• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Texas at Austin  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i BloomingtonNational Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.
  Kampus[]

  Uniwersytet ma tereny o powierzchni 3,5 kilometrów kwadratowych, w tym główny kampus i J. J. Pickle Research Campus w północnym Austin, jak również inne nieruchomości w Teksasie.

  Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli jest Beaux-Arts Main Building, częścią którego jest wieża o wysokości 94 metrów zaprojektowana przez Paul Philippe Cret. Ukończony w 1937, budynek położony jest na terenie głównego kampusu. Na szczycie wieży znajduje się carillon z 56 dzwonami, największy w Teksasie. Na wieży znajduje się również platforma widokowa otwarta dla zwiedzających.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ilya Prigogine (ros. Илья Романович Пригожин, ur. 25 stycznia 1917 w Moskwie, zm. 28 maja 2003 w Brukseli) - belgijski fizyk i fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1977 za wkład w rozwój termodynamiki nierównowagowej procesów nieodwracalnych, a w szczególności za teorię struktur dyssypatywnych.

  Na uniwersytecie znajduje się 7 muzeów i 17 bibliotek, zawierających ponad 10 milionów książek. Uniwersytecki Harry Ransom Humanities Research Center ma w swoich zbiorach jedną z 21 istniejących kopii Biblii Gutenberga oraz pierwszą odbitkę zdjęcia wykonanego przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a Widok z okna, pierwszej udanej fotografii w historii. Najnowsze muzeum, Blanton Museum of Art, zostało otwarte w kwietniu 2006 roku i obejmuje ponad 17 000 prac z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. UT ma rozległą sieć podziemnych tuneli łączących wiele spośród uniwersyteckich budynków. Sieć ta, używana w celach komunikacyjnych gospodarczych, nie jest dostępna dla zwiedzających. Uniwersytet ma również reaktor atomowy o mocy 1,1 MW usytuowany na J. J. Pickle Research Campus.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Pierwsza dama – honorowy tytuł przysługujący kobiecie najbliżej związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa (np. prezydentem), czasami rozszerzany także na osobę towarzyszącą innemu znaczącemu przywódcy, np. będącemu głową prowincji, stanu itp. Funkcja pierwszej damy jest w różny sposób sformalizowana, a jej obowiązki są głównie reprezentacyjne – np. poprzez obejmowanie honorowych patronatów wyraża w imieniu głowy państwa akceptację i moralne wsparcie różnym uroczystościom czy inicjatywom. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości, pojęcie pierwszej damy jest rozumiane jako pani domu, która razem z głową państwa występuje jako para gospodarzy, natomiast w czasie składania wizyt głowa państwa wraz z pierwszą damą są parą głównych gości.

  Uniwersytet kontynuuje rozbudowę kampusu: w lutym 2006 roku Senat Uniwersytecki podjął decyzję o unowocześnieniu i rozbudowaniu stadionu piłkarskiego, a w Marcu 2006 referendum wśród studentów zadecydowało o budowie Centrum Studenckiego; budowa centrum, zależna od zatwierdzenia przez Senat Uniwersytecki, ma kosztować 51 milionów dolarów i zakończyć się między jesienią 2010 a 2012 roku.

  National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.Steven Weinberg (ur. 3 maja 1933 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla. Jest najbardziej znany ze swej teorii unifikującej dwa oddziaływania: słabe i elektromagnetyczne.

  Na uniwersytecie działa radio studenckie, KUT, nadające na falach FM, jak również poprzez internet. Uniwersytet operuje również lokalny system komunikacji publicznej dla studentów.

  Profil akademicki[]

  Rankingi[]

  UT Austin stale plasuje się w czołówkach amerykańskich i międzynarodowych rankingów uczelni. Według raportu sporządzonego przez Zhejiang University, uniwersytet jest na czwartym miejscu na świecie jeśli chodzi o innowacyjność. Angielski Times Higher Education Supplement przyznał UT Austin 15. lokatę na świecie. Uniwersytet zajął szóste miejsce na liście Amerykańskich Uniwersytetów Badawczych w 2007 roku oraz jako „numer jeden jeśli chodzi o źródło przyszłych dyrektorów generalnych firm z listy Fortune 1000”.

  USC Trojans – nazwa drużyn sportowych University of Southern California, biorących udział w akademickich rozgrywkach organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  Na równie wysokich pozycjach znajdują się poszczególne szkoły wchodzące w skład uniwersytetu, w tym: McCombs School of Business (piąta według raportu Bloomberga z 2005 roku); Szkoła Prawa; Wydział Farmacji; Wydział Inżynierii. Uniwersytecki system biblioteczny plasuje się na szóstym miejscu wśród bibliotek akademickich w USA.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.

