Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Collegium Universum

Uniwersytet Medyczny w Lublinie (do 2008 Akademia Medyczna im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie) – publiczna uczelnia medyczna utworzona w 1950 jako Akademia Lekarska w Lublinie.

Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

Historia[ | edytuj kod]

Historia nauczania medycyny w Lublinie sięga 1944 roku, kiedy to powstał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W tym samym roku na UMCS powstał Wydział Lekarski, rok później także Wydział Farmaceutyczny. Pierwszym dziekanem Wydziału Lekarskiego był Jan Henryk Lubieniecki (1944/1945). W 1950 roku wydzielono z UMCS Akademię Lekarską. Jeszcze w tym samym roku uczelnia zmieniła nazwę na Akademię Medyczną. W następnych latach uczelnia się rozwijała, tworząc nowe wydziały i oddziały:

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • Wydział Pielęgniarski w 1972 roku (w 1975 powstał oddział zaoczny tego wydziału),
 • Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego w 1973 roku,
 • Oddział Analityki Wydziału Farmaceutycznego w 1995 roku,
 • II Wydział Lekarski w 2004 roku.
 • W 2003 roku Akademia otrzymała imię prof. Feliksa Skubiszewskiego. 22 marca 2008 roku uczelnia stała się uniwersytetem na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2008 r. (Dz.U. z 7 marca 2008 r. nr 39, poz. 225).

  Andrzej Drop (ur. 26 lipca 1950 w Kraśniku Lubelskim) – polski lekarz radiolog, profesor nauk medycznych, od 2012 rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland – organizacja zrzeszająca studentów i młodych lekarzy, ma charakter apolityczny, samorządny i trwały, jest stowarzyszeniem o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny — IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).

  Rektorzy[ | edytuj kod]

 • 1950–1954 – prof. dr hab. n. med. Feliks Skubiszewski
 • 1954–1956 – prof. dr hab. n. med. Józef Tynecki
 • 1956–1959 – prof. dr hab. n. med. Wiesław Hołobut
 • 1959–1968 – prof. dr hab. n. med. Mieczysław Stelmasiak
 • 1968–1972 – prof. dr hab. n. med. Jarosław Billewicz-Stankiewicz
 • 1972–1981 – prof. dr hab. n. med. Bolesław Semczuk
 • 1981–1984 – prof. dr hab. n. med. Andrzej Jakliński
 • 1984–1990 – prof. dr hab. n. med. Zdzisław Kleinrok
 • 1991–1996 – prof. dr hab. n. med. Marian Kazimierz Klamut
 • 1996–1999 – prof. dr hab. n. med. Zdzisław Kleinrok
 • 1999–2005 – prof. dr hab. n. med. Maciej Latalski
 • 2005–2012 – prof. dr hab. n. med. Andrzej Książek
 • 2012–2020 – prof. dr hab. n. med. Andrzej Drop
 • od 2020 - prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
 • Wykładowcy[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
  Jeszywas Chachmej Lublin, hebr. ישיבת חכמי לובלין (Lubelska Szkoła Mędrców) – założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku była największą uczelnią talmudyczną na świecie.Akademicki Związek Sportowy (oficjalny skrót AZS) – studenckie stowarzyszenie sportowe, działające na terenie Polski, którego głównymi celami są: rozwój kultury fizycznej, promocja zdrowego stylu bycia, wychowanie młodzieży w atmosferze sportu i aktywności fizycznej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]




  Warto wiedzieć że... beta

  Farmacja (nauki farmaceutyczne) – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi ze starożytnego egipskiego: ph-ar-maki znaczącego kto zapewnia bezpieczeństwo .
  Aleje Racławickie w Lublinie - ulica w Lublinie łącząca centrum miasta z Rondem Honorowych Krwiodawców. Jej długość to 1,8 km.
  Technik dentystyczny – zawód medyczny, regulowany. Osoba w zawodzie technika dentystycznego posiada kwalifikacje do wykonywania robót techniczno-dentystycznych, polegających na przygotowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej. Zawód technika dentystycznego regulował Dekret z dnia 5 lipca 1946. Według tego dekretu, technik dentystyczny nie miał prawa kontaktu z pacjentem, zatem nie mógł swoich czynności wykonywać w gabinecie dentystycznym. Dekret wprowadzał również zawód uprawnionego technika dentystycznego, którego kwalifikacje były znacznie szersze od technika dentystycznego lecz w praktyce zawód taki nie występuje z uwagi na zaniechanie kształcenia w tym zawodzie w połowie ubiegłego wieku. Uprawnienia uprawnionego technika dentystycznego reguluje Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 1951 r..
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Mieczysław Stelmasiak (ur. 8 kwietnia 1909 w Płouszowicach, zm. 20 czerwca 1982 w Lublinie) – polski lekarz, anatom, profesor UMCS oraz rektor i profesor AM w Lublinie. Kierował Katedrą Anatomii Prawidłowej Człowieka na Wydziale Lekarskim UMCS-u, przez cały czas swej czynnej pracy w Uniwersytecie (24 X 1944—31 XII 1949) i Akademii Medycznej (1 I 1950—30 IX 1979) , najpierw jako zastępca prof., a następnie jako docent (X 1948), prof. nadzwyczajny (18 VII 1949) i zwyczajny (6 IV 1957).
  Pielęgniarstwo – termin używany do różnego rodzaju zadań i działań zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz nauki, wiedzy, techniki i sztuki z tymi czynnościami związanymi.

  Reklama