• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Katolicki w Rużomberku

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku został założony 1 lipca 2000 roku. Obecnie (2012) dziekanem wydziału jest doc. Tomáš Jablonský.
  Rużomberk (słow. Ružomberok, węg. Rózsahegy, niem. Rosenberg) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Liptów.
  Siedziba rektoratu Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku

  Uniwersytet Katolicki w Rużomberku (słow. Katolícka univerzita v Ružomberku) – katolicka publiczna słowacka uczelnia z siedzibą w Rużomberku, powstała 10 maja 2000 roku. W latach 2008 - 2014 rektorem był polski teolog ks. prof. Tadeusz Zasępa. Od 27 sierpnia 2014 roku rektorem jest ks. prof. Jozef Jarab.

  Wydział Teologiczny Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku został założony 1 lipca 2003 roku. Obecnie (2012) dziekanem wydziału jest Cyril Hišem.Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku został założony 1 lipca 2005 roku. Obecnie (2012) dziekanem wydziału jest prof. Anton Lacko.

  Od 1 czerwca 2014 roku rektorem jest

  Posiada następujące wydziały:

 • Filozoficzny (Filozofická fakulta)
 • Pedagogiczny (Pedagogická fakulta)
 • Teologiczny (Teologická fakulta) z siedzibą w Koszycach
 • Nauk o Zdrowiu (Fakulta zdravotníctva)
 • na których studiuje 7800 studentów, z czego 5000 w trybie dziennym, a 2800 zaocznym. Na studium doktoranckim przygotowuje się 339 osób.

  Tadeusz Zasępa - (ur. 23 kwietnia 1946 w Radziechowicach koło Radomska) - kapłan katolicki, teolog, profesor doktor habilitowany teologii pastoralnej w zakresie mediów masowych, medioznawca, rektor Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji.Koszyce (słow. i czes. Košice, węg. Kassa, łac. Cassovia, niem. Kaschau, cyg. Kasza) – drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (234 tys. mieszkańców w 2008), trzecie – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) i Bratysławie – pod względem powierzchni (243,8 km²) oraz największe miasto wschodniej Słowacji. Koszyce to siedziba władz kraju koszyckiego (Košický kraj) i powiatu Koszyce-okolice (Košice-okolie), a także centralny ośrodek metropolitalny aglomeracji koszycko-preszowskiej (Košicko-prešovská aglomerácia). Stanowią one również centrum kulturowe, edukacyjne, rekreacyjno-turystyczne, gospodarcze. Położone są w historycznym regionie Abov (20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską). Nazywane są „żelaznym lub stalowym sercem” Słowacji, dzięki największej na Słowacji hucie żelaza, która znajduje się na terenie miasta.

  Przypisy

  1. Poslanie, hodnoty, vízia, súčasnosť a história (słow.). pf.ku.sk, 2011-09-13. [dostęp 2012-02-22].
  2. BogusławB. Śliwerski BogusławB., pedagog: Prokuratura na Wydziale Pedagogicznym Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji, pedagog [dostęp 2016-05-14].
  3. Súčasti Katolíckej univerzity (słow.). ku.sk, 2011-03-30. [dostęp 2012-02-22].
  4. dynamiczny rozwój Uniwersytetu Katolickiego

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona uczelni
 • Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku został założony 1 czerwca 2000 roku. Obecnie (2012) dziekanem wydziału jest Marian Kuna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.