• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Belgradzie

  Przeczytaj także...
  Łazar Mojsow (lub Lazar Mojsov, cyryl. Лазар Мојсов; ur. 19 grudnia 1920 w Negotino, Macedonia - zm. 25 sierpnia 2011 w Belgradzie) - macedoński i jugosłowiański dziennikarz, dyplomata oraz polityk.Danilo Kiš, serb. Данило Киш (ur. 22 lutego 1935 w Suboticy, zm. 15 października 1989 w Paryżu) – serbski pisarz, poeta, eseista i tłumacz. Przedstawiciel nurtu postmodernistycznego w literaturze, w swej prozie wykorzystywał wątki autobiograficzne. Autor licznych przekładów poezji francuskiej, rosyjskiej i węgierskiej.
  Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovicia – biblioteka centralna w systemie bibliotek Uniwersytetu w Belgradzie, która nosi imię Svetozara Markovicia, serbskiego działacza politycznego z XIX wieku.
  Wydział filologiczny

  Uniwersytet w Belgradzie (serb. Универзитет у Београду) – uczelnia w Belgradzie. Uniwersytet ten jest największym i najważniejszym uniwersytetem Republiki Serbii. Założony w 1808 r., jako działająca od tego roku w Belgradzie Szkoła Wielka (serb. Велика школа). Obecnie ma 31 wydziałów i ponad 90 tys. studentów. Jest najbardziej cenioną i dofinansowaną instytucją naukowo-badawczą w Serbii. Prowadzi badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovića jest jedyną Carnegie biblioteką w Europie Środkowej i Wschodniej.

  Srǵan Hasan Kerim (lub Srgjan Hasan Kerim, cyryl. Срѓан Хасан Керим; ur. 12 grudnia 1948 w Skopje), macedoński polityk i dyplomata, przewodniczący sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w latach 2007-2008, minister spraw zagranicznych Macedonii w latach 2000-2001.Dimitrije Tucović - (serb. Димитрије Туцовић) - (ur. 13 maja 1881 w Gostilje, zm. 20 listopada 1914 w Vrače Brdo) - serbski dziennikarz i polityk socjaldemokratyczny.

  Wydziały[]

  Język polski[]

  Studia polonistyczne na Uniwersytecie w Belgradzie rozpoczęty się w 1895 roku wraz z przybyciem prof. Radovana Košuticia. Jednakże już w latach 60 XIX wieku na wykładach slawisty Djury Daničić słuchacze mogli zdobywać podstawową wiedzę z języka polskiego. Po II wojnie światowej język polski wykłada się jako przedmiot główny. Grzegorz Łatuszyński, polski pisarz i krytyk, był lektorem języka polskiego

  Kiro Gligorow (lub Gligorov, cyryl. Киро Глигоров; ur. 3 maja 1917 w Sztipie, zm. 1 stycznia 2012 w Skopje) – pierwszy prezydent niepodległej Republiki Macedonii, sprawował swą funkcję dwie kadencje, od 27 stycznia 1991 roku do 19 listopada 1999 roku. Dążył do utrzymania kraju poza konfliktami. Starał się załagodzić stosunki z Jugosławią, Albanią i Grecją. 3 października 1995 roku dokonano na niego zamachu. Samochód, którym podróżował wybuchł i Gligorow był niesprawny aż do 1996 roku. Po tym wypadku doznał ślepoty na jedno oko. Podczas jego niedyspozycji Stojan Andow sprawował obowiązki prezydenta. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Belgradzie.Filip Vujanović (ur. 1 września 1954 r. w Belgradzie) – czarnogórski polityk, premier Czarnogóry w czasie od 5 lutego 1998 do 8 stycznia 2003, Prezydent Autonomicznego Regionu Czarnogóry w czasie od 25 listopada 2002 do 3 czerwca 2006, oraz obecny prezydent Czarnogóry od 3 czerwca 2006 roku.

