• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Texas at Austin  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i BloomingtonNational Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

  University of Texas at Austin (zwyczajowo: UT Austin) – amerykański uniwersytet publiczny, jedna z czołowych uczelni badawczych w kraju usytuowana w Austin w Teksasie. UT Austin jest jedną z ośmiu instytucji wyższej edukacji należących do tzw. 'Public Ivy', tj. instytucji publicznych, które „oferują jakość nauczania równą uniwersytetom Ligi Bluszczowej w cenie szkoły publicznej” i stale plasuje się na czołowych miejscach w narodowych i międzynarodowych rankingach. Założony w 1883, od 2006 uniwersytet jest na piątej pozycji, jeśli chodzi o liczbę studentów, rzędu 50 000, przy 16 500 wykładowców i personelu. W 2005 Sports Illustrated uznało UT za najlepszy college sportowy w Stanach Zjednoczonych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ilya Prigogine (ros. Илья Романович Пригожин, ur. 25 stycznia 1917 w Moskwie, zm. 28 maja 2003 w Brukseli) - belgijski fizyk i fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1977 za wkład w rozwój termodynamiki nierównowagowej procesów nieodwracalnych, a w szczególności za teorię struktur dyssypatywnych.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Kampus
 • 3 Profil akademicki
 • 3.1 Rankingi
 • 3.2 Wydziały
 • 3.3 Zapisy
 • 3.4 Kadra akademicka
 • 4 Majątek
 • 5 Życie studenckie
 • 6 Działalność sportowa
 • 7 Absolwenci
 • 8 Ciekawostki
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Pierwsze wzmianki na temat uczelni publicznej w Teksasie pojawiają się w konstytucji meksykańskiego stanu Coahuila y Tejas w 1827. Mimo że postanowiono wówczas ustanowić system publicznej edukacji w zakresie nauk humanistycznych i ścisłych, rząd Meksyku nie podjął żadnych działań w tym kierunku. Gdy Teksas uzyskał niepodległość od Meksyku w 1836 roku, Kongres Teksasu przyjął Konstytucję Republiki, która zawierała proviso mówiące o założeniu systemu publicznej edukacji, w tym dwóch uniwersytetów i college’ów. 26 stycznia 1839 Kongres Teksasu zgodził się przeznaczyć na ten cel grunty o powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych oraz dodatkowe 16 kilometrów kwadratowych w nowo powstałej stolicy, Austin, który to teren to nazwano „College Hill”.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Pierwsza dama – honorowy tytuł przysługujący kobiecie najbliżej związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa (np. prezydentem), czasami rozszerzany także na osobę towarzyszącą innemu znaczącemu przywódcy, np. będącemu głową prowincji, stanu itp. Funkcja pierwszej damy jest w różny sposób sformalizowana, a jej obowiązki są głównie reprezentacyjne – np. poprzez obejmowanie honorowych patronatów wyraża w imieniu głowy państwa akceptację i moralne wsparcie różnym uroczystościom czy inicjatywom. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości, pojęcie pierwszej damy jest rozumiane jako pani domu, która razem z głową państwa występuje jako para gospodarzy, natomiast w czasie składania wizyt głowa państwa wraz z pierwszą damą są parą głównych gości.

  W 1846 Teksas został dołączony do Stanów Zjednoczonych. Władze stanowe przyjęły ustawę, w ramach której 100 000 dolarów ze środków stanowych zostało przeznaczonych na budowę uniwersytetu. Mimo to, późniejsze odłączenie się Teksasu od USA i wojna secesyjna uniemożliwiły realizację tych planów. Konstytucja Teksasu z 1876 roku upoważniła władze stanowe do założenia uniwersytetu, University of Texas.

  National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.Steven Weinberg (ur. 3 maja 1933 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla. Jest najbardziej znany ze swej teorii unifikującej dwa oddziaływania: słabe i elektromagnetyczne.

  W 1881 Austin zostało wybrane na lokalizację głównego uniwersytetu, a Galveston – na siedzibę szkołę medycyny. Na „College Hill” rozpoczęła się w 1882 budowa głównego budynku. Uniwersytet rozpoczął działalność 15 września 1883. Wiktoriańsko-gotycki główny budynek służył wówczas jako punkt centralny kampusu; wkrótce jednak, ze względu na brak wystarczającej przestrzeni bibliotecznej, budynek zburzono i zastąpiono nowymi zabudowaniami. Istniejące obecnie główny budynek i wieża powstały na jego miejscu.

  USC Trojans – nazwa drużyn sportowych University of Southern California, biorących udział w akademickich rozgrywkach organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  Ograniczenia wynikające z ówczesnej konstytucji uniemożliwiały rozbudowę uniwersytetu ze środków publicznych. Na rozwój pozwoliły jednak pieniądze pozyskane ze sprzedaży ropy odkrytej na terenach należących do uniwersytetu. Zdobyte w ten sposób fundusze pozwoliły na spłacenie długów uniwersytetu i podtrzymanie dalszego rozrostu, niezbędnego w obliczu gwałtownego wzrostu zapisów po zakończeniu drugiej wojny światowej. 19 budynków zostało otwartych w latach 1950-1965, gdy uniwersytet uzyskał prawo wywłaszczenia, które umożliwiło wykup dodatkowych terenów.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.
  Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.
  Texas Longhorns – nazwa drużyn sportowych University of Texas w Austin, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big 12 Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Sports Illustrated - czasopismo o tematyce sportowej, wydawane w USA od 1954 roku. Obecny nakład przekracza 3 miliony egzemplarzy. Magazyn jest własnością koncernu Time Warner. Raz do roku, począwszy od 1964, wydawany jest Swimsuit Issue ze zdjęciami modelek prezentujących stroje kąpielowe w egzotycznych krajobrazach.
  Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Laura Lane Welch Bush (ur. 4 listopada 1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.