• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Hawajski

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.

  Uniwersytet Hawajski, Uniwersytet Hawajów – zespół uczelni publicznych na Hawajach, prowadzących studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podoktorskie. W jego skład wchodzą trzy uniwersytety, siedem kolegiów, trzy ośrodki uniwersyteckie, cztery ośrodki edukacyjne i kilka jednostek badawczych.

  Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Placówki[ | edytuj kod]

  Szkoły uniwersyteckie są rozsiane na sześciu wyspach Hawajów. Najstarszą, a zarazem najważniejszą, instytucją całego systemu jest Uniwersytet Hawajski w Mānoa (dzielnicy Honolulu), który został założony jako kolegium. Oferuje studia w zakresie językoznawstwa, medycyny, prawa, literatury wschodnioazjatyckiej. Drugą co do wielkości instytucją jest Uniwersytet Hawajski w Hilo (na Dużej Wyspie). Kształci się na nim około 3000 studentów. Najmniejszy z uniwersytetów znajduje się na południowym zachodzie wyspy Oʻahu, w Kapolei. Cztery kolegia znajdują się na Oʻahu, a pozostałe na Maui, Kauaʻi i Hawaiʻi. Uniwersyteckie ośrodki edukacyjne znajdują się w wielu odległych miejscach Hawajów, dzięki czemu społeczność wiejska może się uczyć na odległość.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  W całym zespole Uniwersytetu Hawajskiego kształci się w przybliżeniu 50 000 studentów, z których około 44 000 na studiach licencjackich. Średnio 42% z nich to mężczyźni a 58% to kobiety. Pod względem etnicznym przeważają biali (20%) i Japończycy (20%), następnie są Filipińczycy (15%) i Hawajczycy (13%); pozostałe 32% to studenci innych narodowości. 89% wykładowców mieszka na Hawajach, a 6% pochodzi z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Uniwersytet oferuje w sumie 616 specjalizacji.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hawaiʻi (nazywana również Big Island pol. Wielka Wyspa) – największa wyspa w archipelagu Hawajów i zarazem najmłodsza z nich wszystkich. Jej nazwa wywodzi się od imienia legendarnego bohatera Hawaiʻiloa, który według lokalnych przekazów był pierwszym człowiekiem, który dotarł do jej brzegów. Zgodnie z inną wersją, nazwa wywodzi się od mitologicznej wyspy Hawaiki - krainy zmarłych z mitologii Polinezyjczyków.

  Pieczęć i motto[ | edytuj kod]

  Środek uniwersyteckiej pieczęci zajmuje stylizowana mapa Pacyfiku, w której centrum znajduje się pochodnia i książka zatytułowana „Mālamalama” („Światło wiedzy”). Pod nimi widnieje rok założenia uniwersytetu. Od dołu mapę otacza napis w języku hawajskim, będący mottem Hawajów, Ua mau ke ea o ka ʻāina i ka pono (Suwerenność kraju jest uwieczniona w prawości).

  Maui – druga co do wielkości wyspa w archipelagu Hawajów. Znajduje się między Hawaiʻi i Molokaʻi. Maui jest trzecią wyspą pod względem zaludnienia (po Oʻahu i Hawaiʻi), zamieszkuje ją ponad 117 tys. ludzi. Głównymi miastami są Kahului, Wailuku i Hana.Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.

  Uniwersyteckie motto, „Ma luna aʻe o nā lāhui a pau ke ola o ke kanaka” (Ponad wszystkimi narodami jest człowieczeństwo), napisane w języku hawajskim i angielskim, jest umieszczone na bramie Założycieli, na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Hawajskiego (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Hilo - miasto w USA, w stanie Hawaje, na wschodnim wybrzeżu wyspy Hawaiʻi. Ludność: 40,8 tys. mieszkańców (2000). Hilo jest największym miastem na wyspie Hawaiʻi oraz drugim co do wielkości w stanie (po Honolulu).
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.