• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Illinois at Urbana-Champaign  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.Lotus Development Corporation - amerykańska firma komputerowa z siedzibą w Cambridge, założona w 1981 roku przez Mitcha Kapora. Obecnie marka IBM.
  College i szkoły[]
 • UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences
 • UIUC College of Applied Health Sciences
 • University of Illinois Institute of Aviation
 • UIUC College of Business
 • UIUC College of Communications
 • UIUC College of Education
 • UIUC College of Engineering
 • UIUC College of Fine and Applied Arts
 • UIUC Graduate College
 • UIUC Institute of Labor and Industrial Relations
 • UIUC College of Law
 • UIUC College of Liberal Arts and Sciences
 • UIUC Graduate School of Library and Information Science
 • College of Medicine at Urbana-Champaign
 • UIUC School of Social Work
 • UIUC College of Veterinary Medicine
 • Miasteczko uniwersyteckie[]

  Budynek miasteczka uniwersyteckiego

  Miasteczko uniwersyteckie znajduje się mniej więcej w połowie odległości między miastami Urbana i Champaign. College UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences rozciąga się na południe od Urbana i Champaign do Savoy. Uniwersytet utrzymuje ogrody i centrum konferencyjne w Monticello obok Parku Allerton

  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Uniwersytet jest jednym z niewielu placówek edukacyjnych posiadających własny port lotniczy. Nazwa portu Willard pochodzi od byłego prezydenta uczelni Arthura Joffrey'a Willarda. Lotnisko znajduje się w Savoy. Został otwarty w 1954 roku. Port lotniczy jest bazą kilku projektów badawczych Instytutu Lotnictwa Uniwersytetu Illinois.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Mortal Kombat – gra stworzona przez Eda Boona i Johna Tobiasa z firmy Midway Games, która dała początek popularnej serii bijatyk oraz kilku filmom.

  Miasteczko uniwersyteckie jest zbudowane na planie czworokąta tak jak wiele innych tego typu miasteczek w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery główne dziedzińce są wkomponowane w centrum miasteczka i położone są w linii północ – południe. Dziedzińce Beckman i Bardeen zajmują centralna część miasteczka instytutu inżynierii. Przez plac Beckman przepływa strumień Boneyard. Wokół znajdują się budynki badawcze i laboratoria. Za dziedzińcem Bardeen znajdują się dwa pozostałe; Main i South. Dużą część miasteczka tworzy UIUC College of Liberal Arts and Sciences, gdy pozostała część należy do UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences.

  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.

  Prace badawcze[]

  Uniwersytet Illinois jest jednym z głównych ośrodków badań inżynieryjnych i fizyki. W 1952 roku wybudował pierwszy superkomputer ILLIAC (Illinois Automatic Computer). Jest również centrum ośrodka National Center for Supercomputing Applications (NCSA), który stworzył jedną z pierwszych przeglądarek Mosaic, pierwszy system informacyjny World Wide Web, serwer http Apache i NCSA Telnet. Na uniwersytecie znajduje się trzecia co do wielkości w kraju, biblioteka naukowa i największa biblioteka z zakresu nauk technicznych (Grainger Engineering Library). W murach uniwersytetu znajduje się siedziba Amerykańskiego Departamentu Energetyki (United States Department of Energy) oraz Centrum Symulacyjnego Rakiet Dalekiego Zasięgu. W 2006 roku został otwarty Instytut Biologii Genetycznej. Uniwersytet jest również centrum badań rolniczych i ogrodniczych.

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).

  24 lutego 2007 roku Bill Gates w czasie wizyty na uczelni powiedział, iż Microsoft zatrudnia więcej absolwentów Uniwersytetu Illinois, niż z jakiegokolwiek innego uniwersytetu.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.
  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.
  Krzysztof Józef Obłój (ur. 30 października 1954) – ekonomista polski, jeden z prekursorów nowoczesnej koncepcji zarządzania w Polsce, doradca społeczny Prezydenta RP.
  Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.
  Uniwersytet Illinois w Chicago (UIC) – amerykański stanowy uniwersytet badawczy. Należy do stanowego systemu University of Illinois i jest największym uniwersytetem w Chicago pod względem liczby studentów: uczęszcza tu ich 25 tys.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.