• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Teodoryk z Isenburga (niem. Dieter von Isenburg; ur. ok. 1412, zm. 6 maja 1482) – arcybiskup Moguncji i książę-elektor Rzeszy w latach 1459–1461 i ponownie od 1475 r.
  Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
  Widok na forum uniwersyteckie
  Popiersie Gutenberga na kampusie uniwersyteckim
  Znaczek jubileuszowy

  Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji, Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji (niem. Johannes Gutenberg-Universität Mainz), skrótowo Uniwersytet w Moguncji, Uniwersytet Moguncki – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Moguncji, jeden z najstarszych i największych w Niemczech. Założony został w roku 1477 przez arcybiskupa mogunckiego Teodoryka z Isenburga. Oferował naukę teologii, medycyny, prawa kościelnego, prawa rzymskiego oraz gramatyki, retoryki, dialektyki, arytmetyki, geometrii, astronomii i muzyki. Studiowało na nim wówczas około 200 studentów.

  Prawo kanoniczne – w Kościołach chrześcijańskich różnych tradycji system norm prawnych określających funkcjonowanie poszczególnych Kościołów, prawa i obowiązki poszczególnych członków (duchownych i świeckich), sposób zarządzania Kościołem, jego strukturę, przestępstwa i kary za nie oraz elementarne przepisy liturgiczne.Slawistyka – interdyscyplinarna dziedzina nauki, obejmująca badanie i opis najogólniej pojmowanych kultur, krajów, narodów i języków słowiańskich. Najczęściej jest utożsamiana z filologią słowiańską, a więc z dziedziną badającą języki słowiańskie, literatury oraz folklor narodów słowiańskich. W szerszym rozumieniu slawistyka obejmuje także archeologię oraz historię Słowian, począwszy od dziejów najstarszych, zwłaszcza z okresu wspólnoty plemiennej, aż po współczesność.

  Uniwersytet zamknięto wskutek burzliwych wydarzeń związanych z rewolucją francuską. W 1792 francuska armia okupowała Moguncję; w 1793 miejscowi jakobini proklamowali tu republikę, która przetrwała 4 miesiące i została zlikwidowana przez władze pruskie. Francuzi ponownie okupowali Moguncję od 1797 do 1814. Zamknięto wówczas (w 1798) uniwersytet; jedynie wydział lekarski przetrwał do 1823.

  Kurt Weber (ur. 24 maja 1928 w Cieszynie, zm. 4 czerwca 2015 w Moguncji) – polski operator filmowy i reżyser żydowskiego pochodzenia.Paul Josef Crutzen (ur. 3 grudnia 1933 w Amsterdamie) – holenderski chemik atmosfery i meteorolog. W 1995 r. otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny chemii za pracę nad zmianami ilości ozonu.

  Uniwersytet w Moguncji otwarty został powtórnie w roku 1946, z 2088 studentami, w nowej siedzibie na terenie dawnych koszar wojskowych, położonych na wzgórzu poza centrum miasta, przekształconych przez władze francuskiej strefy okupacyjnej w kampus uniwersytecki.

  Obecnie kształci się tu około 32 000 studentów. Uczelnia posiada wysoko zaawansowaną aparaturę badawczą, zwłaszcza w instytutach fizyki jądrowej i chemii jądrowej.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Uniwersytet w Moguncji utrzymuje bardzo dobre kontakty z nauką polską, regularnie zapraszając profesorów z Polski na wykłady gościnne. W ramach Instytutu Slawistyki oferowane są studentom również studia polonistyczne, jak również krótsze kursy z języka i kultury polskiej.

  Od 2007 moguncka uczelnia wyróżnia się kolejną specjalnością: jest pierwszym niemieckim uniwersytetem, który produkuje internetowy program telewizyjny. Program ten przeznaczony jest dla nowo immatrykulowanych studentów i nazywa się ersti.tv (w tłumaczeniu pierwszacy.tv). Projekt powstał i jest nadawany ze studenckiej inicjatywy.

