• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Florydy


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Uniwersytet Florydy, Uniwersytet Florydzki (ang. University of Florida) – amerykański uniwersytet publiczny znajdujący się w Gainesville w stanie Floryda.

  Historia[ | edytuj kod]

  Za poprzednika uczelni uważa się East Florida Seminary, szkołę założoną 6 stycznia 1853 w Ocala, na podstawie decyzji gubernatora Florydy, Thomasa Browna. Szkoła była zamknięta w czasie wojny secesyjnej (1861–1865), a w 1866 przeniesiono ją do Gainesville.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1905 szkolnictwo wyższe na Florydzie zostało zreorganizowane (na mocy tak zwanej ustawy Buckmana). East Florida Seminary połączono z innymi placówkami, tworząc University of the State of Florida, uczelnię przeznaczoną dla białych mężczyzn. Równocześnie powstały Florida Female College (późniejszy Uniwersytet Stanu Floryda), przeznaczony dla białych kobiet, oraz State Normal School for Colored Students (później funkcjonujący jako Florida Agricultural and Mechanical University), dla studentów pochodzenia afroamerykańskiego.

  Florida Gators – nazwa drużyn sportowych University of Florida w Gainesville, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Southeastern Conference oraz Big East Conference (lacrosse), organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1925 wydano zgodę na przyjmowanie na studia kobiet (tylko na kierunki niedostępne na Uniwersytecie Stanu Floryda). Pierwszą kobietą, którą studiowała na Uniwersytecie Florydy, była Lassie Goodbread-Black. Ograniczenia dla kobiet zniesiono w 1947.

  Przy uczelni działa akademicki klub sportowy Florida Gators.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • UF Timeline » 150 Years of History at UF (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytet Florydy
 • Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Uniwersytet Stanu Floryda, Uniwersytet Stanowy Florydy (ang. Florida State University, skrótowiec FSU) – amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Tallahassee w stanie Floryda. Oficjalny rok jego założenia to 1851.
  Ocala - miasto w USA, w stanie Floryda. 19 lipca 1996 roku zmarł tam Marian Cieplak, polski dyplomata, poseł na Sejm w II Rzeczypospolitej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.