych.

  Tomasz z Akwinu, Akwinata, łac. Thoma de Aquino (ur. ok. 1225, zm. 7 marca 1274) – filozof scholastyczny, teolog, członek zakonu dominikanów. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Święty Kościoła katolickiego; jeden z doktorów Kościoła, który nauczając przekazywał owoce swej kontemplacji (łac. contemplata aliis tradere).Karl Carstens (ur. 14 grudnia 1914 w Bremie, zm. 30 maja 1992 w Meckenheim) – profesor prawa i politologii, polityk CDU, prezydent Niemiec w latach 1979-1984.

  W 1980 dołączono dwa kolońskie oddziały Nadreńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jako Wydziały Pedagogiki i Pedagogiki Specjalnej.

  Uniwersytet prowadzi w rankingach szkół ekonomicznych oraz jest zaliczany do ścisłej czołówki w dziedzinie prawa.

  Sławni absolwenci i profesorowie[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Kolonii.
  Albert Wielki – pomnik przed głównym gmachem

  Przez wieki uczeni z Kolonii byli zawsze wybitnymi specjalistami w uprawianych przez siebie dziedzinach, począwszy od Alberta Wielkiego i jego ucznia Tomasza z Akwinu (obaj z XIII wieku). Do znanych absolwentów z XX wieku można zaliczyć Kurta Aldera (Nagroda Nobla z chemii 1950), Petera Grünberga (Nagroda Nobla z fizyki 2007), Heinricha Bölla (Nagroda Nobla z literatury 1972), Karla Carstensa (prezydent Niemiec 1979–1984), Gustava Heinemanna (prezydent Niemiec 1969–1974), Karolosa Papuliasa (prezydent Grecji 2005–2015) i Ericha Gutenberga („ojciec” niemieckiej szkoły biznesu).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) – najstarsza niemiecka uczelnia z siedzibą w Heidelbergu. Uczelnia rokrocznie zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach.
  Uniwersytet Koloński (główny gmach)
  Uniwersytet Koloński (główny gmach)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-13].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Erich Meuthen: Kölner Universitätsgeschichte, Band I: Die alte Universität, 1988, ​ISBN 3-412-06287-1
 • Bernd Heimbüchel und Klaus Pabst: Kölner Universitätsgeschichte, Band II: Das 19. und 20. Jahrhundert, 1988, ​ISBN 3-412-01588-1
 • Erich Meuthen (Hrsg.): Kölner Universitätsgeschichte, Band III: Die neue Universität – Daten und Fakten, 1988, ​ISBN 3-412-01688-8
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Kolońskiego (ang.)
 • Krótka historia uczelni autorstwa Ericha Meuthena (niem.)
 • Strona absolwentów uczelni (niem.)
 • Uniwersytet Koloński na witrynie iAgora – opinie byłych studentów zagranicznych (ang.)

 • Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wolne Państwo Prusy (niem. Freistaat Preußen) – niemiecki kraj związkowy, powstały po upadku Królestwa Prus i Cesarstwa Niemieckiego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kurt Alder (ur. 10 lipca 1902 w Königshütte (obecnie Chorzów), zm. 20 czerwca 1958 w Kolonii) – profesor nauk chemicznych, laureat Nagrody Nobla z chemii w 1950 r. za odkrycie i badania nad reakcjami skoordynowanymi z udziałem dienów.
  Urban VI (łac. Urbanus VI, właśc. Bartolomeo Prignano; ur. ok. 1318 w Neapolu, zm. 15 października 1389 w Rzymie) – papież w okresie od 8 kwietnia 1378 do 15 października 1389.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.