• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Austral - Argentyna

  Przeczytaj także...
  Pilar - miasto argentyńskie wchodzące w skład zespołu miejskiego Buenos Aires. Według spisu z roku 2001 miasto liczyło 232 463 mieszkańców. Jedna z siedzib Uniwersytetu Austral.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Uniwersytet Austral (es. Universidad Austral) – argentyński uniwersytet prywatny, z siedzibą w Buenos Aires i filiami w Rosario i Pilar. Założony jako dzieło korporacyjne prałatury personalnej Opus Dei.

  Uniwersytet powstał w 1978 jako Szkoła Biznesowa IAE. W 1981 roku na uczelni powstał pierwszy program studiów magisterskich. W 2002 roku był pierwszym uniwersytetem prywatnym w Argentynie, który osiągnął pełną autonomię. W 2006 r. uniwersytet liczył 2662 studentów. Uniwersytet oferuje katolicką formację duchową w duchu Opus Dei. Rektorem jest Marcelo Villar, a rektorem honorowym Prałat Opus Dei, biskup Javier Echevarría Rodríguez.

  Prałatura personalna – instytucja w Kościele katolickim tworzona dla właściwego rozmieszczenia duchowieństwa albo prowadzenia specjalnych dzieł duszpasterskich lub misyjnych, albo dla różnych grup społecznych, przy czym realizacja tych celów dotyczy różnych regionów i przez to wykracza poza możliwości pojedynczych diecezji.Dzieło korporacyjne Prałatury Opus Dei to nazwa określająca różnego rodzaju dzieła apostolskie prowadzone przez członków Opus Dei wraz z innymi ludźmi. Inicjatywy te oparte są na chrześcijańskim zapale apostolskim świeckich i jedynie osoby świeckie są odpowiedzialne za ich prowadzenie. Z tego względu nie są to tak zwane dzieła katolickie, ale dzieła prowadzone przez chrześcijan, z udziałem nawet niechrześcijan. Prałatura Opus Dei przejmuje jedynie odpowiedzialność za formację duchową w nich prowadzoną.

  Uniwersytet w rankingach[]

  Wydziały[]

  W Buenos Aires, w dzielnicy Porto Madero, znajdują się wydziały:

 • Wydział prawa,
 • Wydział komunikacji społecznej,
 • Wydział inżynieryjny,
 • Instytut Wiedzy o Rodzinie,
 • Szkoła Edukacji.
 • W Pilar funkcjonują:

 • Szpital Uniwersytecki (Hospital Austral),
 • Wydział Biomedyczny,
 • Szkoła Zarządzania i Biznesu IAE.
 • W Rosario znajduje się Wydział Nauk Ekonomicznych.

  Formacja chrześcijańska – proces stopniowego doskonalenia się osoby, która posiada wiarę chrześcijańską i stara się realizować powszechne dla wszystkich chrześcijan powołanie do świętości i doskonałości. Pojęcie to dotyczy w równym stopniu wszystkich chrześcijan, niezależnie od przynależności do stanu duchownego bądź zakonnego.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Przypisy

  1. Breve historia de la Universidad Austral (hiszp.). Universidad Austral. [dostęp 2014-03-12].
  2. World University Rankings 2013: Universidad Austral (ang.). World University Rankings. [dostęp 2014-03-12].
  3. QS Latin American University Rankings (ang.). World University Rankings 2013, 2014. [dostęp 2014-03-12].
  4. Webometrics: Universidad Austral (ang.). Webometrics. [dostęp 2014-03-12].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa (es, en)
 • Uniwersytet Austral na stronie Top Universities; (ang.)
 • Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.Rosario – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Santa Fe, na prawym brzegu Parany. 1 121 441 mieszkańców. Miejsce urodzenia m.in. Ernesto "Che" Guevary, ks. Stefana Moszoro-Dąbrowskiego, Maxi Rodrígueza, Lionela Messiego i Ángela Di Maríi. W mieście znajduje się polski konsulat honorowy, a także siedziba Free Software Foundation Latin America.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.
  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.
  Inżynieria – działalność polegająca na projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Działalność ta wymaga rozwiązywania problemów różnej natury oraz skali. Bardziej ogólnie, inżynieria zajmuje się też rozwojem technologii.
  Opus Dei (łac. Dzieło Boże; pełna nazwa: Prałatura Świętego Krzyża i Opus Dei) – prałatura personalna w Kościele katolickim.

  Reklama