Uniwersytet Kolorado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kolorado (ang. University of Colorado) – zespół uniwersytetów publicznych w stanie Kolorado.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Uniwersytet Kolorado w Boulder (ang. University of Colorado Boulder, w skrócie CU Boulder) – amerykański uniwersytet z siedzibą w Boulder, należący do Public Ivy. Mając ponad 31 000 studentów jest najważniejszą placówką zespołu uczelni publicznych w Kolorado. Jest członkiem Stowarzyszenia Uniwersytetów Amerykańskich.

W jego skład wchodzą cztery jednostki (kampusy):

 • Uniwersytet Kolorado w Boulder (34 595 studentów)
 • Uniwersytet Kolorado w Colorado Springs (12 422 studentów)
 • Uniwersytet Kolorado w Denver (15 232 studentów)
 • Kampus Medyczny Anschutzów (4327 studentów), w Aurorze.
 • Ten zespół uniwersytetów zapewnia około 30 tys. miejsc pracy, stanowiąc trzeciego co do wielkości pracodawcę w Kolorado. W 2014 zatrudniał 3886 profesorów i pracowników naukowych oraz 3335 nietatowych nauczycieli akademickich.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Aurora – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, w hrabstwach Arapahoe, Adams i Douglas, w zespole miejskim Denver.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W 2006, po przekazaniu przez fundację Anschutzów 91 milionów dolarów na rozbudowę kampusu medycznego, nazwa Fitzsimons Medical Campus została zmieniona na Anschutz Medical Campus.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. CU Facts and Figures, cu.edu

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Kolorado
 • Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama