• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Wisconsin w Madison  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Herbert Spencer Gasser (ur. 5 lipca 1888, zm. 11 maja 1963) - amerykański fizjolog i farmakolog, laureat Nagrody Nobla w roku 1944.
  Badania[ | edytuj kod]

  W 2003-2004 szkoła przeznaczyła 721 milion dolarów na badania w miasteczku uniwersyteckim. Oznacza to, iż Uniwersytet Wisconsin w Madison jest czwartą uczelnią pod względem nakładów na badania uniwersyteckie w Stanach Zjednoczonych za Uniwersytetem Johnsa Hopkinsa, Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles i Uniwersytetem Michigan (w Ann Arbor).

  Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, to uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznawana jest ona od 1901 roku przez Fundację Noblowską.Gene Myron Amdahl (ur. 16 listopada 1922 w Flandreau w Dakocie Południowej), Amerykanin norwesko-szwedzkiego pochodzenia, pionier techniki komputerowej i konstruktor pierwszych komputerów.

  Uniwersytet jest znany z badań nad komórkami embrionalnymi. Uniwersytecki profesor James Thomson był pierwszym naukowcem, który oddzielił ludzkie zarodkowe komórki macierzyste. Te i inne badania są po części finansowane przez Wisconsin Alumni Research Foundation.

  Miasteczko uniwersyteckie[ | edytuj kod]

  Uniwersytet znajduje się w Madison; jest usytuowany w przesmyku między dwoma jeziorami Mendota i Manona. Główne miasteczko uniwersyteckie zajmuje 933 akrów (3.77 km²) ziemi, a cały kampus włącznie z stacjami badawczymi zajmuje 10 600 akrów (42.9 km²). W miasteczku uniwersyteckim znajduje się wiele budynków zaprojektowanych przez architektów J. T. W. Jennings i Arthura Peabody. Centrum życia studenckiego jest Memorial Union. Kampus posiada własna policję, zaopatrzenie żywnościowe, szpital, budynki rekreacyjne oraz wiele innych udogodnień. Miasteczko posiada również własny ogród, UW Arboretum, w którym hodowane są różne gatunki roślin.

  Deborah Blum (ur. 19 października 1954 w Urbana, Illinois) – amerykańska dziennikarka, autorka książek popularnonaukowych.Lynn Margulis (ur. 5 marca 1938 w Chicago, zm. 22 listopada 2011 w Amherst) - biolog amerykańska. Opracowała teorię mówiącą, że mitochondria i chloroplasty w komórkach to pozostałości po żyjących niegdyś w symbiozie bakteriach.

  Miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Wisconsin w Madison zostało zaprezentowane w filmie Back to School (Powrót do szkoły) z 1986, gdzie główną rolę grał Rodney Dangerfield W filmie szkoła nazwana jest „Uniwersytet Wielkich Jezior” (Great Lakes University). Część kampusu (Bascom Hill, the Union Terrace) została też zaprezentowana w kilku scenach w filmie z 2006 roku pt. The Last Kiss z Zach Braffem.

  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.

  Bascom Hall[ | edytuj kod]

  Bascom Hall

  Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w miasteczku uniwersyteckim i często nazywany jest sercem kampusu. Został zbudowany w 1857. W budynku kwateruje biuro uniwersyteckie, kanclerz uczelni i wicekanclerze. Bascom Hall znajduje się w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych (National Register of Historic Places).

  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).Richard Keith "Rick" Berman (25 grudnia 1945 r. Nowy Jork USA) – amerykański producent telewizyjny. W jego dorobku za największe osiągnięcie uznaje się jego wkład w w seriale science-fiction oparte na świecie Star Trek. Był producentem (lub współproducentem) takich seriali jak:

  Music Hall[ | edytuj kod]

  Jest to budynek zbudowany w 1878 w stylu gotyku wiktoriańskiego. Pierwotnie nosił nazwę Assembly Hall i był zaprojektowany dla audytorium na 800 miejsc, bibliotekę i zegar na wieży. Otwarcie budynku nastąpiło 2 marca 1880. W budynku odbywały się uroczystości i ceremonie nadawania stopni naukowych, a jego najważniejszym przeznaczeniem była biblioteka. Gdy zbiory ksiąg zostały przeniesione do innych pomieszczeń, jej miejsce w 1900, zajęła Szkoła Muzyczna. Wówczas budynek został nazwany Music Hall. Obecnie budynek jest również siedzibą Wydziału Urbanistyki i Planowania Regionalnego.

  Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

  Związek Wisconsin[ | edytuj kod]

  Memorial Union

  Uniwersytet Wisconsin-Madison jest, w przeciwieństwie do wielu szkół, siedzibą dwóch związków studentów.

