• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Texas at Austin  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Oklahomy (ang. University of Oklahoma) – amerykański uniwersytet publiczny założony w 1890 roku w mieście Norman w stanie Oklahoma. Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i Bloomington

  Uniwersytet Teksański w Austin, Uniwersytet Teksasu w Austin (ang. University of Texas at Austin, zwyczajowo UT Austin) – amerykański uniwersytet publiczny, jedna z czołowych uczelni badawczych w kraju usytuowana w Austin w Teksasie. Jest jedną z ośmiu instytucji wyższej edukacji należących do Public Ivy, grupy instytucji publicznych „oferujących jakość nauczania równą uniwersytetom Ligi Bluszczowej w cenie szkoły publicznej” i stale plasuje się na czołowych miejscach w narodowych i międzynarodowych rankingach. Założony w 1883, od 2006 uniwersytet jest na piątej pozycji, jeśli chodzi o liczbę studentów, rzędu 50 000, przy 16 500 wykładowców i personelu. W 2005 czasopismo „Sports Illustrated” uznało go za najlepsze kolegium sportowe w Stanach Zjednoczonych.

  Charles Joseph Whitman (ur. 24 czerwca 1941 w Lake Worth na Florydzie w USA, zm. 1 sierpnia 1966 w Austin w stanie Teksas w USA) – amerykański masowy morderca.Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze wzmianki na temat uczelni publicznej w Teksasie pojawiają się w konstytucji meksykańskiego stanu Coahuila y Tejas w 1827. Mimo że postanowiono wówczas ustanowić system publicznej edukacji w zakresie nauk humanistycznych i ścisłych, rząd Meksyku nie podjął żadnych działań w tym kierunku. Gdy Teksas uzyskał niepodległość od Meksyku w 1836 roku, Kongres Teksasu przyjął Konstytucję Republiki, która zawierała proviso mówiące o założeniu systemu publicznej edukacji, w tym dwóch uniwersytetów i college’ów. 26 stycznia 1839 Kongres Teksasu zgodził się przeznaczyć na ten cel grunty o powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych oraz dodatkowe 16 kilometrów kwadratowych w nowo powstałej stolicy, Austin, który to teren to nazwano „College Hill”.

  Public Ivy – nawiązująca do Ivy League nazwa grupy najlepszych uczelni publicznych USA wprowadzony przez Richarda Molla w 1985 w jego książce Public Ivies: A Guide to America’s best public undergraduate colleges and universities. National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

  W 1846 Teksas został dołączony do Stanów Zjednoczonych. Władze stanowe przyjęły ustawę, w ramach której 100 000 dolarów ze środków stanowych zostało przeznaczonych na budowę uniwersytetu. Mimo to, późniejsze odłączenie się Teksasu od USA i wojna secesyjna uniemożliwiły realizację tych planów. Konstytucja Teksasu z 1876 roku upoważniła władze stanowe do założenia uniwersytetu, University of Texas.

  Ilya Prigogine (ros. Илья Романович Пригожин, ur. 25 stycznia 1917 w Moskwie, zm. 28 maja 2003 w Brukseli) - belgijski fizyk i fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1977 za wkład w rozwój termodynamiki nierównowagowej procesów nieodwracalnych, a w szczególności za teorię struktur dyssypatywnych.Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  W 1881 Austin zostało wybrane na lokalizację głównego uniwersytetu, a Galveston – na siedzibę szkołę medycyny. Na „College Hill” rozpoczęła się w 1882 budowa głównego budynku. Uniwersytet rozpoczął działalność 15 września 1883. Wiktoriańsko-gotycki główny budynek służył wówczas jako punkt centralny kampusu; wkrótce jednak, ze względu na brak wystarczającej przestrzeni bibliotecznej, budynek zburzono i zastąpiono nowymi zabudowaniami. Istniejące obecnie główny budynek i wieża powstały na jego miejscu.

  National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.Steven Weinberg (ur. 3 maja 1933 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla. Jest najbardziej znany ze swej teorii unifikującej dwa oddziaływania: słabe i elektromagnetyczne.

