Uniwersytet w Waterloo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Uniwersytet Waterloo)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Waterloo (ang. University of Waterloo) – uczelnia publiczna w kanadyjskim mieście Waterloo, w prowincji Ontario, założona w 1957 roku. Ma ponad 1200 wykładowców i około 36 tysięcy studentów. Jest członkiem U15 (grupy uniwersytetów badawczych).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Główny kampus znajduje się na 404 hektarach gruntów sąsiadujących z uptown Waterloo i Waterloo Park.

Uczelnia oferuje programy studiów na sześciu wydziałach i w dziesięciu szkołach wydziałowych, w tym ponad 140 programów kooperatywnych. Prowadzi również trzy kampusy satelitarne i cztery stowarzyszone uczelnie wyższe.

Uniwersytet w Waterloo uważany jest za jeden z czołowych uniwersytetów kanadyjskich w dziedzinie matematyki, informatyki i inżynierii. W roku 1994 i 1999 zespół z wydziału matematyki wygrał akademickie mistrzostwa świata w programowaniu zespołowym.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Budynki[ | edytuj kod]

 • Wydział Matematyki i Informatyki

 • Quantum Nanocenter

 • Wydział Inżynierii

 • William Davis Computer Research Center

 • William Davis Computer Research Center

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Submission to the Expert Review Panel on Research and Development. Canada’s Fifteen Leading Research Universities. [dostęp 2018-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-13)].
  2. Rosanna Tamburri: Co-op programs are popular and growing at Canadian universities. universityaffairs.ca, 2014-04-09. [dostęp 2019-02-22].
  3. Waterloo Programming Contests. acm.student.cs.uwaterloo.ca. [dostęp 2017-11-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu w Waterloo

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama