• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Groningen

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).
  Petrus (Pieter) Camper (ur. 11 maja 1722 w Lejdzie, zm. 7 kwietnia 1789 w Hadze) – holenderski lekarz, anatom, przyrodnik.

  Uniwersytet w Groningen (Rijksuniversiteit Groningen) – holenderska uczelnia publiczna z siedzibą w Groningen.

  Historia[ | edytuj kod]

  Uczelnia została założona w 1614 roku z inicjatywy władz Groningen i okolicznego regionu Ommelanden. Początkowo składał się z czterech wydziałów: Teologii, Prawa, Medycyny i Filozofii. Pod koniec XVII i w XVIII wieku rozwój uczelni został spowolniony przez trudną sytuację polityczną i liczne wojny w regionie (włączając w to oblężenie Groningen przez wojska Christopha Bernharda von Galena, zwanego Bommen Berend (1672)). W tym czasie na uniwersytecie działał m.in. Petrus Camper.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pomimo uznania jakie zyskała uczelnia, na początku XIX wieku rozważano jej zamknięcie. Nie doszło do niego, w 1815 roku, wraz z Uniwersytetem w Lejdzie i Uniwersytetem w Utrechcie, uzyskała rangę narodowej szkoły wyższej. W 1876 roku w ramach reformy szkolnictwa wyższego, ranga uczelni wzrosła, zyskała ona nazwę Uniwersytetu Królewskiego (Rijksuniversiteit). Nauczano wówczas po łacinie oraz w języku holenderskim.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1871 roku Aletta Jacobs, jako pierwsza kobieta w Holandii, rozpoczęła studia medyczne na uniwersytecie.

  W 1850 roku wybudowano nową siedzibę uniwersytetu, Academiegebouw, sfinansowaną w znacznej mierze przez społeczność Groningen. Uległa ona zniszczeniu w pożarze w 1906 roku. Nowy budynek wybudowano w 1909 roku.

  W 2016 roku Ben Feringa, profesor Uniwersytetu w Groningen, został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

  Ben Feringa właściwie Bernard Lucas Feringa (ur. 18 maja 1951 w Barger-Compascuum, w gminie Emmen) – holenderski chemik związany z Uniwersytetem w Groningen, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2016 roku.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Struktura organizacyjna[ | edytuj kod]

  W skład uniwersytetu wchodzą następujące jednostki:

 • Wydział Ekonomii
 • Wydział Sztuk
 • Wydział Prawa
 • Wydział Teologii i Studiów Religijnych
 • Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
 • Wydział Nauk Medycznych
 • Wydział Nauk Ścisłych i Inżynieryjnych
 • Wydział Studiów Przestrzennych
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia na stronie uczelni
 • Uniwersytet w Lejdzie, Universiteit Leiden - jest najstarszym holenderskim uniwersytetem. Założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne, studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm Aleksander.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Uniwersytet w Utrechcie (niderl.: Universiteit Utrecht) – jeden z najstarszych uniwersytetów w Holandii (miasto Utrecht – ośrodek administracyjny prowincji Utrecht). Został założony 26 marca 1636 roku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.