• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Gandawie

  Przeczytaj także...
  Królestwo Zjednoczonych Niderlandów (nid.: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, fr.: Royaume-Uni des Pays-Bas) – nieoficjalna nazwa europejskiego państwa, utworzonego decyzją kongresu wiedeńskiego w 1815. Oficjalna nazwa to Królestwo Niderlandów.9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Uniwersytet Gandawa (holenderski: Universiteit Gent, w skrócie UGent) – publiczny, belgijski uniwersytet położony w Gandawie, w Belgii. Jest to jedna z większych uczelni flamandzkich, studiuje na niej około 38000 studentów i pracuje 7900 pracowników. Obecnym (2013) rektorem jest Paul Van Cauwenberge, zostanie on zastąpiony przez Anne De Paepe 1 października.

  Friedrich August Kekulé von Stradonitz (ur. 7 września 1829 w Darmstadt, zm. 13 lipca 1896 w Bonn) – chemik niemiecki, profesor na uniwersytecie w Gandawie od 1858 oraz w Heidelbergu i Bonn od 1867, współtwórca teorii budowy związków organicznych.Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (ang. Shanghai Jiao Tong University; chiń. upr.: 上海交通大学; chiń. trad.: 上海交通大學; pinyin: Shànghǎi Jiāotōng Dàxué) - jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Chinach założona w 1896 jako Nanyang Public School.

  Uniwersytet został założony w 1817 roku przez króla Niderlandów Wilhelma I. Po rewolucji z 1830 roku, został przejęty przez nowo powstałe państwo belgijskie. Francuski był językiem akademickim do 1930, kiedy to uniwersytet jako pierwsza uczelnia w Belgii wprowadził zajęcia w języku holenderskim. W 1991 roku uczelnia uzyskała znaczną autonomię i zmieniła nazwę z Państwowego Uniwersytetu w Gandawie (holenderski: Gent Rijksuniversiteit, w skrócie RUG) na obecnie obowiązującą.

  Wilhelm I Holenderski, urodzony jako Wilhelm Fryderyk (z domu Oranje-Nassau) 24 sierpnia 1772 w Hadze, zmarł w 12 grudnia 1843 w Berlinie. W latach 1815-1840 król Zjednoczonych Niderlandów (tzn. Holandii i Belgii oraz wielki książę Luksemburga).Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Historia[]

  Uniwersytet w Gandawie został otwarty 9 października 1817 przez JC van Rotterdama jako pierwszego rektora. W pierwszym roku akademickim miał 190 studentów i 16 profesorów. Szkoła posiadała cztery wydziały: humanistyczny, prawa, medycyny i nauk ścisłych, a językiem wykładowym była łacina. Uczelnia została założona przez króla Wilhelma I w ramach polityki powstrzymania intelektualnego i akademickiego opóźnienia południowych Niderlandów. Uniwersytet w Liège powstał z tego samego powodu.

  Rewolucja belgijska wybuchła 26 sierpnia 1830 roku w Królestwie Zjednoczonych Niderlandów. Rewolucja była wywołana w celu obrony swobód obywatelskich oraz oddzielenia Belgii od Holandii.Katolicki Uniwersytet w Lowanium − najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów Belgii a także jedna z najważniejszych uczelni katolickich. Założony w 1425, w 1968 − na skutek belgijskiej kontrowersji językowej − podzielony na dwie niezależne instytucje. Uniwersytet niderlandzkojęzyczny (Katholieke Universiteit Leuven) ma siedzibę w Leuven (Lowanium), uniwersytet francuskojęzyczny (Université catholique de Louvain) w Louvain-la-Neuve i Brukseli.

  Maksymalna liczba studentów do rewolucji belgijskiej wyniosła 414, po 1830 szybko się zmniejszyła. W tym czasie wydziały humanistyczny i nauk ścisłych zostały zamknięte i przywrócone po pięciu latach, w 1835 roku.

  W 1882 na uniwersytecie zaczęły studiować kobiety.

  Uniwersytet w Gandawie odegrał dużą rolę w rozwoju fundamentów nowoczesnej chemii organicznej – profesorem w tej szkole był m.in. Friedrich August Kekulé von Stradonitz.

  Vrije Universiteit Brussel - niderlandzkojęzyczny uniwersytet w Brukseli. Jest jedynym pełnoprawnym flamandzkim uniwersytetem w Brukseli. Vrije Universiteit Brussel jest pochodną francuskojęzycznego Université Libre de Bruxelles (ULB), który został założony w 1834 roku przez prawnika flamandzkiego pochodzenia, Pierre-Théodore Verhaegen. W zamyśle miał założenie uniwersytetu, które byłyby niezależny od państwa i Kościoła. Mimo że niektóre kursy na Vrije Universiteit w Wydziale Prawa były już prowadzone w języku niderlandzkim w 1935 roku, to na pozostałych wydziałach język ten zaczął obowiązywać w 1963 roku. Niderlandzkojęzyczna uczelnia zdołała się oddzielić od swojego francuskojęzycznego odpowiednika w dniu 1 października 1969. W ustawie z dnia 28 maja 1970 roku Vrije Universiteit i Université Libre de Bruxelles oficjalnie stały się dwoma oddzielnymi prawnie i administracyjnie jednostkami naukowymi. Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, których zadania sprowadzają się do trzech misji: edukacja, badania naukowe i usługi na rzecz społeczeństwa. Uczelnia oferuje trzystopniowe studia dla ponad 8000 studentów i ponad 1000 doktorantów.

  Charakterystyka szkoły[]

  W przeciwieństwie do Katolickiego Uniwersytetu w Leuven czy Vrije Universiteit w Brukseli, Uniwersytet Gandawa uważa siebie za szkołę pluralistyczną i nie związaną z żadną religią lub ideologią.

  Wydziały[]

  Gent Universiteitscampus Voldersstraat-PM 07207.jpg

  Uniwersytet Gandawa posiada jedenaście wydziałów, na które składa się ponad 130 katedr:

 • Wydział Sztuki i Filozofii
 • Wydział Prawa
 • Wydział Nauk ścisłych
 • Wydział Medycyny i Nauk o Zdrowiu
 • Wydział Budownictwa i Architektury
 • Wydział Ekonomii i Administracji
 • Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 • Wydział Psychologii i Nauk Edukacyjnych
 • Wydział Inżynierii Bio-nauki (Bioscience Engineering)
 • Wydział Nauk Farmaceutycznych
 • Wydział Nauk Politycznych i Społecznych
 • Lista rektorów[]

  Lista rektorów Uniwersytetu w Gandawie od roku 1922:

  Rankingi[]

  Uniwersytet Gandawa konsekwentnie plasuje się wśród najlepszych uczelni w Belgii (top 3) i na świecie (top 200). W 2009 zajął 136. miejsce wśród szkół wyższych na świecie (Times Higher Education–QS World University Rankings). W Top 50 uniwersytetów przyrodniczych 2011–2012 zajął 36. miejsce. W QS World University Rankings w 2010 zajął 192. miejsce, a w 2011 miejsce 165. W Times Higher Education World University Rankings w 2010 roku, został sklasyfikowany na 124. miejscu.

  Uniwersytet Gandawa zajął 89. pozycję w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata w 2012 roku. Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ARWU), powszechnie znany jako ranking szanghajski, to publikacja, która powstała i opracowywana jest przez Shanghai Jiaotong University. Rankingi są prowadzone od 2003 roku. Przegląd ostatnich lat:

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.