• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Szczeciński  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Zygmunt Kamiński (ur. 20 lutego 1933 we Wzgórzu-Bełżycach, zm. 1 maja 2010 w Szczecinie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, biskup pomocniczy lubelski w latach 1975–1984, biskup koadiutor płocki w latach 1984–1988, biskup diecezjalny płocki w latach 1988–1999, arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński w latach 1999–2009, od 2009 do 2010 arcybiskup senior szczecińsko-kamieński.Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.

  Uniwersytet Szczeciński – polska wyższa uczelnia publiczna znajdująca się w Szczecinie. Został powołany 1 października 1985 r. na mocy ustawy z 21 lipca 1984 r. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej (którego początki sięgają 1946 roku, kiedy był oddzielną uczelnią - Akademią Handlową, a od 1950 roku Wyższą Szkołą Ekonomiczną) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, która funkcjonowała od 1968 roku, jako trzyletnia Wyższa Szkoła Nauczycielska. W jego skład wchodziły 4 wydziały, 2 instytuty kierunkowe działające na prawach wydziałów oraz pięć jednostek międzywydziałowych. Rektorami byli: prof. dr hab. Kazimierz Jaskot (1985-1989), prof. dr hab. Tadeusz Wierzbicki (1989-1993), prof. dr hab. Hubert Bronk (1993-1999), prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski (1999-2005), prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (2005-2012). Obecnym rektorem jest prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Uniwersytet Szczeciński jest obecnie największą uczelnią na Pomorzu Zachodnim. Tworzy go 13 wydziałów: Administracji, Biologii, Ekonomii, Filologiczny, Humanistyczny, Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, Matematyczno-Fizyczny, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk o Ziemi, Prawa i Administracji, Społeczno-Ekonomiczny, Teologiczny, Zarządzania i Ekonomiki Usług. Ponadto działają 3 jednostki międzywydziałowe: Międzywydziałowe Studium Kształcenia Pedagogicznego, Studium Wychowania Fizycznego oraz Akademickie Centrum Kształcenia Językowego. Siecią komputerową zarządza Centrum Zarządzania Uczelniana Siecią Komputerowa "".

  Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego siedziba znajduje się przy al. Piastów 40B w Szczecinie.Konrad Zuse (ur. 22 czerwca 1910 r. w Berlinie - zm. 18 grudnia 1995 r. w Hünfeld) – niemiecki inżynier, konstruktor, pionier informatyki; konstruktor prekursorskiego komputera działającego w systemie binarnym.

  Spis treści

 • 1 Studenci na US
 • 2 Współpraca międzynarodowa
 • 3 Wydziały
 • 4 Instytucje US
 • 5 Władze
 • 6 Tytuły honorowe
 • 6.1 Doktorzy Honoris Causa US
 • 7 Honorowi profesorowie US
 • 8 Siedziby wydziałów US
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Studenci na US[]

  W ciągu 25 lat istnienia US utrzymywał się imponujący wzrost liczby studentów. O ile w pierwszym roku akademickim 1985/86 studia rozpoczynało 5435 studentów, o tyle w roku akademickim 1994/95 liczba studentów wzrosła do 16 921, czyli trzykrotnie. W 1985 r. kształcenie odbywało się na 17 kierunkach. Obecnie na uniwersytecie studiuje blisko 30 tysięcy studentów, z czego mniej niż połowę stanowią studenci studiów niestacjonarnych.

  Manfred Stolpe (ur. 16 maja 1936 w Szczecinie) – niemiecki prawnik, działacz kościelny i polityk, premier Brandenburgii (1990–2002), minister komunikacji, budownictwa i mieszkalnictwa (2002–2005).Alfred Feliks hr. Wielopolski (ur. 19 października 1905 w Chroberzy, Kielce, zm. 24 maja 1996 w Szczecinie) – polski historyk prawa i gospodarki, prof. zw. Politechniki Szczecińskiej, specjalista w dziedzinie nauk politycznych i ekonomicznych.

  Uniwersytet Szczeciński ma prawo do doktoryzowania w 13 dyscyplinach naukowych biologia, ekonomia, geografia, historia, pedagogika, filozofia, prawo, zarządzanie, językoznawstwo, literaturoznawstwo, teologia, fizyka i matematyka. Oznacza to, że Uniwersytet Szczeciński jest Uniwersytetem pierwszej kategorii spełniającym wszystkie wymagania ustawowe. Pełne uprawnienia akademickie posiada 6 wydziałów.

  Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z dziewięciu wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Papieża Pawła VI nr 2 w Szczecinie.Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.

  Obecnie studenci kształcą się na 84 kierunkach studiów i specjalnościach, 26 kierunków jest w tej chwili akredytowanych przez Państwową Komisję Akredytacyjną. W ofercie studiów podyplomowych znajduje się 56 kierunków studiów. Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Szczeciński otwiera siedem nowych kierunków kształcenia w tym unikatowe w skali kraju: oceanografię na Wydziale Nauk o Ziemi i mikrobiologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych.

  Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.Andrzej Bogusław Legocki (ur. 21 października 1939 w Rychwale) – polski naukowiec, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, w latach 2003–2006 prezes Polskiej Akademii Nauk; kolekcjoner sztuki.

  Uczelnia ma pięć domów studenckich, łączna liczba miejsc noclegowych wynosi 1800, w większości są to pokoje 1- i 2-osobowe, dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci są zrzeszeni w ponad 100 kołach naukowych. Akademicki Związek Sportowców zrzesza ponad 500 studentów. Na uczelni działają: teatr akademicki, Akademickie Centrum Kultury oraz Orkiestra Kameralna „Academia”. Studenci wydają swoje gazety, m.in.: Teka, Kontekst czy Wykładnik.

  Jacek Wojciech Buko (ur. 1969 r. w Szczecinie) – polski ekonomista, specjalizujący się w ekonomice i organizacji łączności, zarządzaniu personelem, polityce społeczno-gospodarczej, ekonomice usług łączności oraz zarządzaniu finansami; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Szczecińskim.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Christopher Francis Patten, baron Patten of Barnes CH (ur. 12 maja 1944 w Cleveleys w hrabstwie Lancashire), polityk brytyjski, członek Partii Konserwatywnej, ostatni brytyjski gubernator Hongkongu, minister w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora, komisarz Unii Europejskiej w gabinecie Romano Prodiego. Obecnie pełni funkcję kanclerza Uniwersytetu w Oksfordzie.
  Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.
  Leszek Kołakowski (ur. 23 października 1927 w Radomiu, zm. 17 lipca 2009 w Oksfordzie) – filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Kazimierz Jaskot (ur.22 stycznia1936 ,zm.20 listopada2005) - profesor, pedagog oraz pierwszy rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z dziewięciu wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego siedziba znajduje się przy ulicy Mickiewicza 18 w Szczecinie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.