• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Illinois at Urbana-Champaign  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.Lotus Development Corporation - amerykańska firma komputerowa z siedzibą w Cambridge, założona w 1981 roku przez Mitcha Kapora. Obecnie marka IBM.
  Jeden z budynków Uniwersytetu Urbana-Champaign w Illinois

  Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (University of Illinois at Urbana-Champaign, UofI lub UIUC) – najlepszy i najbardziej wszechstronny uniwersytet w systemie publicznych uniwersytetów stanu Illinois.

  Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign jest znany z programów specjalizujących się w rolnictwie, cywilnych programach inżynieryjnych i informatyce. Uniwersytet złożony jest z 18 college'ów i instytutów oferujących ponad 150 programów badawczych. Miasteczko uniwersyteckie składa się w 272 głównych budynków i położone jest na 1458 akrach (5,90 km²) ziemi w dwóch sąsiadujących miastach Champaign i Urbana. Roczny budżet uniwersytetu wynosi ponad miliard dolarów.

  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W lecie 2007 roku naukę na uniwersytecie rozpoczęło 42 728 studentów z 50 stanów i 100 narodowości. Do 1998 roku UIUC był jednym z 10 największych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych pod względem rejestracji studentów.

  Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign został uznany za jeden z 10 najlepszych publicznych uniwersytetów w USA oraz znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów Public Ivy (nazwa nawiązuje do Ligi Bluszczowej).

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Mortal Kombat – gra stworzona przez Eda Boona i Johna Tobiasa z firmy Midway Games, która dała początek popularnej serii bijatyk oraz kilku filmom.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Lata 1867-1880
 • 2 College i szkoły
 • 3 Miasteczko uniwersyteckie
 • 4 Prace badawcze
 • 5 Życie studenckie
 • 5.1 Kwaterunek
 • 5.2 Życie w stowarzyszeniach
 • 5.3 Sport
 • 6 Biblioteka
 • 7 Absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu Urbana-Champaign
 • 8 University of Illinois w Polsce
 • 9 Przypisy
 • 10 Zobacz też
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.

  Historia[]

  Lata 1867-1880[]

  Act Morrill z 1862 roku przyznawał każdemu stanowi część ziemi z przeznaczeniem na wybudowanie uniwersytetów państwowych, w których miano pobierać naukę głównie w dziedzinach rolnictwa, mechaniki i sztuki wojskowej oraz w pomniejszym stopniu innych dziedzin nauki, lecz bez przedmiotów klasycznych. Te uwarunkowania powodowały powstanie kontrowersji i spięć pomiędzy włodarzami miasta a pierwszym prezydentem uniwersytetu Johnem Miltonem Gregorym. Powodem niezgody było prowadzenie wykładów z filozofii.

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).
  Nagrobek pierwszego prezydenta Uniwersytetu Urbana-Champaign Johna Miltona Gregory'ego

  Po burzliwych debatach w 1867 roku na siedzibę uniwersytetu wybrano miasto Urbana. Pierwotnie uniwersytet nosił nazwę Przemysłowy Uniwersytet Illinois. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 2 marca 1868 roku. Przez pierwsze lata trwały dość burzliwe debaty nad programem nauczania.

  Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.

  John Milton Gregory pragnął by uniwersytet oferował liberalny program nauczania a przedstawiciele lokalnych władz pragnęli profilu przemysłowego. Starcia i nieporozumienia spowodowały w 1880 roku ustąpienie ze stanowiska Johna Gregory'ego. W 1885 roku uniwersytet oficjalnie zmienił nazwę na Uniwersytet Illinois i przyjął liberalny program nauki z zakresu mechaniki i rolnictwa.

  Krzysztof Józef Obłój (ur. 30 października 1954) – ekonomista polski, jeden z prekursorów nowoczesnej koncepcji zarządzania w Polsce, doradca społeczny Prezydenta RP.Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.

  Grób pierwszego prezydenta nadal znajduje się na terenie miasteczka uniwersyteckiego pomiędzy Halą Altgeld a budynkiem administracyjnym Henry'ego. Na jego grobie znajduje się sentencja: Jeśli szukasz jego pomnika, on patrzy na ciebie.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Illinois w Chicago (UIC) – amerykański stanowy uniwersytet badawczy. Należy do stanowego systemu University of Illinois i jest największym uniwersytetem w Chicago pod względem liczby studentów: uczęszcza tu ich 25 tys.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  The Ford Foundation (Fundacja Forda) – prywatna fundacja amerykańska z siedzibą w Nowym Jorku, działająca dla promowania demokracji, zmniejszania biedy i tworzenia porozumienia światowego. Od roku 2008 prezesem fundacji jest Luis A. Ubiñas.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Urbana – miasto w stanie Illinois w USA, siedziba hrabstwa Champaign. Nazwa miasta pochodzi od miasta Urbana w sąsiednim stanie Ohio, także siedziby tamtejszego hrabstwa Champaign.
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.