• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Leeds

  Przeczytaj także...
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Edward VII, Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 9 listopada 1841 w Londynie, zm. 6 maja 1910 tamże) – od 22 stycznia 1901 król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i dominiów brytyjskich oraz cesarz Indii. Syn królowej Wiktorii. Panowanie Edwarda przyniosło pewien powiew świeżości w zakresie obyczajów – konserwatywna królowa Wiktoria stała się symbolem pruderii, jej syn słynął z rozrywkowego trybu życia. W przeciwieństwie do matki raczej nie brał bezpośredniego udziału w rządzeniu państwem, zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych. Swoimi wizytami w Paryżu i ujmującym sposobem bycia podłożył jednak podwaliny pod porozumienie brytyjsko-francuskie (na przełomie XIX i XX wieku Francja i Wielka Brytania traktowały siebie z nieufnością, a często również i z wrogością) oraz powstanie Trójporozumienia, do którego dołączyła Rosja.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Roger Stevens Building

  Uniwersytet Leeds (ang. University of Leeds, potocznie także Leeds University) – uniwersytet w mieście Leeds w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire.

  Jest drugim co do wielkości (30,5 tys. studentów studiów stacjonarnych, ok. 8 800 pracowników) uniwersytetem brytyjskim, znajdującym się w pojedynczym mieście. Należy do tzw. Russell Group (grupy 20 uczelni brytyjskich, silnie nastawionych na badania własne i uzyskujących przeszło 60% sumy grantów i funduszy przeznaczonych na badania naukowe dla uczelni w Wielkiej Brytanii). Fundusze badawcze uczelni na rok 2009 wyniosły 113 milionów funtów. W międzynarodowym rankingu wyższych uczelni (THES-QS, The Times Higher Education Supplement) w roku 2007 uniwersytet ten zajmował 80 , a w październiku 2009 - 99 miejsce .

  Russell Group - sieć brytyjskich uczelni wyższych, w skład której wchodzą 24 uniwersytety, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych. Została ona założona w 1994 roku. Często nazywana jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskiej Ligi Bluszczowej.Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

  Historia[]

  Pierwotną uczelnią była założona w 1831 Leeds School of Medicine. W 1874 w Leeds powstał Yorkshire College of Science (z czasem Yorkshire College) o wzrastającej renomie w zakresie nauk ścisłych i inżynierii. W 1887 obie te uczelnie połączyły się i stały się oddziałami krótko istniejącego Victoria University, łączącego kilka miast północnej Anglii (m. in. także Liverpool, Manchester). W 1904 decyzją króla Edwarda VII zespół uczelni z samego Leeds wyodrębniono i nadano mu status samodzielnego uniwersytetu.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.

  Struktura[]

  Instytuty i placówki Uniwersytetu pogrupowano w 9 wydziałów:

 • Sztuk pięknych (Arts)
 • Nauk biologicznych (Biological Sciences)
 • Biznesu (Business)
 • Nauczania, nauk społecznych i prawa (Education, Social Sciences and Law)
 • Inżynierii (Engineering)
 • Środowiska (Environment)
 • Nauk matematyczno-fizycznych (Mathematics and Physical Sciences)
 • Medycyny (Medicine and Health)
 • Teatru i sztuk komunikowania się (Performance, Visual Arts and Communications)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Uniwersytetu Leeds, leeds.ac.uk (ang.), (dostęp 1 marca 2010)
 • Strona internetowa THES-QS World University ranking (ang.), (dostęp 1 marca 2010) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.