• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Stirling

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jack McConnell, baron McConell of Glenscorrodale, gael. Seac MacChonnaill (ur. 30 czerwca 1960 w Irvine) – polityk brytyjski, w latach 2001-2007 pierwszy minister Szkocji i zarazem lider Szkockiej Partii Pracy. Od 2010 dożywotni członek Izby Lordów.
  John Reid (ur. 8 maja 1947 w Bellshill w północnym Lanarkshire), polityk brytyjski, członek gabinetu Tony’ego Blaira. Polityk Partii Pracy.
  Fragment kampusu, w tle Wallace Monument

  Uniwersytet w Stirling - jedna z najważniejszych szkockich wyższych uczelni.

  Uniwersytet powstał w 1967 na terenie posiadłości należącej wcześniej do XVII-wiecznego zamku Airthrey, który dziś używany jest przez uczelnię jako centrum konferencyjne. Powierzchnia kampusu wynosi 1,2 km. Przez jego środek przechodzi pokaźnej wielkości staw, zaś na horyzoncie górują skały Ochill Hills. Kampus oddalony jest o ok. 5 km od centrum Stirling, ale znacznie bliżej jest miasteczko Bridge of Allan.

  III Światowy Kongres Młodzieży (3rd World Youth Congress) odbywał się w Szkocji od 30 lipca do 7 sierpnia 2005. W Kongresie wzięło udział 600 młodych aktywistów społecznych - działaczy organizacji pozarządowych i charytatywnych - ze 150 krajów. Wszyscy byli w wieku 18-25 lat. Wybrano ich spośród ponad 4000 chętnych, którzy przesłali swoje aplikacje. Ich poczynania na konferencji obserwowało i opisywało 42 młodych dziennikarzy, którzy musieli mieścić się w tym samym przedziale wiekowym, co delegaci, i zostali wybrani w podobnej procedurze.

  Uniwersytet kształci rocznie ok. 9 tysięcy studentów, z których 1/3 mieszka w kampusie. Uważany jest za uczelnię szczególnie przyjazną osobom, które chcą łączyć studia z karierą sportową - do dyspozycji studentów i okolicznych mieszkańców są liczne boiska, kryte i otwarte korty tenisowe oraz olimpijskiej wielkości basen, posiadający status szkockiej pływalni narodowej.

  Wśród absolwentów są m.in. Jack McConnell, były szef autonomicznego rządu Szkocji, oraz były brytyjski minister spraw wewnętrznych, John Reid.

  W lecie 2005 w kampusie odbył się III Światowy Kongres Młodzieży. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama