• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Józef Górski (ur. 16 lutego 1904 w Śnietni k. Pleszewa, zm. 5 lutego 1983 w Poznaniu) – profesor prawa UAM, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu.Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.
  Budynek Główny Uniwersytetu z Rektoratem i Aulą
  Budynek B przy skrzyżowaniu alei Niepodległości i ulicy Św. Marcin
  Budynek C przy ulicy Towarowej.

  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Poznaniu przy alei Niepodległości 10. Rektorat uczelni mieści się w monumentalnym gmachu, wzniesionym dla potrzeb szkoły w l. 1929–1932 według projektu Adama Ballenstaedta.

  Adam Ballenstedt (ur. 1 października 1880 w Poznaniu, zm. 9 czerwca 1942 w Krakowie) – architekt, działacz społeczny.Absolwent (z łac. absolvens – kończący) – osoba, która ukończyła pewien etap edukacji w jednostce organizacyjnej, wchodzącej w skład systemu oświaty.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Poczet rektorów
 • 3 Tablice pamiątkowe w gmachu Rektoratu
 • 4 Władze
 • 5 Struktura
 • 6 Studenckie Koła Naukowe
 • 7 Organizacje studenckie działające przy uczelni
 • 8 Absolwenci
 • 9 Pozycja akademicka
 • 10 Zobacz też
 • 11 Przypisy
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Uczelnia powstała w 1926 roku jako Wyższa Szkoła Handlowa utworzona przez Izbę Przemysłowo-Handlową. Szkoła nie posiadała wtedy pełnych praw akademickich i była ulokowana przy Alejach Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1938 r. została przemianowana na Akademię Handlową, nie była wtedy szkołą państwową, utrzymywana była przez fundację. Tego samego roku uzyskała także uprawnienia do nadawania absolwentom tytułu magistra nauk ekonomicznych. W 1946 roku utworzono pierwszy zamiejscowy oddział placówki, mieszczący się w Szczecinie. W 1950 roku szkoła została upaństwowiona i otrzymała nazwę Wyższa Szkoła Ekonomiczna. W 1974 roku, wraz z przemianowaniem uczelni na Akademię Ekonomiczną, szkoła posiadła uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. W roku 1985/1986 studiowało w niej 2,8 tys. osób. W dniu 27 grudnia 2008 uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

  Leonard Glabisz (ur. 27 grudnia 1871, zm. 10 września 1951) – ekonomista, dyrektor Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu.Witold Jurek (ur. 8 kwietnia 1949 w Gorzowie Wielkopolskim) – polski ekonomista, były rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, od 2008 do 2012 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.
  Dziekan – kierownik wydziału uczelni, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. W uczelni publicznej dziekan wydziału i prodziekani pochodzą z wyboru, którego tryb określa statut uczelni. Ich kadencja trwa cztery lata i nie mogą być wybrani na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.
  Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  AIESEC (fr. dawna nazwa:Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – pozarządowa organizacja non-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 r., a w Polsce działa od 1971 r.
  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
  Aleje Karola Marcinkowskiego (dawniej: ulica Wilhelmowska) – reprezentacyjna ulica w centrum Poznania, przebiegająca na osi północ-południe, od ul. Solnej na północy do ul. Święty Marcin na południu. W centralnym punkcie przechodzi wschodnim skrajem placu Wolności. Liczy 650 metrów długości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.