  Pierwszy z nich Memorial Union, powstał w 1928. Związek znany jest jako Union lub Terrace i zyskał sobie opinię jako najpiękniejszy i a najbardziej awanturniczy związek studencki w studenckich kampusach. Siedziba Związku jest miejsce nad brzegiem Jeziora Mendotai, miejsce popularne również przez wszystkich studentów i chętnie odwiedzane przez społeczność miasta jako miejsce rozrywki i wypoczynku.

  Gaylord Anton Nelson (ur. 4 czerwca 1916 w Clear Lake, Wisconsin; zm. 3 lipca 2005) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej, gubernator stanu Wisconsin i senator USA, działacz na rzecz ochrony środowiska.Uniwersytet Connecticut (ang. University of Connecticut, skrótowiec UConn) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w Storrs, w stanie Connecticut.

  Związek znany jest również jako Rathskeller, nazwa pochodząca od niemieckiego pubu znajdującego się pomiędzy dwoma jeziorami. Memorial Union jest budynkiem, w którego wnętrzach znajdują się galerie sztuki, kino, teatr Wisconsin Union Theater i Craftshop. Memorial Union jest również siedzibą studentów prowadzących własny biznes na terenie kampusu, ASM StudentPrint.

  Alan Graham MacDiarmid (ur. 14 kwietnia 1927 w Masterton, zm. 7 lutego 2007 w Filadelfii) – nowozelandzki chemik, profesor chemii Uniwersytetu stanowego w Pensylwanii, noblista.Krater Meteorytowy (lub Krater Barringera, ang. Meteor Crater) – krater uderzeniowy na obszarze Canyon Diablo hrabstwa Coconino stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych, o średnicy 1200 metrów i głębokości 170 m. Ocenia się, że powstał około 50 tysięcy lat temu, w wyniku uderzenia meteorytu żelaznego o średnicy ok. 50 metrów (do dziś są znajdowane meteoryty w obszarze wielu kilometrów od krateru). Uważany za najlepiej zachowany krater na świecie, do czego przyczynił się pustynny klimat miejsca uderzenia. Erozja wodna niszczy go bardzo powoli, uboga roślinność nie stanowi zagrożenia, a erozja wiatrowa jest prawie niezauważalna.

  Studenci i członkowie społeczności Madison zbierają się w Memorial Union podczas spotkań z weteranami wojen amerykańskich, projekcji filmów i koncertów.

  Union South jest drugim związkiem studenckim w miasteczku uniwersyteckim, mającym siedzibę w południowym końcu kampusu. Został założony w 1960, by odciążyć Memorial Union.

  Elektrownia Charter Street[ | edytuj kod]

  9,8-megawatowa elektrownia mieści się w dwóch budynkach w południowej części miasteczka akademickiego i zapewnia dopływ prądu dla całego obszaru uniwersytetu. Elektrownię otwarto w 1950 i odtąd dostarcza 50 milion kilowatogodzin rocznie. 3 maja 2007 Sierra Klub oskarżył uniwersytet o naruszenie federalnego prawa ochrony środowiska (ang. Federal Clean Air Act), zarzucając elektrowni zanieczyszczanie środowiska wskutek braku odpowiednich urządzeń, w tym katalizatorów redukcyjnych eliminujących emisje gazów ze spalania węgla. Klub wystąpił o zamknięcie elektrowni.

  Joan Mary Cusack (ur. 11 października 1962 roku w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i komik, dwukrotnie nominowana do nagrody Oscara.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Biblioteki[ | edytuj kod]

  Stanowa Biblioteka Historii Wisconsin

  Uniwersytet Wisconsin, według Association of Research Libraries, zajmuje 10 miejsce pod względem wielkości zbiorów bibliotecznych w północnych Stanach Zjednoczonych.

  Memorial Library jest największą biblioteką w Wisconsin i ma ponad 40 różnych wyspecjalizowanych wydziałów służących miasteczku uniwersyteckiemu. W 2004 zbiory biblioteki zawierały ponad 7,3 milionów tomów z każdej dziedzinie wiedzy. Ponadto biblioteka posiada 55 000 seryjnych tytułów i 6,2 milionów mikrofilmów i setkami tysięcy dokumentów rządowych, mapy, list muzycznych i materiałów audiowizualnych Prawie 1 milion tomów jest wypożyczane każdego roku. Memorial Library służy głównie wydziałom nauk humanistycznych i socjologii. Zbiory o tej tematyce oceniane są na 3,5 milionów tomów. Biblioteka posiada również dużą sekcje zbiorów krajowych i zagranicznych gazet, archiwum uniwersyteckie, bibliotekę muzyki, muzeum tekstu drukowanego oraz UW Digital Collections Center.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Drugą biblioteką, z której korzystają studenci, jest College Library. Biblioteka zawiera zbiory dotyczące informacji na temat college'u, materiały statystyczne na temat mniejszości narodowych, przezrocza artystyczne, kasety z muzyką i literaturą. Biblioteka college'u jest gospodarzem Centrum Medialnego z 200 stanowiskami komputerowymi.

  Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Trzecią biblioteką jest Kurt F. Wendt Library i służy College'owi Inżynierii, wydziału informatyki, statystyki, nauk oceanograficznych i meteorologicznych.

  Kolejną biblioteką jest Designated a Patent and Trademark Depository Library, w murach której przechowywane są wszystkie dokumenty związane z patentami i wynalazkami będącymi własnością Uniwersytetu Wisconsin – Madison.

  Wendt Library przechowuje wszystkie projekty patentów w różnych formach. Dodatkowo, Wendt Library przechowuje książki, dzienniki, normy i 1,5 milionów technicznych sprawozdań w postaci druku i mikrofilmów.

  Richard Bruce „Dick” Cheney (ur. 30 stycznia 1941 w Lincoln) – polityk amerykański, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Uniwersytet posiada również bibliotekę internetową MadCat.

  MadCat zawiera bibliograficzne zapisy dla książek, periodyków, audiowizualnych materiałów, map, statystyk muzycznych, mikroform i aktualne bazy danych we wszystkich 30 bibliotek miasteczka uniwersyteckiego.

  Muzea[ | edytuj kod]

  Na terenie uczelni mieszczą się dwa muzea:

  Wisconsin Badgers – nazwa drużyn sportowych University of Wisconsin w Madison, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big Ten Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Lawrence Sidney Eagleburger (ur. 1 sierpnia 1930 w Milwaukee, zm. 4 czerwca 2011 w Charlottesville) – amerykański dyplomata i polityk, który sprawował różne funkcje podczas kadencji prezydentów Nixona, Cartera, Reagana oraz Busha.
 • Muzeum Geologii − znajduje się wraz z Departamentem Geologii i Geofizyki w Weeks Hall na rogu Charter i Dayton Streets w południowo-zachodniej części miasteczka uniwersyteckiego. Muzeum zostało założone w XIX wieku i mieściło się w Science Hall, budynku znajdującym się blisko Jeziora Mendota, we wschodniej części kampusu. Po wybudowaniu Weeks Hall w 1970 muzeum przeniesiono w jego mury w 1981. Muzeum posiada zbiory skał, minerałów i skamieniałości z całego świata. Najważniejszym pomieszczeniem jest blacklight, trasa jaskiniowa i fragment meteorytu Barringer. Wśród skamieniałości jest szkielet dinozaura złożonego w Wisconsin (Edmontosaurus), rekin (Squalicorax), kolonia liliowców morskich pochodzenia z okresu Kredy z Kansas i Mastodonty znalezione w gospodarstwie rolnym w południowo-zachodnim Wisconsin w 1897.
 • Muzeum Chazen Museum of Art, dawniej zwane do 2005, Elvehjem Museum of Art Muzeum.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Sztuki wyzwolone (siedem sztuk wyzwolonych) (łac. septem artes liberales, właściwie siedem umiejętności godnych człowieka wolnego) – podstawa wykształcenia w okresie późnej starożytności oraz średniowiecza. Siedem sztuk dzielone było na dwie mniejsze grupy – trivium i quadrivium. Kanwą tego podziału było monumentalne, encyklopedyczne dzieło Marka Terencjusza Warrona, zatytułowane Disciplinarum libri IX (Dziewięć ksiąg naukowych).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.
  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
  Zachary Israel Braff (ur. 6 kwietnia 1975 roku w South Orange w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Stał się znany dzięki roli J.D. w serialu komediowym w telewizji NBC pt. Hoży doktorzy. W 2004 roku Braff nakręcił film Powrót do Garden State, do którego również wybrał i wyprodukował ścieżkę dźwiękową, za którą otrzymał nagrodę Grammy za Najlepszy Soundtrack roku 2005.
  Charles Augustus Lindbergh (ur. 4 lutego 1902 w Detroit, zm. 26 sierpnia 1974 w Kipahuluna Hawajach) – jeden z amerykańskich pionierów lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927, generał brygady US Army, doktor honoris causa Uniwersytetu Illinois i innych uczelni, często zwany idolem XX wieku.
  Stanowisko premiera Korei Południowej nosi nazwę 국무총리 (Gukmuchongri). Urząd ten został ustanowiony w 1948. Premier nominowany jest przez prezydenta i zatwierdzany przez Zgromadzenie Narodowe (Gukhoe). W latach 1961-63 nosił nazwę szefa gabinetu ministrów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.