  Ograniczenia wynikające z ówczesnej konstytucji uniemożliwiały rozbudowę uniwersytetu ze środków publicznych. Na rozwój pozwoliły jednak pieniądze pozyskane ze sprzedaży ropy odkrytej na terenach należących do uniwersytetu. Zdobyte w ten sposób fundusze pozwoliły na spłacenie długów uniwersytetu i podtrzymanie dalszego rozrostu, niezbędnego w obliczu gwałtownego wzrostu zapisów po zakończeniu drugiej wojny światowej. 19 budynków zostało otwartych w latach 1950-1965, gdy uniwersytet uzyskał prawo wywłaszczenia, które umożliwiło wykup dodatkowych terenów.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  W 1966 roku na terenie kampusu doszło do strzelaniny, której sprawcą był student tejże uczleni, Charles Whitman. Z wieży uniwersyteckiej na 28 piętrze zabił 16 ludzi, a 32 ranił, używając karabinu z zamontowanym celownikiem optycznym.

  Kampus[ | edytuj kod]

  Uniwersytet ma tereny o powierzchni 3,5 kilometrów kwadratowych, w tym główny kampus i J. J. Pickle Research Campus w północnym Austin, jak również inne nieruchomości w Teksasie.

  Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli jest Beaux-Arts Main Building, częścią którego jest wieża o wysokości 94 metrów zaprojektowana przez Paul Philippe Cret. Ukończony w 1937, budynek położony jest na terenie głównego kampusu. Na szczycie wieży znajduje się carillon z 56 dzwonami, największy w Teksasie. Na wieży znajduje się również platforma widokowa otwarta dla zwiedzających.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.

  Na uniwersytecie znajduje się 7 muzeów i 17 bibliotek, zawierających ponad 10 milionów książek. Uniwersytecki Harry Ransom Humanities Research Center ma w swoich zbiorach jedną z 21 istniejących kopii Biblii Gutenberga oraz pierwszą odbitkę zdjęcia wykonanego przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a Widok z okna, pierwszej udanej fotografii w historii. Najnowsze muzeum, Blanton Museum of Art, zostało otwarte w kwietniu 2006 roku i obejmuje ponad 17 000 prac z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. UT ma rozległą sieć podziemnych tuneli łączących wiele spośród uniwersyteckich budynków. Sieć ta, używana w celach komunikacyjnych gospodarczych, nie jest dostępna dla zwiedzających. Uniwersytet ma również reaktor atomowy o mocy 1,1 MW usytuowany na J. J. Pickle Research Campus.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Uniwersytet kontynuuje rozbudowę kampusu: w lutym 2006 roku Senat Uniwersytecki podjął decyzję o unowocześnieniu i rozbudowaniu stadionu piłkarskiego, a w Marcu 2006 referendum wśród studentów zadecydowało o budowie Centrum Studenckiego; budowa centrum, zależna od zatwierdzenia przez Senat Uniwersytecki, ma kosztować 51 milionów dolarów i zakończyć się między jesienią 2010 a 2012 roku.

  Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.

  Na uniwersytecie działa radio studenckie, KUT, nadające na falach FM, jak również poprzez internet. Uniwersytet operuje również lokalny system komunikacji publicznej dla studentów.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Texas Longhorns – nazwa drużyn sportowych University of Texas w Austin, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big 12 Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Sports Illustrated - czasopismo o tematyce sportowej, wydawane w USA od 1954 roku. Obecny nakład przekracza 3 miliony egzemplarzy. Magazyn jest własnością koncernu Time Warner. Raz do roku, począwszy od 1964, wydawany jest Swimsuit Issue ze zdjęciami modelek prezentujących stroje kąpielowe w egzotycznych krajobrazach.
  Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  John Maxwell Coetzee (wymowa angielska: [kʊtˈsiː], wymowa afrikaans: [kutˈseə]; ur. 9 lutego 1940 w Kapsztadzie) – południowoafrykański i australijski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2003). Z uzasadnienia komisji noblowskiej, otrzymał ją za prozę cechującą się analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami. Autor prozy psychologicznej silnie inspirowanej egzystencjalizmem i prozą poetycką, nieraz porównywany z Josephem Conradem i Gabrielem Garcíą Márquezem. W twórczości skupia się na portretach samotników oraz ludzi uwikłanych w przemiany społeczno-gospodarcze i polityczne. Coetzee jest uważany w anglojęzycznym świecie za jednego z najważniejszych żyjących pisarzy. Oprócz Nagrody Nobla, jako pierwszy twórca otrzymał dwukrotnie najbardziej prestiżową nagrodę literacką dla literatury anglojęzycznej, Bookera – w 1983 i 1999.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.