  Wydziały[]

  W skład uniwersytetu wchodzi osiemnaście wydziałów. Do najstarszych i najbardziej znanych należą: McCombs School of Business, Szkoła Prawa (powstała w momencie założenia uniwersytetu), Cockrell School of Engineering oraz College of Pharmacy. UT Austin ma w swojej ofercie ponad 100 programów licencjackich oraz 170 podyplomowych. W roku akademickim 2003/04, uniwersytet przyznał dyplom ponad 13 000 studentom: 68% licencjackich, 21% magisterskich, 5% doktoranckich i 4% innych dyplomów.

  Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.

  Zapisy[]

  Jako publiczna uczelnia stanowa, UT Austin jest zobowiązany przez prawo stanowe przyjąć wszystkich studentów szkół średnich, którzy znajdą się w pierwszych 10% swoich roczników. Studenci aplikujący o przyjęcie wedle innych zasad podlegają bardziej selektywnemu procesowi.

  Kadra akademicka[]

  Uniwersytet zatrudnia 3090 pracowników naukowych. Stosunek kadra/studenci wynosi 16,5. W skład uniwersyteckiej kadry wchodzą laureaci Nagrody Nobla, Nagrody Pulitzera, National Medal of Science, National Medal of Technology, jak również wielu innych nagród. Roczny budżet an badania naukowe wynosi ponad $446 milionów.

  Texas Longhorns – nazwa drużyn sportowych University of Texas w Austin, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big 12 Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.

  Majątek[]

  Uniwersytet otrzymuje zyski z wyposażenia kapitałowego o wartości 11,6 miliardów dolarów (czwarte pod względem wielkości w USA), z którego 30 procent zostało podarowane uniwersytetowi. Dochody pozyskane z nieruchomości przekazanych uniwersytetowi w 1839 i 1876 roku, jak również pieniądze ze sprzedaży ropy naftowej, stanowią większość powyższych sum, zaś $2 miliardów pochodzi z darowizn od osób prywatnych.

  Sports Illustrated - czasopismo o tematyce sportowej, wydawane w USA od 1954 roku. Obecny nakład przekracza 3 miliony egzemplarzy. Magazyn jest własnością koncernu Time Warner. Raz do roku, począwszy od 1964, wydawany jest Swimsuit Issue ze zdjęciami modelek prezentujących stroje kąpielowe w egzotycznych krajobrazach.Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Laura Lane Welch Bush (ur. 4 listopada 1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009
  Michael Saul Dell (ur. 23 lutego 1965 w Houston, w stanie Teksas, USA), amerykański biznesmen pochodzenia żydowskiego, założyciel oraz dyrektor generalny firmy Dell (założył ją w 1984 roku). Dell jest jednym z największych na świecie sprzedawców komputerów osobistych. Część majątku Della (ok. 10 mld USD) inwestowana jest w inne firmy, całość inwestycji zarządzana jest przez firmę o nazwie Capital MSD (nazwa podchodzi od inicjałów założyciela firmy Dell). Według magazynu Forbes jego majątek w 2006 szacowany był na około 17,1 miliarda dolarów, co dało mu 12 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata o 1,1 miliarda dolarów więcej niż w 2005 roku. W marcu 2012 r. majątek Della szacuje się na blisko 15,9 mld USD, zajmuje tym samym 41 miejsce (według magazynu Forbes) w rankingu najbogatszych (żyjących) ludzi świata.
  Renée Kathleen Zellweger (ur. 25 kwietnia 1969 r. w Katy w Teksasie) – aktorka amerykańska pochodzenia szwajcarsko-norweskiego. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wzgórze nadziei.
  Korporacja akademicka (korporacja studencka) – stowarzyszenie zrzeszające studentów i absolwentów uczelni wyższych, posiadających pewne cele, ideały i chęć samodoskonalenia. Zewnętrznymi oznakami przynależności są zazwyczaj czapka (tzw. dekiel), szarfa (tzw. banda) oraz monogram (tzw. cyrkiel). Dekle i bandy noszą zazwyczaj trzy barwy (niem. Couleur). Barwy, posiadające określoną symbolikę, identyfikują daną korporację.
  Biblia Gutenberga, Biblia Czterdziestodwuwierszowa, Biblia Mazarina – pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej). Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego.
  Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.
  Jayne Mansfield, właśc. Vera Jayne Palmer (ur. 19 kwietnia 1933 w Bryn Mawr w Pensylwanii, zm. 29 czerwca 1967 w Slidell w Luizjanie) − amerykańska modelka (Playboy 1955) i aktorka filmowa, legenda kina, seksbomba lat 50. i 60. XX w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.