  Carl Zuckmayer (ur. 27 grudnia 1896 r. w Nackenheim; zm. 18 stycznia 1977 r. w Visp, Szwajcaria) – niemiecki pisarz.Johann Joachim Becher (ur. 6 maja 1635 r. w Spirze, zm. w październiku 1682 r. w Londynie) – niemiecki alchemik uważany za prekursora teorii flogistonowej, chemik eksperymentator, lekarz związany z uniwersytetem w Moguncji. Był również jednym z pierwszych przedstawicieli kameralizmu w ekonomii.

  Rektorzy i prezydenci[ | edytuj kod]

  Znane osoby związane z moguncką uczelnią[ | edytuj kod]

 • Johann Joachim Becher (1635–1682)
 • Georg Forster (1754–1794)
 • Carl Zuckmayer (1896–1977)
 • Anna Seghers (1900–1983)
 • Fritz Straßmann (1902–1980)
 • Fritz Jung (1903–1981)
 • Kurt Weber (1928-2015)
 • Paul Crutzen (ur. 1933)
 • Karl Lehmann (ur. 1936)
 • Franz Josef Jung (ur. 1949)
 • Włodzimierz Kuroczyński (ur. 1950)
 • Doktorzy honorowi[ | edytuj kod]

 • Jan Paweł II, 1977
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-05].
  2. Chronik. (niem.) ub.uni-mainz.de.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (niem.)
 • ersti.tv O ersti.tv, telewizja internetowa dla nowych studentów mogunckich (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Dialektyka (stgr. διαλεκτική τέχνη, łac. dialectica, ars dialectica, ratio dialectica) – nauka zajmująca się poprawnością argumentacji w czasie pisania lub wygłaszania wypowiedzi retorycznej lub prowadzenia sporu. Jej zasady stosuje się do argumentacji w tych dziedzinach ludzkiej działalności, które pozbawione są formalizacji – wówczas, gdy reguły klasycznej logiki nie są oczywiste czy obowiązujące. Za jej twórców uważa się Platona i Arystotelesa. Platon zdefiniował dialektykę jako sztukę właściwego użycia odpowiedniego do danego problemu argumentu. W starożytności i średniowieczu była jednym z podstawowych przedmiotów nauczania, składnikiem trivium, obok gramatyki i retoryki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fizyka jądrowa – dział fizyki zajmujący się badaniem budowy i przemian jądra atomowego. Zajmuje się badaniami doświadczalnymi, teoretycznymi oraz zastosowaniem techniki jądrowej.
  Chemia jądrowa – dział chemii poświęcony badaniom własności oraz przemian chemicznych i jądrowych nuklidów. Tematyka chemii jądrowej nie jest ściśle zdefiniowana; obejmuje budowę i trwałość jąder atomowych, ich przemiany naturalne (na Ziemi, w gwiazdach i w przestrzeni kosmicznej) i sztuczne, syntezę nowych pierwiastków, syntezę, rozdział i wpływ izotopów na przebieg reakcji chemicznych, radiometrię, zagadnienia związane z energetyką jądrową oraz innymi zastosowaniami nuklidów promieniotwórczych (np. radioterapię, georadiochemię i radiogeologię).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Fryderyk Wilhelm Strassmann (ur. 22 lutego 1902 w Boppard w powiecie Rhein-Hunsrück, Niemcy - zm. 22 kwietnia 1980 w Moguncji) - niemiecki chemik, który razem z Otto Hahnem i Lise Meitner w roku 1938 odkrył rozszczepienie jądra uranu. Strassmann jest jedynym niemieckim chemikiem uhonorowanym przez instytut Yad Vashem własnym drzewem w Alei Sprawiedliwych w Muzeum Pamięci Holocaustu w Jerozolimie.
  Fritz Jung (ur. 7 czerwca 1903 w Neurode (obecnie Nowa Ruda) zm. 28 maja 1981 w Moguncji) - niemiecki stomatolog, naukowiec i profesor na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji, na którym wykładał protetykę i ortodoncję.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.