Uniwersytet Kolorado w Boulder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kolorado w Boulder (ang. University of Colorado Boulder, w skrócie CU Boulder) – amerykański uniwersytet z siedzibą w Boulder, należący do Public Ivy. Mając ponad 32 tys. studentów, jest najważniejszą placówką zespołu uczelni publicznych w Kolorado. Jest członkiem Stowarzyszenia Uniwersytetów Amerykańskich.

Theodore Harold Maiman (ur. 11 lipca 1927 w Los Angeles, zm. 5 maja 2007 w Vancouver) – amerykański fizyk. W 1960 skonstruował laser rubinowy - pierwszy działający laser (patent nr 3,353,115).William Edwards Deming (14 października 1900 – 20 grudnia 1993) – amerykański statystyk. Urodził się w Sioux City w stanie Iowa, w którym to stanie także się wychował. Studiował na uniwersytetach Wyoming, Colorado i Yale. W 1928 obronił doktorat z zakresu matematyki i fizyki matematycznej.

Informacje ogólne[ | edytuj kod]

Uczelnia dzieli się na dziewięć wydziałów (ang. colleges i schools). Oferuje ponad 150 kierunków studiów, 59 programów doktoranckich i 64 magisterskich. Jesienią 2015 zapisanych było w Boulder 32 080 studentów. Szczególną renomą cieszą się kierunki studiów z dziedziny fizyki (fizyka molekularna, atomowa i kwantowa), geologii, prawa ochrony środowiska, ceramika artystyczna, aeronautyka, chemia oraz pedagogika.

John Michael Lounge (ur. 28 czerwca 1946 w Denver, zm. 1 marca 2011 w Burlington) – amerykański inżynier, żołnierz i astronauta. Eric Allin Cornell (ur. 19 grudnia 1961 w Palo Alto, Kalifornii) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w roku 2001, który wraz z Carlem Wiemanem otrzymał nowy stan materii, tzw. kondensat Bosego-Einsteina oraz prowadził badania nad jego własnościami.

Rankingi potwierdzają wysoki poziom studiów zarówno wśród najlepszych publicznych uczelni amerykańskich, jak i w zakresie międzynarodowym (ARWU 2015 – #34; BGU – #46; ATC – #117; QSWU – #174).

Uniwersytet Kolorado w Boulder posiada jedenaście instytutów badawczych. Również znany instytut naukowy JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics), jedna z wiodących instytucji badawczych w Stanach Zjednoczonych, znajduje się na terenie kampusu w Boulder. Uczelnia pozyskuje rocznie około pół miliarda dolarów dodatkowych funduszy na cele prac naukowych.

Linda Hogan (ur. 1964?) – irlandzka teolog, profesor Trinity College w Dublinie, specjalizuje się w etyce teologicznej, społecznej i politycznej oraz etyce płci i religii w przestrzeni publicznej, jest autorką publikacji z zakresu praw człowieka i etyki międzyreligijnej, prezentuje poglądy feministyczne. Była członkiem Irlandzkiej Rady ds. Bioetyki. Współpracowała z redakcjął "Journal of Religious Ethics".Jake Burton Carpenter (ur. 29 kwietnia 1954 w Nowym Jorku) jest amerykańskim snowboardzistą i założycielem Burton Snowboards.

Dwunastu laureatów Nagrody Nobla, dziewięciu stypendystów MacArthura oraz 18 astronautów studiowało, eksperymentowało lub wykładało na CU-Boulder.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

University of Colorado System (w skrócie CU System) – państwowy system uniwersytetów w stanie Kolorado. System ten jest związkiem publicznych uczelni i w jego skład wchodzą 3 uniwersytety z łącznie czterema kampusami:
Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
Steve H. Hanke (ur. 29 grudnia 1942 r. w Macon, USA) – amerykański ekonomista specjalizujący się w gospodarce międzynarodowej, w szczególności w polityce monetarnej.
Rise Against – amerykański zespół muzyczny, grający rodzaj hardcore punka, tzw. melodyjny hardcore. Założony w 1999 w Chicago, Illinois. Wszystkie trzy albumy, wydane przez wytwórnie Geffen, pokryły się platyną w Kanadzie i złotem w Stanach Zjednoczonych. Członkowie zespołu uznają prawa zwierząt, wspierają organizacje PETA, są weganami oraz straight edge (poza Brandonem).
Public Ivy – nawiązująca do Ivy League nazwa grupy najlepszych uczelni publicznych USA wprowadzony przez Richarda Molla w 1985 w jego książce Public Ivies: A Guide to America’s best public undergraduate colleges and universities.
Dean Reed (ur. 22 września 1938 w Denver, zm. 13 czerwca 1986 w Zeuthen) – amerykański muzyk rockowy, aktor i gwiazda telewizji.
National Collegiate Athletic Association (NCAA) - organizacja zrzeszająca około 1200 instytucji, zajmująca się organizacją zawodów sportowych wielu uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Jej siedziba znajduje się w Indianapolis, w stanie Indiana. Prezesem jest Mark Emmert. NCAA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają 1906 roku, zaś pod nazwą NCAA występuje od 1910 roku.

Reklama