Budynek Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu
Uniwersytet Zielonogórski – polski uniwersytet w Zielonej Górze.
Historia[]
Uniwersytet został utworzony 1 września 2001 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej (powstałej w 1965 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej (powstałej w 1971 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska).
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego - powstał 1 września 2001 roku wraz z powołaniem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do 2014 pod nazwą Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "B".Tadeusz Kaczorek (ur. 27 kwietnia 1932 w Elżbiecinie) – polski inżynier, automatyk i teoretyk sterowania, profesor nauk technicznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.
Główne budynki uniwersytetu znajdują się w dwóch lokalizacjach miasta. Kampus A tworzą jednostki byłej Politechniki Zielonogórskiej i mieszczą się przy ulicy Podgórnej. Na kampus B składają się budynki byłej WSP, które głównie się mieszczą przy alei Wojska Polskiego. Rektorat uczelni znajduje się niedaleko Starego Rynku, przy ulicy Licealnej.
Jan Węglarz (ur. 24 września 1947 r. w Poznaniu) – matematyk i informatyk, członek rzeczywisty PAN, profesor zwyczajny Politechniki Poznańskiej, pełnomocnik dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zajmuje się głównie badaniami operacyjnymi.Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
Doroczne święto studentów, nawiązując do winiarskich tradycji miasta, przybrało nazwę Bachanalia.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
Lech Henryk Górniewicz (ur. 4 stycznia 1941 w Budkowie) - polski matematyk, specjalizujący się w inkluzjach różniczkowych, metodach matematycznych w ekonomii, nieliniowej analizie matematycznej oraz topologicznej teorii punktów stałych.
Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego (WH UZ) - jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego powstały w 1971 roku wraz w powołaniem do życia Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Zielonej Górze. Kształci studentów na sześciu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.
Diecezja zielonogórsko-gorzowska - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii szczecińsko-kamieńskiej (położona w zachodniej Polsce) ustanowiona diecezją gorzowską w 1972, a następnie diecezją zielonogórsko-gorzowską 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Podzielona jest na 30 dekanatów i 266 parafii, w tym 22 zakonne. Nawiązuje do historycznej diecezji lubuskiej, istniejącej w latach 1124-1598.
Czesław Osękowski (ur. 1951 w Gubinie) - polski historyk, politolog, specjalizujący się w historii powszechnej po II wojnie światowej, historii współczesnej Polski oraz naukach politycznych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Zielonogórskim.
Marian Piotr Kaźmierkowski (ur. 5 października 1943) - polski elektrotechnik, profesor, nauczyciel akademicki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie energoelektroniki, członek (Fellow) IEEE, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, w kadencji 2011–2014 Dziekan Wydziału Nauk Technicznych PAN.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbińskiego powstała jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w 1971 roku. Istniała do 1 września 2001 r., kiedy w wyniku połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego powstał Uniwersytet Zielonogórski.