• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Bielefeldzie

  Przeczytaj także...
  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.Reinhard Selten (ur. 5 października 1930 we Wrocławiu) – niemiecki ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku.
  Bielefeld – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w północno-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold. To największe miasto w rejonie Ostwestfalen-Lippe, centrum kulturalne i gospodarcze. Położone w Lesie Teutoburskim, na wysokości 118 m n.p.m. Ośrodek przemysłowy (gł. włókienniczy, odzieżowy, spożywczy - zakłady koncentratów Dr. Oetkera, produkcja motocykli i obrabiarek). Centrum handlowe, kulturalne i naukowe (uniwersytet).

  Uniwersytet w Bielefeld - niemiecka państwowa uczelnia wyższa w Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) założona w 1969 roku po rewoltach studenckich z 1968 roku. Jest uniwersytetem kampusowym - wszystkie wydziały ulokowane są w jednym gmachu. Na wydziałach matematyki, fizyki, chemii, prawa, ekonomii, filologii, pedagogiki, psychologii i filozofii studiuje 18,5 tys. studentów.

  Pierwszym rektorem uczelni był profesor Karl Peter Grotemeyer (w latach 1970-1992). Od 1992 roku przyznawana jest nagroda jego imienia dla najlepszego dydaktyka.

  Na Uniwersytecie wykładał noblista Reinhard Selten (prowadził zajęcia z dziedziny ekonomii i teorii gier). Na kampusie znajduje się centrum matematyki ekonomicznej "IMW" oraz centrum ekonomicznych badań empirycznych "CEM".

  Przypisy


  Linki zewnętrzne[]

 • Uniwersytet Bielefeld
 • Nagroda im. Grotemeyera
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.