  Absolwenci[]

  Wśród absolwentów Uniwersytetu w Belgradzie znajdują się m.in. Prezydenci Serbii Boris Tadić i Ivan Stambolić, pierwszy Prezydent Macedonii Kiro Gligorov, pierwszy Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović, Prezydent Słowenii Danilo Türk, serbscy premierzy Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica, Mirko Cvetković, Ivica Dačić, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Srgjan Kerim i Lazar Mojsov, przywódcy religijni Ireneusz (patriarcha Serbii) i Jan z Szanghaju i San Francisco, serbski minister spraw zagranicznych Vuk Drašković, słoweński ekonomista Mitja Gaspari, serbski polityk Dimitrije Tucović i amerykański działacz Fredy Perlman. Studiowali tu znani pisarze, tacy jak Miloš Crnjanski, Meša Selimović, Desanka Maksimović, Danilo Kiš, Branislav Nušić, Branko Ćopić, David Albahari oraz nowelista arabski Abdul Rahman Munif. Biserka Rajčić, serbska tłumaczka literatury polskiej w 2009 została laureatką nagrody Transatlantyk przyznawanej najwybitniejszym tłumaczom literatury polskiej, w czasie obrad II Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej w Krakowie.

  Ivica Dačić (cyr. Ивица Дачић, ur. 1 stycznia 1966 w Prizrenie) – serbski polityk, minister spraw wewnętrznych od 8 lipca 2008. Przewodniczący Socjalistycznej Partii Serbii od 2006. Premier Serbii od 27 lipca 2012.Branko Ćopić (ur. 1 stycznia 1915 we wsi Hašani w zachodniej Bośni, ówczesne Austro-Węgry zm. 26 marca 1984 w Belgradzie) - serbski poeta i prozaik, autor opowiadań o tematyce wojennej (głównie partyzanckiej), wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, w twórczości również wątki autobiograficzne.

  Zobacz też[]

 • Absolwenci Uniwersytetu w Belgradzie
 • Akademia Sztuk w Belgradzie
 • Uniwersytety w Serbii
 • Galeria[]

 • Pierwsi profesorowie

 • Uniwersytet w Belgradzie 1890 r.

 • Dom Studencki króla Aleksandra I Karadźordźewicia

 • Wydział Prawa

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Vuk Drašković (Вук Драшковић, ur. 29 listopada 1946) − serbski polityk monarchistyczny, działacz opozycyjny i pisarz.
 • Szkoleniowa sala sądowa na Wydziale Prawa, w której studenci prawa ćwiczą prowadzenie procesów

 • Dom księżniczki Ljubicy, dawniej siedziba uniwersytetu

 • Dositej Obradović, Założyciel Uniwersytetu w Belgradzie

 • Pomnik Nikoli Tesli autorstwa Frano Kršinicia przed budynkiem Wydziału Elektrotechniki

 • Wydział Elektrotechniki

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
 • Wydział Górnictwa i Geologii

 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona główna Uniwersytetu w Belgradzie
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Sztuk w Belgradzie (serb. Универзитет уметности у Београду) powstała w 1957 r. Jest najważniejszą uczelnią artystyczną Serbii.
  Aleksander I Karadziordziewić, serb. Kralj Aleksandar I Karađorđević, cyrylica Краљ Александар I Карађорђевић (ur. 16 grudnia 1888 w Cetynii, zm. 9 października 1934 w Marsylii) – król Jugosławii z dynastii Karadziordziewiciów.
  Podstawowa jednostka organizacyjna uczelniwydział lub inna jednostka organizacyjna uczelni określona w statucie, prowadząca co najmniej jeden kierunek studiów lub studia doktoranckie lub badania w co najmniej w jednej dyscyplinie naukowej.
  Zoran Ðinđić lub Зоран Ђинђић (ur. 1 sierpnia 1952 w Bosanskim Šamacu; Bośnia, zm. 12 marca 2003 w Belgradzie) – działacz polityczny, przeciwnik rządów Miloševicia, premier Serbii.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Biserka Rajčić - serb. Бисерка Рајчић - (ur. 1940 w Jelasznicy k. Zajecaru) - serbska tłumaczka literatury polskiej.
  Wydział Prawa Uniwersytetu w Belgradzie (serb. Правни факултет Универзитета у Београду) – jeden z 31 wydziałów Uniwersytetu w Belgradzie. Jest największym co do liczby studentów (8 tys. studentów) oraz najstarszym wydziałem Serbii (erygowany w 1808 roku).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.