• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Texas at Austin  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i BloomingtonNational Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.
  Życie studenckie[]

  Na uniwersytecie studiowało w jesiennym semstrze 2015 roku 39 619 studentów kierunków licencjackich i 11 331 magisterskich. Studenci uniwersytetu pochodzą ze wszystkich 50 stanów USA, jak również ok. 125 innych krajów, głównie Korei Południowej, Indii i Chin. Na uniwersytecie działa również wiele braterstw (korporacji akademickich) - są one jednymi z najbardziej aktywnych w kraju.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ilya Prigogine (ros. Илья Романович Пригожин, ur. 25 stycznia 1917 w Moskwie, zm. 28 maja 2003 w Brukseli) - belgijski fizyk i fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1977 za wkład w rozwój termodynamiki nierównowagowej procesów nieodwracalnych, a w szczególności za teorię struktur dyssypatywnych.

  Na terenie kampusu uniwersyteckiego znajduje się obecnie czternaście akademików, w których mieszka ponad 7100 studentów. Pozostali studenci mieszkają w prywatnie wynajmowanych domach.

  Na uniwersytecie istnieje ponad 1000 organizacji studenckich. Studenckie ciało zarządzające reprezentuje interesy studentów w kontaktach z kadrą, administracją i władzami Teksasu.

  Działalność sportowa[]

  Uniwersytet oferuje szereg programów sportowych, zarówno na poziomie lokalnym jak i międzyuczelnianym. UT Austin został wybrany „Najlepszym Collegem Sportowym w Ameryce” w 2002 roku według Sports Illustrated. Uczelnia znalazła się również na pierwszym miejscu jeśli chodzi o dochody ze sprzedaży gadżetów i ubrań sygnowanych znakami uczelnianej drużyny sportowej.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Pierwsza dama – honorowy tytuł przysługujący kobiecie najbliżej związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa (np. prezydentem), czasami rozszerzany także na osobę towarzyszącą innemu znaczącemu przywódcy, np. będącemu głową prowincji, stanu itp. Funkcja pierwszej damy jest w różny sposób sformalizowana, a jej obowiązki są głównie reprezentacyjne – np. poprzez obejmowanie honorowych patronatów wyraża w imieniu głowy państwa akceptację i moralne wsparcie różnym uroczystościom czy inicjatywom. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości, pojęcie pierwszej damy jest rozumiane jako pani domu, która razem z głową państwa występuje jako para gospodarzy, natomiast w czasie składania wizyt głowa państwa wraz z pierwszą damą są parą głównych gości.

  Uniwersyteckie drużyny sportowe znane są jako „Longhorns”.

  Uniwersytet jest często uznawany za jeden z najlepszych w USA jeśli chodzi o wyniki drużyny futbolu amerykańskiego. Na początku sezonu 2007 Longhorns znaleźli się na trzecim miejscu. Czasem największych sukcesów były lata 1963, 1969 i 1970, kiedy pod wodzą trenera Darrella Royala drużyna wygrywała zawody narodowe. Równie udany był sezon 2005, kiedy trener Mack Brown pomógł drużynie pokonać po raz pierwszy USC Trojans 41-38.

  National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.Steven Weinberg (ur. 3 maja 1933 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla. Jest najbardziej znany ze swej teorii unifikującej dwa oddziaływania: słabe i elektromagnetyczne.

  W ostatnich latach również męska drużyna koszykówki zaczęła osiągać wysokie pozycje w zawodach narodowych. Uniwersytecka drużyna baseballowa jest także uznawana za jedną najlepszą w USA, podobnie jak reprezentanci uniwersytetu w pływaniu.

  Stałym rywalem uniwersyteckich drużyn sportowych jest Texas A&M University. Zawody między tymi dwoma uczelniami organizowane są we wszystkich dyscyplinach sportowych. Rozgrywki futbolu amerykańskiego tych drużyn są trzecimi pod względem długości tradycji zawodami w kraju. Równie znaczące są spotkania Longhornsów z zawodnikami Uniwersytetu w Oklahoma, potocznie nazywane Red River Shootout.

  USC Trojans – nazwa drużyn sportowych University of Southern California, biorących udział w akademickich rozgrywkach organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  Absolwenci[]

  Wśród absolwentów UT Austin znajduje się wielu znanych amerykańskich polityków, naukowców, prawników, biznesmenów oraz sportowców. Uniwersytet ukończyli między innymi: J. M. Coetzee (pisarz, laureat Nagrody Nobla), Laura Bush (była pierwsza dama USA), Steven Weinberg (fizyk, laureat nagrody Nobla), Janis Joplin (piosenkarka), Michael Dell (założyciel Dell, Inc., 12. człowiek na świecie pod względem wielkości majątku), Jayne Mansfield (aktorka), Robert Rodriguez (reżyser), Renée Zellweger (aktorka), Hermann Joseph Muller (genetyk, laureat nagrody Nobla), Ilya Prigogine (fizyk i chemik, laureat nagrody Nobla) i inni.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.
  Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.
  Texas Longhorns – nazwa drużyn sportowych University of Texas w Austin, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big 12 Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Sports Illustrated - czasopismo o tematyce sportowej, wydawane w USA od 1954 roku. Obecny nakład przekracza 3 miliony egzemplarzy. Magazyn jest własnością koncernu Time Warner. Raz do roku, począwszy od 1964, wydawany jest Swimsuit Issue ze zdjęciami modelek prezentujących stroje kąpielowe w egzotycznych krajobrazach.
  Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Laura Lane Welch Bush (ur. 4 listopada 1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.