Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium (niem. Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU), skrótowo Uniwersytet Monachijski – niemiecka, publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Monachium.
Uczelnia sięga tradycjami do założonego w 1472 uniwersytetu w Ingolstadt. W 1800 został on przeniesiony do Landshut (przez Maksymiliana I), a w 1826 do Monachium (przez Ludwika I).
Nazwa uczelni (nadana w 1802) pochodzi od jej założyciela Ludwika IX oraz od Maksymiliana I (który w 1800 przeniósł uczelnię z Ingolstadt do Landshut).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
W skład uniwersytetu wchodzi 18 wydziałów:
01 Teologii Katolickiej
02 Teologii Ewangelickiej
03 Prawa
04 Zarządzania
05 Ekonomii
07 Medycyny
08 Weterynarii
09 Historii i Sztuki
10 Filozofii i Religioznawstwa
11 Psychologii i Pedagogiki
12 Kulturoznawstwa
13 Nauki o Języku i Literaturoznawstwa
15 Nauk Społecznych
16 Matematyki, Informatyki i Statystyki
17 Fizyki
18 Chemii i Farmacji
19 Biologii
20 Nauk o Ziemi
Numeracja powyższa jest uwarunkowana historycznie. Wydział 06 (Leśnictwo) przeniesiono do Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Wydział 13 powstał przez połączenie z wydziałem 14.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
uniwersytety w Monachium
- Facts and Figures (ang.), en.uni-muenchen.de
- „Kultura i edukacja”. Wydania 1–4, s. 171. Wydawnictwo Adam Marszałek, 1997
- Brygida Kürbis: Bernhard Bischoff (1906–1991). bazhum.muzhp.pl, 1997. [dostęp 2017-06-17].
- Filip Gańczak: „Mein Kampf” bestsellerem w Niemczech. Dlaczego?. „Polityka”, 6 stycznia 2017. [dostęp 2017-06-17].
- Rola odgrywana przez szlaki sygnałowe biorące udział w odpowiedzi na bodziec we wrodzonym układzie odpornościowym człowieka, cordis.europa.eu. [dostęp 2018-04-25].
- Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-13] .
- Landshut (1800–1826) (niem.), uni-muenchen.de [dostęp 2017.09.12])
- Faculties (ang.), en.uni-muenchen.de
- Faculty of Languages and Literatures (ang.), en.uni-muenchen.de
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Strona Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (niem.)

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Uniwersytet Chrystiana Albrechta w Kilonii (niem. Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) – jedyny uniwersytet landu Szlezwik-Holsztyn. Nazwa uczelni upamiętnia jej założyciela, Chrystiana Albrechta (księcia Szlezwika-Holsztynu-Gottorp).
Warto wiedzieć że... beta
Uniwersytet Albrechta i Ludwika we Fryburgu (niem. Albert-Ludwigs-Universität Freiburg) – niemiecki uniwersytet założony w 1457 roku we Fryburgu Bryzgowijskim.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Monachijski Uniwersytet Techniczny, lub Techniczny Uniwersytet w Monachium (TUM), (niem. Technische Universität München, TUM) – główny niemiecki uniwersytet, ulokowany w Monachium (oraz miasta Garching bei München i Weihenstephan, poza Monachium) założony przez Ludwika II Bawarskiego w 1868 roku. W 2004 roku zajął pierwsze miejsce w wśród wszystkich niemieckich uczelni wyższych według badań Shanghai Jiao Tonga. Zajmuje on 57. miejsce na świecie (2008 r.). Uczelnia posiada cztery kampusy. Wśród blisko 21 tysięcy studentów, nauki na tym uniwersytecie pobiera około 3.700 studentów zagranicznych. Wykłada na nim ponad 500 naukowców.
Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).
Uniwersytet w Getyndze Georg-August-Universität Göttingen zwany Georgiana od imienia Georga Augusta jest znaną uczelnią w Niemczech. Założona w 1734 roku w Getyndze przez Jerzego II. Uniwersytet w Getyndze jest w czołówce uczelni niemieckich. Uczelnia powiązana jest z 45 laureatami Nagrody Nobla.
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.