• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Hamburgu

  Przeczytaj także...
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Uniwersytet Koloński (Universität zu Köln) jest jedną z najstarszych wyższych uczelni w Europie jak i, kształcąc rocznie ponad 44 000 studentów, zalicza się do największych istniejących w Niemczech. Uniwersytet jest członkiem Deutsche Forschungsgemeinschaft – fundacji wspierającej czołowe niemieckie placówki naukowe – oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Zarządzania.
  Uczelnie w Niemczech – w Niemczech działa 410 uczelni, w tym 105 uniwersytetów, 203 uczelni zawodowych (Fachhochschule), 51 artystycznych, 6 pedagogicznych oraz 102 niepaństwowych. Nazwy uczelni wymieniono alfabetycznie według ich siedzib. Po nazwie znajduje się dwuliterowe oznaczenie kraju związkowego.

  Uniwersytet w Hamburgu (niem. Universität Hamburg) – niemiecki uniwersytet publiczny z siedzibą w Hamburgu.

  Historia[]

  Uczelnia została otwarta 1 kwietnia 1919 roku, m.in. przez Wilhelma Sterna. Podobnie jak Uniwersytet w Kolonii i we Frankfurcie nad Menem założono go w miejsce utraconego na rzecz Francji Uniwersytetu w Strasburgu. Jego budowa nie jest udokumentowana w suwerennym akcie fundacji, ale w „Dzienniku Ustaw” Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg od 1 Kwiecień 1919.

  Na uniwersytecie kształci się obecnie 40 000 studentów, a zatrudnionych jest 850 pracowników naukowych. W 1919 roku, roku założenia uniwersytetu liczba studentów wynosiła 1 729.

  Na uniwersytecie wykładane są: prawo, ekonomia, medycyna, psychologia, nauki humanistyczne, matematyka, informatyka.

  Gmach południowy uniwersytetu (fotografia z 2005)

  Zobacz też[]

 • Uczelnie w Niemczech
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Uczelni • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.