Uniwersytet Londyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z University of London)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Londyński (ang. University of London) – federacja uczelni i instytutów utworzona w 1836 roku. Większość jednostek jest rozrzucona po Wielkim Londynie, a kilka znajduje się w hrabstwie Kent, Szkocji i Paryżu.

Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.City University - uniwersytet w Londynie w Wielkiej Brytanii Jedna z czołowych uczelni wyższych w kraju, założona w 1894 roku. Na jego terenie leży większość budynków akademickich, administracyjnych oraz akademiki mieszczące kilka tysięcy studentów, ponadto biblioteki, nowoczesne centrum sportu i centrum konferencyjne.

Uczelnie i instytuty[ | edytuj kod]

 • Birkbeck, University of London (BBK)
 • Central School of Speech and Drama
 • City University (CUL)
 • Courtauld Institute of Art
 • Goldsmiths College
 • Heythrop College – filozoficzno-teologiczny
 • Institute of Cancer Research
 • Institute of Education
 • King’s College London (KCL) – obejmuje Institute of Psychiatry oraz King's College London GKT School of Medical Education
 • London Business School
 • London School of Economics and Political Science (LSE)
 • London School of Hygiene and Tropical Medicine
 • Queen Mary, University of London (QMUL) – obejmuje Barts and The London, Queen Mary's School of Medicine and Dentistry
 • Royal Academy of Music
 • Royal Holloway, University of London (RHUL)
 • Royal Veterinary College
 • School of Advanced Study (SAS)
 • School of Oriental and African Studies (SOAS)
 • School of Pharmacy
 • University College London (UCL) – obejmuje The Bartlett Faculty of the Built Environment (założony w 1841) i Slade School of Fine Art (założoną w 1871) oraz Jill Dando Institute of Crime Science oraz (dawniej odrębne) School of Slavonic and East European Studies (SSEES), the Royal Free and University College Medical School, the Institute of Archaeology, the Eastman Dental Institute, the Institute of Child Health (Great Ormond St Hospital), the Institute of Neurology, the Institute of Ophthalmology, the Institute of Laryngology and Otology, the Institute of Orthopaedics, the Royal London Homeopathic Hospital, London Centre for Nanotechnology and the Mullard Space Science Laboratory. The Institute of Cancer Sciences jest budowany.
 • St George's, University of London, dawniej St George’s Hospital Medical School.
 • W roku 2007 ze struktury Uniwersytetu Londyńskiego wycofał się Imperial College London.

  Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej – zlokalizowana w Londynie uczelnia publiczna, specjalizująca się w dziedzinie zdrowia publicznego i medycyny tropikalnej. Założona została w 1899 roku przez Patricka Mansona, prekursora w dziedzinie medycyny tropikalnej i odkrywcy mechanizmu przenoszenia filariozy przez komary. Początkowo siedzibą szkoły był szpital dla marynarzy w londyńskich dokach. Obecnie szkoła stanowi integralną część Uniwersytetu Londyńskiego. Aktualny (2010– ) dyrektor szkoły, profesor Peter Piot, był w roku 1976 współodkrywcą wirusa gorączki krwotocznej ebolaKrólewska Akademia Muzyczna (ang. Royal Academy of Music) – brytyjska organizacja artystyczna powstała w Londynie w 1720 roku. Patronował jej Jerzy I, król Wielkiej Brytanii, a nad jej tworzeniem pracowali kompozytorzy Georg Friedrich Händel, Attilio Ariosti, Giovanni Battista Bononcini. W tamtym czasie miała formę przedsiębiorstwa rozrywkowego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Londyńskiego (ang.)
 • Witryna internetowa University of London Union (ang.)
 • University of London International Programmes (ang.)
 • The University of London Act 1994 (ang.)
 • The London School of Economics and Political Science lub London School of Economics, LSE – część University of London, jedna z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych, która miała prawdopodobnie większy wpływ na kształt współczesnego świata politycznego niż jakakolwiek inna instytucja uniwersytecka.University College London (UCL) – część Uniwersytetu Londyńskiego, jest najstarszą spośród dwóch, pierwotnie odrębnych uczelni, obecnie wchodzących w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii.
  Warto wiedzieć że... beta

  London Business School (LBS) - międzynarodowa szkoła biznesu założona w 1964 r. w Londynie (Zjednoczone Królestwo).
  Royal Holloway, University of London – brytyjski, publiczny uniwersytet zlokalizowany w Egham (31km od centralnego Londynu).
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama