• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Texas at Austin  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Oklahomy (ang. University of Oklahoma) – amerykański uniwersytet publiczny założony w 1890 roku w mieście Norman w stanie Oklahoma. Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i Bloomington
  Działalność sportowa[ | edytuj kod]

  Uniwersytet oferuje szereg programów sportowych, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzyuczelnianym – przez „Sports Illustrated” został wybrany najlepszym college’em sportowym w Ameryce w 2002. Uczelnia znalazła się również na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o dochody ze sprzedaży gadżetów i ubrań sygnowanych znakami uczelnianej drużyny sportowej.

  Charles Joseph Whitman (ur. 24 czerwca 1941 w Lake Worth na Florydzie w USA, zm. 1 sierpnia 1966 w Austin w stanie Teksas w USA) – amerykański masowy morderca.Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

  Uniwersyteckie drużyny sportowe znane są jako „Longhorns”. Na początku sezonu 2007 uczelniana drużyna futbolu amerykańskiego znalazła się na trzecim miejscu. Czasem największych sukcesów były lata 1963, 1969 i 1970, kiedy pod wodzą trenera Darrella Royala drużyna wygrywała zawody narodowe.

  Stałym rywalem uniwersyteckich drużyn sportowych jest Texas A&M University. Zawody między tymi dwoma uczelniami organizowane są we wszystkich dyscyplinach sportowych. Rozgrywki futbolu akademickiego tych drużyn są trzecimi pod względem długości tradycji zawodami w kraju. Równie znaczące są spotkania Longhornsów z zawodnikami Uniwersytetu Oklahomy, potocznie nazywane Red River Shootout.

  Public Ivy – nawiązująca do Ivy League nazwa grupy najlepszych uczelni publicznych USA wprowadzony przez Richarda Molla w 1985 w jego książce Public Ivies: A Guide to America’s best public undergraduate colleges and universities. National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

  Absolwenci[ | edytuj kod]

  Wśród absolwentów Uniwersytetu Teksańskiego w Austin znajduje się wielu znanych amerykańskich polityków, naukowców, prawników, biznesmenów oraz sportowców. Ukończyli go między innymi: John Maxwell Coetzee (pisarz i noblista), Laura Bush (była pierwsza dama), Steven Weinberg (fizyk i noblista), Janis Joplin (piosenkarka), Michael Dell (założyciel Dell, Inc.), Jayne Mansfield (aktorka), Robert Rodriguez (reżyser), Renée Zellweger (aktorka), Hermann Joseph Muller (genetyk i noblista), Ilya Prigogine (fizyk i chemik oraz noblista).

  Ilya Prigogine (ros. Илья Романович Пригожин, ur. 25 stycznia 1917 w Moskwie, zm. 28 maja 2003 w Brukseli) - belgijski fizyk i fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1977 za wkład w rozwój termodynamiki nierównowagowej procesów nieodwracalnych, a w szczególności za teorię struktur dyssypatywnych.Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet ma trzeci pod względem wielkości na świecie teleskop do badań kosmicznych.
 • O przyjęcie na Wydział Prawa Uniwersytetu Teksańskiego w Austin starał się w 1970 George W. Bush, jednak bezskutecznie.
 • Maskotką uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego jest biało-pomarańczowy Bevo (wół Longghorn, charakterystycznego dla Teksasu gatunku bydła z długimi rogami) – jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych maskotek uniwersyteckich drużyn futbolowych w Stanach Zjednoczonych; symbol ten znajduje również swoje odzwierciedlenie w geście („Hook 'em Horns”), używanym przez studentów (mały i wskazujący palec wyprostowane, pozostałe palce zaciśnięte w pięść).
 • Uczelniane czasopismo, „The Daily Texan”, jest zdobywcą największej liczby nagród w całych kraju.
 • National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.Steven Weinberg (ur. 3 maja 1933 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla. Jest najbardziej znany ze swej teorii unifikującej dwa oddziaływania: słabe i elektromagnetyczne.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.885 sek.